Agarikon

Verpáník lékařský (Laricifomes officinalis), známý také jako Agarikon nebo Quinine conk, je dřevokazná chorošovitá houba rostoucí převážně na severní polokouli. Nejčastěji se vyskytuje ve vyšších horských oblastech Evropy, jako jsou Alpy a Karpaty, dále v Rusku, Kanadě a Asii. Jeho hlavním hostitelem je modřín, na němž vytváří vytrvalé plodnice, které mohou dorůstat délky až 60 cm. Tvarem připomínají kopyto či sloup.

Mladé plodnice mají žlutobílou barvu a měkkou strukturu, avšak s věkem tmavnou do žlutohnědého odstínu a jejich konzistence tvrdne. Přestože verpáník není jedovatý, jeho hořká chuť a tuhá textura ho činí nevhodným pro kulinářské využití. Právě kvůli hořké chuti si lidé dříve mysleli, že obsahuje chinin, což se promítlo i do jeho anglického názvu. Sušený verpáník lze drtit na prášek nebo využívat ve formě odvarů a čajů.

Historické využití
Agarikon je známý již od antických dob a v tradiční medicíně se používá po tisíce let. Důkazem jeho historického významu je i nález této houby u mumie staré 5000 let, která byla objevena v ledu. Ve Slovinsku se dříve verpáník využíval jako hořká přísada při výrobě piva, kde nahrazoval chmel.

Využití v tradiční čínské medicíně (TCM)
V TCM se verpáník lékařský oceňuje pro svou schopnost pročišťovat tělo. Díky své hořké chuti je spojován s odstraňováním nadměrného horka (Re) a vlhkého horka (Shi Re), čímž podporuje detoxikaci organismu. Stejně jako jiné léčivé houby posiluje Wei Qi, tedy obrannou energii těla. Má také příznivý vliv na střední část těla, což znamená, že přispívá ke zdravému trávení.

 
3+1