Coprinus comatus, známý jako hnojník obecný, je houba, která se vyskytuje od léta do podzimu, především na otevřených prostranstvích, jako jsou louky, okraje lesů a zahrady. Nejlépe se jí daří v půdě bohaté na dusík. Přirozeně roste na severní polokouli, zejména v Evropě a Severní Americe.
Jedná se o jedlou houbu, ale pouze v mládí – když jsou její plodnice ještě bílé a uzavřené. Jakmile začne tmavnout, její chuť se zhoršuje a postupně se stává nepoživatelnou. Hnojník lze pěstovat i uměle, dokonce i v uzavřených prostorách.
Houba byla poprvé popsána dánským přírodovědcem O. F. Müllerem v roce 1780 pod názvem Agaricus comatus. Později, v roce 1797, ji mykolog Ch. H. Persoon zařadil do rodu Coprinus.
Hodnota a využití v tradiční čínské medicíně (TCM)
Hnojník obecný je vysoce ceněn nejen v gastronomii, ale také v evropské mykoterapii a tradiční čínské medicíně (TCM). Obsahuje významné množství vitamínů, minerálů a stopových prvků, a to v vyváženém poměru. Kromě toho se vyznačuje vysokou koncentrací bílkovin a esenciálních aminokyselin, které jsou pro lidský organismus nezbytné.
Z pohledu čínské medicíny hnojník posiluje Wei Qi Yin, tedy energii a Yin systému žaludku. Laicky řečeno, pomáhá zvlhčovat a vyživovat žaludek, čímž podporuje jeho správnou funkci.