Coriolus
.jpg)
Coriolus versicolor, známý jako outkovka pestrá, je dřevokazná houba patřící mezi choroše. V tradiční čínské medicíně se používá pod názvem Yun Zhi, v Japonsku je známá jako Kawaratake a v angličtině jako Turkey Tail Mushroom.
Coriolus není jedlý, ale je ceněný pro své vitalizující a imunostimulační účinky. Roste celoročně na poraněných i odumřelých kmenech listnatých stromů v mírném podnebném pásmu Asie, Severní Ameriky a Evropy. Tvoří vějířovité plodnice, které vytvářejí střechovité trsy. Klobouk má průměr 2–8 cm a je typický béžovými pásy na hnědém či šedém podkladu.
Historie využití Coriolu
Coriolus je znám již od dynastie Ming (1368 n. l.), kdy byl používán k posílení fyzického i duševního stavu a k obnově energie čchi. Vědecký zájem o něj vzrostl v 60.–70. letech 20. století, kdy japonský vědec extrahoval polysacharid PSK (polysacharid-K). Výzkumy prokázaly, že PSK má imunostimulační a protinádorové účinky.
Od roku 1980 se v Japonsku a Koreji PSK přidává ke standardní onkologické léčbě. Například v Koreji se Coriolus podává až 70 % pacientů s rakovinou. Od 90. let probíhá velké množství klinických studií, které potvrzují jeho účinnost.
Působení Coriolu podle tradiční čínské medicíny
Tradiční medicína považuje rakovinu za nerovnováhu organismu, kterou je možné harmonizovat. Coriolus obsahuje široké spektrum betaglukanů, které pomáhají tělu bojovat proti nežádoucím buňkám.
Podle tradiční medicíny Coriolus:
- Podporuje imunitní systém a pomáhá při nádorových onemocněních
- Zlepšuje snášenlivost chemoterapie a radioterapie (kombinuje se s Reishi a Maitake)
- Podporuje regeneraci jater (společně s Maitake, Reishi, Shiitake a ABM)
- Pomáhá při zánětlivých onemocněních sliznic (např. sinusitidy, chronické urologické záněty – kombinace s Cordycepsem)
- Snižuje nežádoucí účinky očkování
- Používá se před operacemi i po nich k urychlení regenerace
Coriolus je navíc jedinou vitální houbou, která se využívá i u akutních stavů způsobených vnějšími vlivy.