Blog, Strana 2

Zodpovědnost vůči životnímu prostředí
Zodpovědnost vůči životnímu prostředí

Chceme, aby jste věděli, že hledáme řešení jak dopravit k Vám Vaše objednávky bez poškození a zároveň co nejméně zatížit přírodu obalovými materiály. Jako výstelku používáme buď rozmělněné kartony či použité papíry, znovu používáme výstelek našich dodavatelů, anebo využíváme vloček vyrobených z kukuřičného šrotu bez chloru a freonů, které se snadno rozkládají v půdě. Zrovna tak kartony, které používáme na balení, jsou recyklované. 

Snažíme se co nejméně využívat igelity, které jsou doslova pohromou nejen pro životní prostředí v kterém žijeme, ale také pro moře a oceány a všechen život v nich. Chceme, aby i další generace mohli ocenit nádheru, kterou můžete objevit pod hladinou. 

Mě, jako vášnivou potápěčku moc mrzí takový pohled. :-(

Číst článek
Co je to ájurvéda?
Co je to ájurvéda?

Slovo ájurvéda se dá přeložit jako věda o životě (ayur – život, veda – věda). Jedná se o nejstarší ze zachovaných systémů léčení založených na přírodních zákonech. Cílem ájurvédy je najít rovnováhu na fyzické, duchovní a duševní úrovni.

Zásady ájurvédy a základní principy

Ájurvéda se snaží najít a odstranit příčiny problémů, čímž se liší od moderní medicíny, která se zaměřuje převážně na příznaky nemocí. Základní myšlenkou je žít v souladu s osobní konstitucí a přírodními zákony. A co je to ta osobní konstituce?

Podle ájurvédy je každý jedinec složen z pěti elementů – éter, voda, vzduch, oheň a země. Ty se projevují v podobě třech základních energetických principů – váta, pitta, kapha.

  • Váta má přidělen element éter a vzduch, řídí pohyb.
  • Pitta je spojována s ohněm a vodou a řídí přeměnu.
  • Kapha má element vody a země a poskytuje stabilitu.

Vše je postaveno na individuálním přístupu. Každý člověk má unikátní poměr těchto energií (váta-pitta, pitta-váta, váta-kapha…), který označujeme jako konstituce. Když se projeví nadbytek jedné z těchto energií, dostavuje se psychická nevyrovnanost nebo špatná funkce některého z orgánů. Pomocí ájurvédy se tedy snažíme uvést tyto energie zpět do původní rovnováhy.

 

Číst článek
Co je homeopatie?
Co je homeopatie?

Homeopatie je přírodní, velmi účinná a přitom zcela bezpečná léčebná metoda. Ve vyspělých státech světa představuje homeopatie nejrozšířenější obor takzvané 'alternativní' medicíny. Cílem a posláním homeopatické léčby je obnovení zdraví a harmonie organismu, nikoli jen potlačování nepříjemných stavů, aniž by byla odstraněna jejich příčina.

Principy a rozvoj homeopatie

Počátky homeopatie se spojují se jménem vynikajícího německého lékaře a chemika Dr. Samuela Hahnemanna (1755-1843). Pro rozvoj homeopatie bylo klíčové Hahnemannovo zjištění, že látka, která je schopná u zdravého jedince vyvolat specifické symptomy, dokáže ve své homeopatické formě vyléčit nemocného, u kterého se projevuje podobné příznaky jako projevy onemocnění (symptomy).
Osvětleme si tento princip homeopatie na příkladu. Bodnutí včelou vyvolá nejprve palčivou bolest, posléze zrůžovění kůže a otok postižené oblasti. Bolest i otok se zmírňují, je-li přiložen studený obklad. Teplým zábalem se potíže naopak zhorší. Obávaný pásový opar (herpes) se projevuje, zejména v počátcích onemocnění, velmi podobně: palčivou bolestí, zarudnutím kůže a postupným napuchnutím postižené oblasti. S využitím homeopatie, respektive homeopatického principu léčení podobného podobným, je tedy zřejmé, že homeopatickým lékem, který je třeba použít při prvních příznacích onemocnění pásovým oparem, je homeopatikum Apis, které se připravuje ze včelího jedu postupným ředěním a potencováním, což je postup, jak se homeopatika připravují.

Homeopatie a působení homeopatik

Homeopatie využívá k léčbě takzvaných homeopatik. Homeopatika se rozdělují na jednosložková a vícesložková, tedy směsi jednosložkových homeopatik. Název jednosložkového homeopatika se odvozuje od přírodní látky, ze které je homeopatikum připravováno. Číslo následující za názvem homeopatika uvádí takzvanou potenci léku (velmi zjednodušeně se dá říci, že čím je číslo vyšší, tím déle homeopatikum působí). Písmena D, C, CH a LM pak označují způsob ředění použitý během přípravy homeopatika.
Homeopatika jsou k dispozici ve formě cukrových globulí (kuliček), granulí, tablet, lihových kapek, mastí, gelů a čípků. Vhodnou formulaci volíme podle léčebné potřeby.
Klasická homeopatie upřednostňuje podávání jednosložkových homeopatik, symptomatická nebo též homeopatie klinická, pracuje i vícesložkovými homeopatiky. Zájemci o bližší informace z tohoto oboru je získají v knize Jak se léčit pomocí.

Číst článek
Přírodní desinfekce na ruce
Přírodní desinfekce na ruce

Co by měl dezinfekční gel vlastně obsahovat?

Antibakteriální gely představují skvělou volbu v případě, kdy člověk nemá možnost si umýt ruce vodou a mýdlem. Přijdou vám tak vhod například na cestách, po použití veřejného WC nebo třeba před svačinou v práci. Stačí trochu gelu nanést na ruce, promnout, a je to. Zaručeně z pokožky odstraní nejen veškeré nečistoty, ale i nevítané maličké návštěvníky, kteří mohou být původci různých nemocí.

Základem čisticího gelu je líh, bez toho to prostě nepůjde. Aby byla dezinfekce na ruce opravu účinná, měla by dle stanov WHO obsahovat minimálně 60-70 % denaturovaného alkoholu. Ten totiž účinně hubí bakterie, viry i některé další patogeny. Jakmile ho nanesete na pokožku, do 60 vteřin úspěšně zničí až 99,9 % bakterií a virů. A to je přesně to, čeho chceme (nejen) v době koronavirové dosáhnout. Je ale třeba si připomenout, že dezinfekční účinek pomine po nějakých 15 minutách, takže poté budete gel muset použít znovu.

No jo, jenže on ten alkohol sice z rukou odstraní nevítané patogeny, jenže spolu s tím může při častém použití také narušit přirozenou kožní bariéru, která pak nefunguje tak, jak má. Pokožka se tak navíc snadno vysuší, podráždí a může být začervenalá nebo začne nepříjemně svědět. Nejlepší desinfekce na ruce je proto taková, která obsahuje přidané látky jako přírodní glycerin či šťávu z Aloe vera. Ty totiž vynikají svými hydratačními účinky, takže pokožku rukou ochrání před vysušením a zanechají ji na dotek vláčnou a hebkou.

Vyzkoušejte přírodní dezinfekci

Přemýšlíte, který antibakteriální gel zvolit, aby ho mohla používat celé rodina? Jako dezinfekce pro děti i dospělé bezvadně poslouží například bezoplachový čisticí gel Coslys, který najdete v našem sortimentu. Jeho složení je obohacené o již zmíněný glycerin i šťávu z Aloe vera, takže se nemusíte bát toho, že vy vysušoval či dráždil pokožku rukou. Příjemným bonusem je pak to, že je obohacený o éterické oleje z levandule či kafru. Dodávají čisticímu gelu krásné aroma, které pokožku vašich rukou příjemně provoní, ale zároveň také nabízejí výborné antibakteriální či antiseptické účinky. Podobně působí i další éterické oleje, ale o tom si povíme zase až někdy příště.

Číst článek
Tipy, jak si doma vydezinfikovat vzduch
Tipy, jak si doma vydezinfikovat vzduch

Vyzkoušejte dezinfekci od Odarome

Ať už se obáváte Covidu-19, nebo vám dělá vrásky obyčejná chřipka, určitě přemýšlíte o tom, jak výskyt virů ve své domácnosti snížit na minimum. Výborná je například přírodní dezinfekce vzduchu COSBIONAT. Kombinuje esenciální oleje z levandule, rozmarýnu, eukalyptu a tymiánu (spolu s malým množstvím alkoholu), a právě díky nim již během 4 hodin z místnosti zaručeně odstraní více než 60 % nežádoucích mikrobů.

Přivoňte si k eukalyptu či tea tree

Dáváte-li přednost jednodruhovým esencím, pak je eukalyptus jedním z nejlepších éterických olejů, který můžete v chřipkové sezóně vyzkoušet. Zaujme vás svou svěží vůní a zregeneruje nejen vaše tělo, ale i mysl. Co vás bude jistě zajímat, je to, že eukalyptus, např. tenhle od Terpenic, nejen působí antisepticky, ale především patří mezi velmi účinně dezinfekce proti virům. Jak ukázaly výzkumy, i když ho do vody přidáte pouhé 2 %, dokáže zahubit až 70 % stafylokoků ve vzduchu.

Dalším éterickým olejem, který budete určitě již znát, je tea tree neboli česky čajovník. Jeho působení je velmi silné. Řadí se mezi přírodní antiseptika, hodí jak pro dezinfekci rukou a drobných ran, štípanců apod., tak jako dezinfekce vzduchu. Využijete ho v době koronavirové i při výskytu různých infekčních onemocnění. Intenzivní kafrovitá vůně čajovníku dokáže účinně vyčistit vzduch od baterií, virů, ale i plísní.

Vsaďte na ravinsaru, borovici nebo tymián

Také rostlinná silice ravinsara, připomínající svým aromatem eukalypt, vám jakožto dezinfekce do vzduchu, poslouží velmi dobře. Je totiž účinným bojovníkem proti širokému spektru infekcí, ale zároveň je vhodná i v období virových onemocnění. Nemusíte se ji ostýchat použít ani při běžné chřipce nebo nachlazení. Úžasně provoní, pročistí a vydezinfikuje váš domov i kancelář, a určitě vás potěší to, že navíc zvýší odolnost těla a ochrání organismus před mikroby.

Když už jsme u těch stromů, nesmíme opomenout ani borovici, již zná asi každý z nás. Kupříkladu borovici limbu s jemnými dřevitými tóny oceníte pro její dezinfekční, antibakteriální a protiinfekční účinky při nachlazení či různých dýchacích obtížích. Z keřů jistě stojí za zmínku tymián. Ten se používá nejen jako přírodní prostředek k odstraňování plísní, bakterií nebo parazitů, ale i jako antiseptikum a platí za poměrně silnou dezinfekci prostor.

Vydezinfikujte si byt citrusy

Jako dezinfekce vzduchu v místnosti rozhodně stojí za vyzkoušení i éterické oleje jako grapefruit nebo citron (ten je mimochodem úžasný např. spolu s borovicí). Grep i citron se velmi často používají nejen k čištění ran, ale i při výrobě dezinfekční sprejů apod. Oba se mohou pochlubit tím, že při výskytu dýchacích potíží silně dezinfikují vzduch, prokazatelně eliminují výskyt plísní, bakterií i virů. Jako bonus vzduch navíc nádherně osvěží a zanechají ho příjemně provoněný.

Jak éterické oleje používat k dezinfekci vzduchu?

Všechny uvedené éterické olej (včetně dezinfekce Odarome) můžete přidávat buď do aromalampy, difuzéru, nebo třeba ionizátoru. Stejně tak vám ale poslouží i obyčejná mistička s vodou, kterou umístíte ke zdroji tepla (např. k radiátoru). Oleje vždy použijte pouze několik kapek (stačit by jich mělo 4-8), protože jsou silně koncentrované.

Číst článek
Antibakteriální, antiseptický a dezinfekční gel – jaký je mezi nimi rozdíl?
Antibakteriální, antiseptický a dezinfekční gel – jaký je mezi nimi rozdíl?

Antiseptický gel či sprej

Proti bakteriím jsou sice velmi účinné, ale proti virům toho moc nesvedou. Řeč je o antiseptických gelech, které jsou založené na vodní bázi a obsahují účinné látky jako benzalkonium-chlorid apod. Antiseptický gel se primárně používá jako dezinfekce na rány, protože likviduje škodlivé bakterie, a brání tak vzniku infekce. Je tedy určený ke krátkodobému použití, a ne k pravidelnému čištění rukou.

Antibakteriální gel

Když si v drogerii kupujete tu malou lahvičku s gelem, kterou s sebou běžně nosíte v kabelce, jedná se většinou o antibakteriální gel na bázi vody. Ten účinně zahubí téměř všechny mikroorganismy. Slovo téměř je zde důležité. Můžete se stoprocentně spolehnout na to, že antibakteriální zničí veškeré bakterie, ovšem nemusí být účinný proti všem virům (a to v době koronavirové může být tak trochu problém). Na obalu pak většinou najdete informaci o tom, kolik procent bakterií a virů konkrétní produkt ničí.

Dezinfekční gel

A nyní se konečně dostáváme k produktu, jehož název se poslední měsíce skloňuje velmi často. Dezinfekce, potažmo dezinfekční gel na ruce, je produktem s vysokým (alespoň 60-70%) obsahem denaturovaného alkoholu. Můžete se spolehnout na to, že do minuty zničí až 99,9 % bakterií a virů, a navíc si dokáže poradit s některými dalšími patogeny. Údaj o tom, které konkrétní viry dokáže daný produkt odstranit, najdete často uveden na obalu.

Číst článek
15 tipů proti trudomyslnosti
15 tipů proti trudomyslnosti

Koukněte se na pěkný film

Takový Schindlerův seznam je sice opravdu dobře natočený film, ale v téhle době vsaďte raději na komedie. Nevíme, jak vy, ale my se vždycky lámeme smíchy, když vidíme herecké výkony Bena Stilera a spolehlivě nás pobaví i česká klasika v podobě Cimrmanových her.

Lokněte si něčeho dobrého

Není třeba se hned opíjet – k tomu vás rozhodně nenabádáme. Ale takový hrnek kvalitní horké čokolády vás rozhodně zahřeje. A jak známo, podpoří také produkci serotoninu, a nějaká ta deprese si na vás hned tak nepřijde. Jste-li spíše čajomil, pak vám podzimní večery zpříjemní pár doušků černého čaje od Num, který je plný exotického koření.

Je libo trochu vína?

Jak jsme již zmínili, k přehnané konzumaci alkoholu vás ani náhodou nepobízíme. Nicméně jedna sklenička vína občas neuškodí. Ochutnejte například červený tramín Vican bez jakékoliv chemie, jehož plná chuť s medovinovými tóny výborně doplní třeba večeři v podobě telecích bifteků.

Vytáhněte kuchařskou zástěru

Kdy jindy znovu otevřít kuchařku po babičce a pustit se do přípravy jablečného štrůdlu než právě teď? Při zadělávání těsta, loupání jablíček i louskání vlašských ořechů snadno zapomenete na starosti všedního dne.

Zacvičte si

Nemusíte zvedat padesátikilové činky ani dřepovat do bezvědomí. I taková čtvrthodinka jógy nebo Pět Tibeťanů udrží vaše tělo v kondici. Při sportu navíc dochází v mozku k uvolňování endorfinů, které velmi účinně fungují proti stresu a zlepšují náladu.

Obnovte zkrášlující rituály

Dost výmluv, že nestíháte! Zjasňující pleťovou masku Argiletz si na obličej nanesete během pár vteřin, a pak už se nemusíte o nic starat. Pleť se zbaví toxinů, zůstane důkladně vyčištěná a bude příjemně zklidněná. Maska je navíc bohatá na minerály, působí jako jemný peeling a dodává pleti zdravou zář. Takže masku na obličej, nohy nahoru a nerušeně relaxovat.

Dopřejte péči i svým kadeřím

Máte tendenci své vlasy tak trochu zanedbávat? Vlivem častého barvení či fénování dostávají zabrat, a tak je čas je zaslouženě hýčkat. Například maska od Coslysu suché a poškozené vlasy navrátí do kondice, zanechá je krásně lesklé a ještě vám usnadní jejich rozčesávání.

Udržte si sametově hebkou pokožku

Himalájskou sůl, rýžový pudr či jemný prášek z okvětních plátků růže - přesně to obsahuje tělový peeling Eliah Sahil. Vaše pokožka se díky němu nejen prokrví (sbohem celulitido), ale také zůstane úžasně hladká, svěží a rozzářená.

Naložte se do vany

Peeling máte za sebou, ale ani trochu se vám nechce vylézat z vany? Naprosto vás chápeme. Napusťte proto teplou vodu, přidejte trochu tekutého univerzálního mýdla Dr. Bronner´s (je totiž skvělé i jako pěna do koupele) a nechte odplout veškeré chmury, které se na vás během dne nalepily.

Pořiďte si opálení na počkání

Kdo by nemiloval bronzový nádech, který pokožka mívá každé léto? I bez pobytu na sluníčku přitom mohou být vaše křivky krásně opálené. Stačí si pořídit samoopalovací mléko Mádara Fake it. Již během 4-6 hodin vytvoří přirozeně opálený vzhled a navíc pokožku zvláční a zpevní.

Vyrobte si tělový olej na míru

Olivový, slunečnicový či řepkový olej v kuchyni určitě máte. Věděli jste ale, že jsou skvělé nejen na vaření, ale i k péči pokožku? Můžete do nich navíc přidat libovolný éterický olej, díky kterým zůstane pokožka vašeho těla nádherně provoněná. Na 100 ml rostlinného oleje přitom dávkujte cca 50 kapiček ÉO.

Provoňte si celý byt

Když už byla řeč o éterických olejích, můžete je využít i jinak než jako přísadu do tělového oleje. Snadno se používají spolu s aromalampou či difuzérem, příjemně vás pohladí po duši, a mnohé z nich mají navíc dezinfekční účinky. A které vám zaručeně zlepší náladu? Mimo citrusů kupříkladu jalovec, levandule nebo bazalka.

Nechte promluvit svou kreativní stránku

Jakákoliv tvůrčí činnost, ať už kreslení, malování, či tvorba bižuterie vás nechá vstoupit do tzv. flow čili stavu, kdy přestanete vnímat celý svět (to má pro změnu na starost hormon dopamin). Vezměte proto do ruky pastelky či foťák nebo oprašte šicí stroj, a pak už jen tvořte, tvořte a tvořte.

Zaposlouchejte se

Je pravdou, že ticho léčí. Ale občas není od věci trocha hudby. Je jen na vás, jestli dáváte přednost rocku, nebo vážné hudbě (mimochodem znáte italského pianistu Ludovica Einaudiho?). Najděte si zkrátka písně, které jsou vašemu srdci blízké. Možná se při poslechu dokonce přistihnete při tom, že si sami prozpěvujete – a to jen dobře, protože i zpívání prokazatelně působí proti stresu.

Číst článek
Jak na domácí barvení vlasů
Jak na domácí barvení vlasů

Proč sáhnout po přírodní barvě?

Šetrná barva na vlasy, která účesu dodá krásný, přirozeně působící odstín a zároveň kadeře neponičí, je snem každé ženy. Můžete si zvolit buď 100% rostlinnou barvu, která obsahuj pouze jemně nadrcené bylinky (hennu, indigo, amlu apod.), nebo permanentní barvu, která sice obsahuje určitý podíl syntetických složek, ale i přesto je k vlasům velmi ohleduplná. Ať už se rozhodnete tak, či tak, můžete si být jistí tím, že vám tyhle barvy poskytnou dobrou službu i bez návštěvy kadeřníka.

Permanentní barva na vlasy od Herbatint

Skvělý kompromis ke klasickým barvám představuje značka Herbatint. Pokud je vaším přáním barva bez amoniaku, resorcinolu, parabenů či parfemaci, která přesto dokonale zakryje šediny a z vlasů se nebude vymývat, pak jste právě našli to, co jste hledali. Ve složení barev Herbatint, dermatologicky testovaném na citlivé pokožce, nechybí výtažky z bylinek, které kadeřím dopřejí potřebnou regeneraci a dodají jim neuvěřitelný lesk.

Čistě bylinné barvení s Radico

Pokud chcete svoje vlásky rozmazlovat ajurvédskými bylinkami, pak jsou barvy Radico přesně pro vás. Nečekejte od nich, že vám změní barvu o několik odstínů, protože nepronikají do struktury vlasu. Poradí si však i s šedinami a obalí jednotlivá vlasová vlákna jemnou
vrstvičkou, která vlasům dodá přirozeně působící odstín odvíjející se od vaší přirozené barvy a zanechá vlasy zářivě lesklé, na dotek hebké a celkově posílené.

Jak připravit vlasy na barvení?

Vstát ráno z postele a zběsile se vrhnout do nanášení barvy není úplně dobrý nápad. Vlasy (ideálně 1-2 dny nemyté) je nutné nejprve důkladně rozčesat, aby se z nich odstranily veškeré nečistoty včetně zbytků stylingových produktů. Kadeře nemyjte ani nenavlhčujte (pokud to nevyžaduje konkrétní barva), a i po barvení se alespoň 48 hodin vyhýbejte použití šamponu.

Samotné nanášení barvy

Při rozmíchávání barvy se vám určitě bude hodit tahle sada od Herbatint, v níž kromě štětce najdete praktickou plastovou odměrku a ochrannou plachtu na ramena, která předejte potřísnění oděvu. Jakmile budete mít barvu připravenou, začněte ji do vlasů nanášet pramen po prameni, aby byl výsledek rovnoměrný. Optimální je začít od krku směrem k temeni, jako první obarvit odrosty a konečky si nechat až na úplný závěr. Pokud váš účes již zdobí šediny, věnujte pozornost nejprve jim, aby barva působila dostatečně dlouho. Až budete mít hotovo, zakryjte vlasy fólií a nechte barvu působit podle návodu.

Číst článek
Jak pečovat o pokožku v zimních měsících
Jak pečovat o pokožku v zimních měsících

Hydrataci berte jako základ

V chladném počasí víc než kdy jindy platí, že je třeba pokožku pořádně hydratovat. Pomůže vám při tom například hydratační tělové mléko Mossa, díky kterému vaše pokožka zůstane sametově hebká a příjemně provoněná svěžími tóny ovoce. Mléko má příjemnou, našlehanou konzistenci připomínající jogurt, a pokožku udrží nejen hydratovanou, ale i vyživenou a na pohled pěstěnou. U podobných přípravků ale pamatujte na to, že je důležité je před odchodem z domu nechat pořádně vstřebat. Jinak by vám totiž snadno hrozily omrzliny. Právě z tohohle důvodu je lepší hydratační přípravky používat spíše na noc.

Vsaďte na hutnější krémy

Zejména v případě, že jste rodiči malých dětí, se vám vyplatí mít doma nějaký hutný krém na zimu. Zkrátka takový, který je mastnější a obsahuje složky jako lanolin, bambucké či kakaové máslo apod. Jedním takovým je Ultra výživný balzám Mádara, který se skvěle hodí na suché loky, ruce, ale i obličej. Poskytne vám spolehlivou ochranu před náročnými povětrnostními vlivy, takže šupinatá kůže si na vás jen tak nepřijde, a navíc zanechá pokožku přirozeně pružnou a na dotek jemnou.

Rozmazlujte pokožku na rukou

Zimní krém na ruce? To je něco, bez čeho se neobejdete. I přes nošení teplých rukavic bývá pokožka na rukou vysušená, či dokonce popraskaná. Pokud se tomu chcete vyhnout, používejte pravidelně, několikrát za den, výživné krémy, které pomohou obnovit ochranný kožní film. Pokud budete chtít z této péče vytěžit maximum, můžete ruce po nanesení krému obalit potravinovou fólií a nechat několik minut působit. Účinné látky tak do pokožky proniknou hlouběji a vaše ručky zůstanou hebké a vláčné.

Nezapomínejte na UV ochranu

Nemusíte se nutně chystat na hory, i ve městě si vaše pokožka, zejména pleť na obličeji, zaslouží patřičnou ochranu proti škodlivým vlivům slunečního záření. Na krém na obličej SPF by během zimních měsíců neměli zapomínat hlavně lidé s křehkou, světlou pletí, která je náchylná k podráždění. Optimální bývá taková kosmetika, která má SPF 30, například ochrana proti slunci SUN LINE Sun+Light Protection. Ta obsahuje UVB i UVA filtry, je vhodná i pro děti či nastávající maminky a chrání pokožku před spálením, vysušením i podrážděním. 

Poctivě se starejte o své rty

Jestli se někde velmi rychle projeví vliv třeskutých mrazů, pak je to jemná pleť našich rtů, která na rozdíl od rukou či hlavy není chráněná čepicí nebo rukavicemi. Jak má tedy péče o rty v zimě vypadat? Základ je mazat, mazat a mazat. Ne zevnitř rumem, ale pěkně za pomoci nějakého balzámu na rty, který byste měli nosit stále u sebe a používat ho, kdykoliv si vzpomenete. Na noc je pak báječný kokosový olej, kterým stačí rty promastit před ulehnutím do postele. Jednou za čas můžete také vyzkoušet i peeling z trochy cukru, medu a olivového oleje. Tuhle směs nanesete na rty, lehce promasírujete a poté pečlivě opláchnete. Pleť vašich rtů tak zůstane hebká, vláčná a bez nepříjemných šupinek.

Číst článek
5 tipů, jak si v zimě udržet krásné a zdravé vlasy
5 tipů, jak si v zimě udržet krásné a zdravé vlasy

I v zimě nás dokáže náš účes pořádně potrápit. Ať už jde o zplihlé vlasy pod čepicí, o přesušené konečky vystavované mrazu, nebo o kadeře poletující všemi směry. Jak na to, aby si vaše koruna krásy uchovala svou krásu i během chladných měsíců?

Jako první krok vyměňte šampon

Vlasy mají přes zimu tendenci být sušší, což je dáno tím, že při nízkých teplotách klesá v pokožce přirozená produkce mazu. Pokud ale nosíte pravidelně čepici, pokožka hlavy se zároveň potí, což vede k tomu, že účes mnohem rychleji vypadá mastně. Nenechte se tím ale zmást a nepodlehněte pokušení pořídit si šampon na mastné vlasy. Mnohem lepší naopak bude, když se základem vaší zimní péče o vlasy stane takový produkt, který je určený na suché kadeře. Jedním takovým je sladce vonící hydratační šampon SO´BiO étic s kokosem a kyselinou hyaluronovou. Právě díky těmto dvěma složkám váže ve struktuře vlasů vodu a udržuje kadeře pružné, lesklé a na pohled krásně svěží. 

Vlasy myjte méně a vždy je pečlivě vysušte

Během zimy se obecně doporučuje interval mezi mytím o jeden den prodloužit. Určitě tedy vlasy  nemyjte každý den, pokud to není nutné – vlivem horké chlorované vody by se zbytečně přesušily, u kořínků by naopak byly mastnější a působily by zplihle. Stejně tak platí, že je v chladných měsících důležité mít účes před odchodem z domu opravdu suchý. Pokud byste si v létě vlasy pořádně nevyfoukali (raději teplým, a ne úplně horkým vzduchem) a vyrazily ven, až tak velký problém by to nebyl. Mráz ale dokáže nedostatečně vysušené vlasy poškodit mnohem více než silné sluneční paprsky.

Pravidelně používejte masku

Máte pocit, že když po každém umytí nanesete do délek vlasů přírodní kondicionér, máte vyhráno? Velká chyba! Kondicionér sice povrch vlasů uhladí a zanechá váš účes lesklý, nicméně jako regenerační péče úplně nepostačuje. V zimě je proto lepší pořídit si intenzivnější produkty, mezi něž patří vyživující masky či různé zábaly. Pokud se zdráháte na vlasy nanášet čistý kokosový či olivový olej, pak se vám jistě zalíbí maska Repair & Dry Rescue od Mádary. Navrátí váš účes do kondice díky olejovým složkám, které hloubkově vyživují a regenerují vlasová vlákna, dodávají kadeřím zářivý lesk a chrání je nejen před mechanickým a tepleným poškozením, ale i před vyblednutím barvy.

Dejte sbohem elektrizování vlasů

Hodně suchý vzduch v přetopených místnostech, ale i časté nošení čepic. Obojí vede k tomu, že se vysušují vlasy a pokožka hlavy, což je příčinou toho, proč ve vlasech vzniká statická elektřina. Kromě zvlhčovače vzduchu vám pomohou i různé hydratační přípravky na vlasy. Nemusí jít jen o šampony či masky, ale i o různé bezoplachové spreje – například o tenhle s aloe a meruňkou, který nabízí značka Coslys. Usnadní vám rozčesávání a kadeře hezky vyhladí i přesto, že neobsahuje silikony. Vlasy navíc nijak nezatíží ani neumastí, provoní je po ovoci a budou ho moct používat i malé princezny od tří let.

Nepodceňujte vliv stravy

Pokud přemýšlíte, jak na krásné vlasy, nevystačíte si pouze s kvalitní kosmetikou. Stejně důležité, ne-li důležitější, je to, co jíte. Dbejte na to, abyste se ve vaší stravě objevoval dostatek vitaminů (zejména těch ze skupiny B), ale i minerálních látek, jako je hořčík, zinek, křemík nebo železo. Bez nich by vlasy nejen postrádaly lesk a poddajnost, ale také by mohlo dojít k jejich lámání či zvýšenému vypadávání, stejně jako k tvorbě lupů. Ve jídelníčku by vám tak kromě čerstvého ovoce a zeleniny nemělo chybět ani maso, ryby nebo vejce. V případě, že se některým potravinám z jakékoliv důvodu vyhýbáte, můžete vsadit i na nejrůznější doplňky stravy.

Číst článek
Nahoru
88 položek celkem
3+1