Blog, Strana 3

Babské rady na rýmu
Babské rady na rýmu

Pozor na chladovou alergii

Každý z nás má čas od času ucpaný nos. Jestliže se ale každoročně potýkáte s vodovou rýmou, která ne a ne ustoupit, je vhodné navštívit lékaře. Rýma spojená se zarudlou vyrážkou, která zůstává při pobytu venku odkrytá, totiž může být projevem tzv. alergie na zimu. K tomu se často přidává i a popraskaná, podrážděná pokožka, problémy s dýcháním, bolesti hlavy, či dokonce závratě. Lékař vám v tomto případě může předepsat například antihistaminika nebo jiné nutné léky. Pokožku pak před odchodem ven zvládnete ochránit sami nějakým kvalitním krémem a do kapsy snadno přibalíte balzám na rty.

Budík nechte vypnutý

Pořádný odpočinek platí za nejmocnější zbraň proti virům i bacilům. Pokud tedy můžete, vypněte budík a spěte tak dlouho, dokud se sami od sebe neprobudíte. Určitě vás nikdo nenutí, abyste spali i přes den. Nicméně strávit co nejvíce času pod teplou dekou vám při rýmě jen a jen prospěje. Chvilky, které pro sebe získáte, pak můžete využít ke sledování svých oblíbených filmů nebo čtení knih, které vám Ježíšek nechal pod stromečkem.

Naložte se do horké vany

Přemýšlíte, jak na rýmu a ucpaný nos? Zkuste horkou lázeň! Voda, která může mít klidně i něco přes 40 °C, totiž nejen ohřeje tělo, ale také stáhne cévy i sliznice, a příjemně tak nos uvolní. Pokud vás neláká naložit se do plné vany, můžete si do horké vody klidně ponořit jen chodidla – efekt přitom bude stejný. Do vody klidně přidejte i hrst bylinek nebo pár kapiček přírodní silice. Mezi éterické oleje, které lze využít při rýmě, patří třeba tymián, eukalyptus nebo jehličnany.

Poctivý vývar vás postaví na nohy

Je dost možné, že při nachlazení nebudete mít moc velké chutě na jídlo. Pokud do sebe ale budete potřebovat dostat nějaké ty živiny a zároveň budete chtít vyhlásit boj probíhající infekci, uvařte si pořádný vývar. Nejlepší je použít bio hovězí i s kostmi nebo kuřecí křídla a skelety, ale jakožto vegetarián si vystačíte i se samotnou zeleninou (mrkvemi, petrželí a celerem). Přidáte česnek, cibuli, několik kuliček pepře a nového koření, případně i bobkovým list, necháte a necháte vývar táhnout až dvě hodiny (případně přes noc, pokud máte pomalý hrnec).

Česnek platí za všelék

To, že je česnek na rýmu výborný, jste možná slýchávali už v dětství od babičky. Pokud si troufáte, můžete jeden stroužek rozkrojit na poloviny, zabalit ho do kousku gázy a strčit do nosu. Tam ho necháte působit po dobu 20 minut, a poté ho vyhodíte. Česnek, který působí jako přírodní antibiotikum, ale můžete také inhalovat. Pár na plátky nakrájených stroužků dáte do misky s horkou vodou, nad kterou se nakloníte. Přikryjete se dostatečně velkým ručníkem, aby vám léčivá pára nikam neunikala, a zhluboka dýcháte. Samotná inhalace by měla trvat přibližně 10-15 minut a dětem se doporučuje setrvat raději jen 5 minut.

Vsaďte na sílu bylinek

Nejrůznější býlí vám může být nápomocné i v případě, kdy vás trápí ucpaný nos. Hledáte-li bylinky na rýmu, můžete sáhnout například po divizně, šalvěji, řepíku, černém bezu nebo rýmovníku, který má své účinky vepsané už v samotném názvu. Tyhle bylinky můžete popíjet například ve formě čaje, využít je ke kloktání nebo je možná objevíte ve spíži ve formě tinktury. Zmíněný řepík spolu s diviznou najdete také v bylinné tinktuře BILEGRIA na dýchací cesty, která dále obsahuje ještě heřmánek nebo jitrocel.

Číst článek
Jak bojovat s lupy
Jak bojovat s lupy

Pokožka hlavy se neustále obnovuje. Je tedy zcela přirozené, že se člověku tvoří lupy. Za běžných okolností jsou však tak malé, že je pouhým okem téměř nevidíte. Co ale dělat s tím, když se vám odlupují větší kousky kůže?

Lupy nejsou ničím ojedinělým

Podle odhadů odborníku trápí neustupující lupy ve vlasech až přes 60 % české populace. V období puberty, stejně jako při jiných hormonálních změnách nejsou ničím ojedinělým. Mohou se objevovat také jako důsledek nedostatečného vymývání šamponu, vlivem náročných povětrnostních vlivů nebo mohou souviset s nevhodnou životosprávou. V těchto případech vás při správné péči a doplňování vitaminů i minerálů po nějaké době přestanou trápit. Pokud se tak ale nestane, je vhodné zvážit návštěvu odborníka. Olupující se pokožka totiž může být projevem takových kožních onemocnění, jako je lupénka, seboroická dermatitida, či dokonce kandida.

Suché vs. mastné lupy

Hlavním projevem lupů jsou bílé šupinky ve vlasech, které rády ulpívají na černém oblečení. U většiny lidí se k nim však přidává i nepříjemné svědění vlasové pokožky, která může být navíc začervenalá. Suché lupy jsou většinou bílé a poznáte je podle toho, že jsou menší, sypou se z vlasů a mají větší rozměry. Mastné lupy jsou naopak drobnější, tolik se z hlavy neodlupují, a dost často mohou na pokožce i tvořit krusty.

Jak o vlasy s lupy správně pečovat

Úplně prvním krokem je zvolit vhodný šampon proti lupům. Jedním takovým je například unikátní hojivý šampon HUMINOTHERAPY, který obsahuje přírodní huminové kyseliny z okolí Bajkalského jezera. Právě ty se během mytí o pokožku pečlivě starají, zklidňují ji a pomáhají ji regenerovat. Určitě ale odolejte touze mýt vlasy i dvakrát denně. Pokožce hlavy byste tím spíše ublížili. Zcela dostačující bude mytí obden, spolu s pečlivým opláchnutím vlažnou vodou a šetrným vysušením. Příliš teplá voda a fénování horkým vzduchem by totiž zbytečně stimulovaly další buněčnou obnovu.

Olupující se vlasové pokožce nedělá dobře ani přílišné drbání během mytí nebo dlouhé a časté kartáčování. Při mytí šampon pouze lehce vmasírujte bříšky prstů, a pokud budete potřebovat vlasy pořádně rozčesat, pak se pokožce co nejvíce vyhněte, abyste ji zbytečně nedráždily. Chcete-li si otevřít cestu ke krásným vlasům, pak také chraňte pokožku před častým střídáním teplot a během chladných měsíců či větrného počasí nevycházejte ven bez čepice.

Domácí prostředky proti lupům

Pokud dáte na babské rady, můžete vyzkoušet například citronovou vodu (2 lžíce čerstvé citronové šťávy na 200 ml vody) či ředěný jablečný ocet (míchejte s vodou v poměru 1:1). Jednou z těchto směsí umyté vlasy jednoduše přelijete (neoplachuje se) a její vstřebání do pokožky můžete podpořit jemnou masáží. Dalším skvělým tipem je využití bylinek jako kopřiva, bříza nebo heřmánek. Z těch si stačí připravit čaj – 1 lžíci sušené bylinky spaříte 250 ml vroucí vody, necháte louhovat a vychladlým čajem pak kadeře po umytí přelijete. Velmi příjemný je i jogurtový zábal. Kelímek jogurtu smícháte s čajovou lžičkou citronové šťáv, nanesete na pokožku hlavy a po 30minutovém působení vlasy důkladně umyjete.

Pomůže i úprava stravy

Stav pokožky velmi úzce souvisí s naším jídelníčkem. A právě při nedostatku živin, vitaminů či minerálních látek se mohou objevit nejrůznější vyrážky, suchá pokožka, akné, nebo právě lupy. Pokud chcete, aby se vaše vlasová pokožka vrátila do kondice, radikálně omezte příjem jednoduchých cukrů a smažených jídel. Vhodné je také co nejvíce eliminovat konzumaci mléka, mléčných produktů a klasické pšeničné mouky, protože lupy mohou být příznakem překyselení organismu. Naopak zařaďte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, dopřávejte si zakysané produkty a nezapomínejte na pravidelnou konzumaci ryb.

Mezi vitaminy proti lupům patří především B komplex, který je nezbytný pro zdravý stav pokožky i vlasů. Určitě neuděláte chybu, pokud ho budete užívat ve formě tablet. Vitaminy skupiny B jsou rozpustné ve vodě, takže u nich nehrozí předávkování (přebytečné množství odejde z těla spolu s močí). Dále vsaďte na omega-3 mastné kyseliny, doplňujte zinek a selen a nezapomínejte ani na dostatečný příjem vitaminu C

Číst článek
Kdy začít s péčí proti vráskám
Kdy začít s péčí proti vráskám

Vráskám se nejde zcela vyhnout

Stárnutí je naprosto přirozený proces. A týká se samozřejmě i pleti, v níž s přibývajícím věkem ubývá produkce kolagenu i elastinu. Pleť tak ztrácí svou pevnost a pružnost, není tolik vypnutá a začínají se tvořit nejen jemné linky, ale postupně i hlubší vrásky. Odolejte ale zásahům estetické medicíny, díky nimž byste vypadali o generaci mladší. Dopřejte své pleti raději takovou přírodní péči, která vrásky na čele i jinde na obličeji ještě na pár let zažene, a vy přitom nebudete působit jako chodící figurína.

Zvolené produkty přizpůsobte věku

Ve dvaceti opravdu není třeba používat silný liftingový krém. Ten raději přenechte své o generaci starší mamince nebo tetě. Pokud je vám mezi 25 a 30, postačí vám lehčí přípravky. Po pětatřicítce už jsou vhodné omlazující krémy, a jakmile překročíte práh 40 let, můžete bez obav sáhnout po liftingové péči. Tohle rozdělení není vůbec náhodné. Spousta produktů proti stárnutí totiž obsahuje látky, které mladší pleť vůbec nepotřebuje. Jde například o složky urychlující obnovu kožních buněk. A to v nižším věku, kdy se pleť ještě sama dobře regeneruje, tak nějak postrádá smysl.

Péči o pleť není radno podcenit

I když si přírodní krém proti vráskám půjdete koupit až v pětadvaceti, o pleť byste měli pravidelně pečovat i dávno předtím. Nejde přitom jen o kosmetiku, ale i o celou řadu dalších věcí. Ve stravě, v níž by mělo být minimum nezdravých tuků, alkoholu a kofeinu, nezapomínejte na dostatek vitaminů (hlavně A, C, E, biotin) nebo omega-3 mastných kyselin. Ty jsou pro prevenci vrásek stejně nezbytné, jako dostatek spánku nebo pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Pamatujte také na dostatečnou hydrataci, pravidelné každodenní čištění a odličování pleti nebo ochranu před sluncem v podobě krémů/make-upu s SPF.

Vybírejte si vhodné krémy proti vráskám

Hotovým pokladem, který pomáhá potlačit předčasnou tvorbu vrásek, je čistý arganový olej Eliah Sahil. A čím to je? Obsahuje totiž bohaté množství antioxidantů, jakož i polynenasycených mastných kyselin a vitaminu E. Pleť tak nejen vyživuje, ale rovněž stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu, čímž přispívají ke zjemnění vrásek. Používat ho přitom můžete začít už kolem dvacítky, a to na celý obličej včetně očních kontur. Ideální je nanášet jej na vyčištěnou, navlhčenou pleť a krouživými pohyby jemně vmasírovat.

Je vám kolem 30, kdy na obličeji bývají patrné první vrásky a drobné linky? Dopřejte své pleti lehoučký denní fluid Mádara Smart Antixodants. Tahle anti-age péče má recepturou speciálně vyvinutou na první známky stárnutím a díky spojení bylinných extraktů je plná antioxidantů. Podporuje nejen hydrataci pleti, ale i její celkovou regeneraci, a zanechává tak pleť o poznání pevnější i pružnější. Právě díky tomu se z vašeho obličeje ztratí jemné rýhy, pleť zůstane úžasně vláčná a získá rozjasněný, zdravě vypadající vzhled.

Patříte-li k dámám ve věkové kategorii 40+, můžete do své pravidelné péče již zařadit liftingové sérum pro omlazení pleti Mossa V-LIFT. Udrží zralou pleť vyživenou i patřičně hydratovanou, ochrání ji před negativními dopady volných radikálů a současně ji celkově zregeneruje. Obsahuje aktivní látky v podobě jojobového oleje či výtažků ze severského ovoce, které podpoří produkci kolagenu, sníží viditelnost vrásek a budou fungovat i jako prevence jejich dalšího vzniku. Sérum se používá na vyčištěnou pleť a můžete přes něj nanášet ještě krém.

Číst článek
5 produktů, které by vám v zimě neměly chybět
5 produktů, které by vám v zimě neměly chybět

Bez hydratované pokožky ani krok

Pokud chcete, aby byla vaše pokožka i v zimě nádherně hebká a vláčná, je třeba zvolit vhodné produkty. Nás si získalo tělové mléko JASON kakaové máslo. Jak je patrné již z jeho názvu, obsahuje kakaové máslo, které kombinuje se slunečnicovým olejem. Navíc v něm nenajdete žádné živočišné produkty, a je tak vhodné i pro vegany. A co patří mezi jeho benefity? Vyživuje suchou pokožku, hloubkově ji hydratuje a stará se o to, aby pokožka zůstala úžasně jemná na dotek. Díky tomu, že je hutnější, se navíc bezvadně hodí i na partie jako kolena, paty či lokty.

Vyrazte do boje proti vysušeným rtům

Můžete mít sebekrásnější rtěnku, ale jakmile se o křehkou pokožku rtů nebudete starat, moc parády nenaděláte. Proto je třeba mít stále u sebe nějaký zimní balzám na rty. Například balzám na rty s bambuckým máslem Fair Squared s vanilkou se vám vejde do každé kabelky či batůžku. Určitě jeho koupe nebudete litovat, protože pokožku vašich rtů dokonale rozmazlí. Má bohaté výživné složení s meruňkovým a mandlovým olejem, zanechává rty krásně hladké a chrání je před vysušením i popraskáním. A to i ve dnech, kdy je velký mráz a vítr fučí jako o závod.

Aby ručky mrazem netrpěly

Suché ruce a zima, to jsou dvě věci, které jsou spolu velmi silně spjaté. Výjimkou nebývá ani to, že je pokožka rozpraskaná, zarudlá, a místy dokonce pobolívá. Ona kombinace nízkých venkovních teplot, přetopených místností i častého mytí rukou je pro pokožku poměrně náročná. Když ale zvolíte vhodnou kosmetiku, budete mít po starostech. Zkuste ultra hydratační krém na ruce Mádara Infusion Blanc. Zamilujete si ho pro to, jak díky ovesnému výtažku či polysacharidů z mořských řas opečuje vaše vysušené ručky. Ihned pokožku zásobí potřebnou vlhkostí, zanechá ji hedvábně jemnou, a ještě ji provoní sladce květinovými tóny jasmínu.

I vlasy si žádají vaši péči

Stejnou pozornost, jakou věnujete své pokožce, byste měli v zimě dopřávat i vlasům. Určitě sami znáte to, jak kadeře v chladných dnech rády elektrizují, bývají vysušené a celkově bez života. Chcete-li, aby vaše koruna krásy byla opět hebká a zářivá, pořiďte si vedle běžného šamponu a kondicionéru ještě nějakou intenzivnější péči. Výborná je maska na vlasy Mádara Repair & Dry Rescue obsahující unikátní výtažek z lišky obecné, keratin či avokádový olej. Díky nim vám splní sen o krásných, lesklých vlasech, které budou měkké na dotek, a získají i ochranu před vyblednutím barvy. 

Nezapomínejte ani na své děti

Dětská pokožka potřebuje v chladných dnech mimořádnou péči, aby nebyla suchá nebo šupinatá. Hledáte-li zimní krém pro miminko, pak bude dětský obličejový a tělový krém Anne Geddes tou správnou volbou. Obsahuje pouze kvalitní přírodní suroviny jako bambucké máslo, mandlový olej či šťávu z Aloe vera, a je tak vhodný i pro novorozence. Pokožka se po jeho použití zjemní, získá potřebnou výživu a bude chráněná před zarudnutím. Stačí ho jemně rozetřít, a můžete vyrazit ven, A mimochodem, krém má navíc tu výhodu, že ho lze používat i pod plenky, a pomáhá tak u miminka předejít vzniku opruzenin.

Číst článek
CBD a jeho účinky na zdraví
CBD a jeho účinky na zdraví

Co je to CBD?

Ještě dříve, než se se začneme věnovat příznivému působení kanabidiolů na zdraví či na pleť, podívejme se nejprve na to, co to vůbec je to CBD. Jedná se o druh konopí, které je zcela legální a využívá se zásadně pro léčebné účely. Konkrétní účinnou látkou této rostliny jsou přitom tzv. kanabidioly. THC pak neobsahuje buď vůbec, nebo pouze v minimálním množství, které nemá na organismus žádný vliv.

Nejčastěji se můžete setkat s tzv. CBD olejem, který se získává z technického konopí. A to buď pomocí oleje, organických rozpouštědel, nebo oxidu uhličitého (nejšetrnější metoda). Právě pomocí CO2 je získaný CBD olej Hempin, který můžete užívat v 3%, 6% nebo 9% koncentraci. V posledních letech ale nabývá na popularitě spíše CBD sprej. Jeho dávkování je značně pohodlnější než u kapek, a CBD sprej od značky Hempin si vás navíc získá svou svěží mátovou chutí.

Jaké jsou účinky CBD na tělo?

Asi tou nejpodstatnější vlastností CBD konopí je to, že působí silně protizánětlivě. Vyniká ale i tím, že tlumí nevolnosti, přispívá ke zmírnění bolestí a křečí (např. u neuropatie či artritidy) a zlepšuje pohyblivost. Byla také provedena již řada vědeckých výzkumů, které prokázaly, že lze CBD konopí označit za velmi účinný antioxidant. Může se tak uplatnit např. v prevenci neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

CBD jako balzám na duši

Pokud vás trápí nespavost, úzkostné stavy, či dokonce deprese, i pro vás CBD olej představuje velkou naději. Lze jej užívat jako doplněk běžně užívaných léků, ale není výjimkou, že jím lze léky dokonce zcela nahradit. Kanabidioly totiž díky svým sedativním účinkům prokazatelně zklidňují centrální nervový systém. A toho lze výborně využít právě při zhoršené kvalitě spánku. Ideální je začít na 25 mg kanabidiolů denně a vysledovat, jak na vás toto množství bude působit. Poté můžete dávku postupně navyšovat až na 175 mg denně.

CBD kosmetika proti akné i lupénce

Jak jsme již zmínili, CBD olej s sebou přináší výrazné antioxidační působení. A to se hodí jak pro celkovou regeneraci pokožky, tak při nejrůznějších kožních potížích. Pokud ráno a večer nanesete několik kapek třeba na obličej, již brzy zaznamenáte rozdíl. Vaše pleť bude lépe hydratovaná, vyživená a celkově svěží. CBD olej také podporuje tvorbu kolagenu, a ačkoliv se může zdát, že je vhodný spíše na sušší či zralou pleť, opak je pravdou. Olej je skvělý i při akné, potlačuje nadměrnou produkci mazu a zbavuje pleť začervenání, pocitů pnutí i dalších projevů podráždění.

Tip: Olej používejte buď lokálně (např. na pupínky), nebo např. na celý obličej. Nanášejte ho vždy na vyčištěnou, navlhčenou pleť. Jakmile se vstřebá, můžete použít svůj oblíbený krém.

CBD olejem ke krásným vlasům

Kanadibioly vaší koruně krásy udělají dobře při vnitřním i vnějším použití. Jakožto doplněk stravy organismu dodají množství esenciálních mastných kyselin či bílkovin důležitých pro zdravý růst kadeří. Pokud naopak CBD olej přímo nakapete ke kořínkům, přinese pokožce hlavy zklidnění, hloubkovou výživu i hydrataci a současně pomůže odstranit lupy. Výrazně pak také podpoří mikrocirkulaci i růst nových vlasových vláken, a pokud ho budete pravidelně aplikovat na konečky, dočkáte se nižší lámavosti vlasů.

Číst článek
Jak funguje menstruační kalíšek
Jak funguje menstruační kalíšek

Co to je menstruační kalíšek?

Dělí ženy na dva tábory. Jedny ho milují, druhé ho rázně odmítají, ne-li přímo zatracují. Řeč není o ničem jiném než o menstruačním kalíšku. Tahle menstruační pomůcka je nejčastěji vyrobena ze silikonu a svým tvarem opravdu připomíná kalíšek. Mnohé typy jsou zakončeny stopkou, kuličkou či očkem, který vám usnadní manipulaci s ním. A na jakém principu menstruační kalíšek vlastně funguje? Zavádí se přímo do pochvy, kde podobně jako tampon shromažďuje menstruační krev. Pojme v průměru 30 ml tekutiny (záleží na velikosti), a je tedy třeba ho pravidelně vylévat. Mnohým ženám stačí 1-3× za den, jiné ho ale musí vyjímat a opětovně zavádět i každé 3-4 hodiny, a to zejména v prvních dnech periody.

Něco málo z historie

Možná vás to překvapí, ale úplně první menstruační kalíšek spatřil světlo světa již roku 1860. A s tím dnešním ale co do vzhledu moc podobného neměl. Kalíšek v té podobě, v jaké existuje dnes, vznikl až v roce 1937. Na běžný trh se pak dostal v 50. letech, kdy si však popularitu nezískal. Velkým trendem naopak začal být koncem 80. let v USA. Byl ale vyráběn z latexu, což u mnohých žen vedlo k alergiím. První silikonový kalíšek se výroby dočkal až roku 2002, kdy ho v Anglii začala vyrábět firma Mooncup, která je známá dodnes.

Zahoďte vložky i tampony

Ačkoliv jsme si řekli, že kalíšek funguje podobě jako tampony, princip je přeci jen trochu jiný. Kalíšek do sebe krev nijak neabsorbuje a zároveň nevysušuje poševní sliznici, takže ho mohou používat i ženy, kterým tampony vadí. Ze zdravotního hlediska je kalíšek lepší také proto, že není parfémovaný ani neobsahuje zbytky chemikálií, např. z bělení. Ani v horkých dnech se při používání kalíšku nemusíte bát opruzenin (jako u vložek). A nesmíme zapomenout ani na to, že krev v kalíšku nepřichází do kontaktu se vzduchem, takže nehrozí vznik nepříjemného zápachu.

Menstruační kalíšek – výhody a nevýhody

Výhody:

  • neobsahuje žádné škodlivé chemikálie či barviva
  • je zdravotně nezávadný, nezpůsobuje záněty apod.
  • nehrozí u něj syndrom toxického šoku
  • velmi snadno se zavádí i vyjímá
  • spolehlivě vás ochrání ve dne i v noci
  • pojme mnohem více tekutiny než vložky a tampony
  • lze ho používat při většině sportovních aktivit
  • snadno se udržuje – stačí ho vyvařit ve vodě
  • je ekonomičtější – jeden kalíšek vám vydrží cca. 5-15 let
  • je ekologičtější – nevytváří žádný zbytečný odpad

Nevýhody:

  • vyšší pořizovací cena – jde však o jednorázovou investici na řadu let
  • zavádění a vyjímaní kalíšku je třeba si nacvičit

A co o něm říkají odborníci

Je menstruační kalíšek opravdu bezpečný? To, jestli vám kalíšek sedne, nebo ne, je čistě subjektivní. Každý žena je jiná, a má logicky i jiné potřeby. Co se týče gynekologů, jejich názory se poměrně liší. Jedna strana ho jednoznačně doporučuje, a to zejména ženám trpícím opakovanými mykózami, záněty apod. (Kvasinky či bakterie totiž na kalíšku nepřežijí.) Výhodou je pro ně také to, že neuvolňuje do těla žádné škodlivé látky ani u něj nehrozí syndrom toxického šoku. Jiní lékaři zase tvrdí, že kalíšek brání přirozenému odtoku menstruační krve z těla zamezují přirozenému „dýchání“ pochvy. Převažují nicméně názory, které se jednoznačně klaní k používání kalíšku než proti němu.

A jak kalíšek správě vybrat a používat? O tom si povíme zase příště.

 
Číst článek
6 nejlepších přípravků proti ekzému
6 nejlepších přípravků proti ekzému

Není ekzém jako ekzém

Než se podíváme na konkrétní tipy, jak bojovat proti ekzému, pojďme si nejdřív říct, co to ten ekzém vlastně je. Obecně se jedná o chronické onemocnění pokožky, které provází začervenání, puchýřky či stroupky. Typické také je, že je pokožka extrémně suchá, olupuje se a má poškozenou ochrannou bariéru, takže nepříjemně svědí a pne. Jiným případem je pak seborea, pro niž je typická zvýšená produkce mazu (tomu ale budeme věnovat v samostatném článku).

Pro ekzémy je typické, že se vyskytují u miminek, malých dětí a mnohdy i v dospělosti. Atopický ekzém je většinou daný geneticky, objevuje se po celém těle a u většiny osob přetrvává po celý život. Naopak akutní ekzém na rukou i jinde na těle (kontaktní dermatitida) může vzniknout jako důsledek toho, že je pokožka v častém kontaktu s vodou a agresivními čisticími prostředků. Může jít ale i o používání nevhodné kosmetiky, přílišný pobyt na sluníčku nebo nošení nevhodného oblečení a šperků, které způsobí svědivou, začervenalou vyrážku.

Nasaďte vhodnou dietu

Ekzém vyžaduje v první řadě úpravu jídelníčku. Základem stravy by měly být kvalitní bílkoviny, tuky a čerstvá zelenina. Zapomínat byste neměly ani na ořechy a semínka, nejste-li na ně alergičtí. U ovoce je trochu obtížné jednoznačně říci, které je dobré a které ne. Mnohé druhy, jako citrusy, kiwi nebo jahody, totiž patří mezi časté. Vyhnout byste se pak co nejvíce měli potravinám, jako je pšeničná mouka a cukr, nicméně u některých osob bývá problematické i kravské mléko a výrobky z něj.

Dejte na sílu konopné masti

Skvělým produktem, který pomáhá bojovat proti ekzému, je herbální mast HEMPIN. Obsahuje 12 extraktů z bylinek vypěstovaných v Čechách, které jsou rozpuštěné v kvalitním bambuckém másle. Je velmi jemná, má výborné zklidňující účinky a podporuje hydrataci vysušené pokožky. Její předností je to, že se rychle vstřebává a nevytváří na pokožce mastný film, takže ji můžete použít kdykoliv během dne. Třeba po umytí nádobí nebo před odjezdem do práce.

Namažte se kokosovým olejem

Kokosák je úžasný na vlasy, na zuby i pokožku kdekoliv na těle. Pokud zápolíte s ekzémem, zkuste tímto olejem pokožku pravidelně (i několikrát denně) promazávat. Stačí i velmi tenká vrstva, pokožka se jakoby zchladí a svědění se o poznání zmírní. Výhodou kokosového oleje v tomto případě je i to, že díky obsahu vitaminů pokožku vyživí, podpoří její hydrataci a pomůže ji změkčit. Můžete do něj přidat i pár kapiček éterického oleje z levandule, který svědění sníží na minimum.

Naložte se do vany plné humátů

Už jste někdy slyšeli o unikátních účincích huminových kyselin? Ty, které obsahuje unikátní regenerační koupel HUMINOTHERAPY, pocházejí z okolí sibiřského jezera Bajkal. Vynikají vysokou biologickou aktivitou, a skvěle tak pečují o pokožku v každém záhybu těla. Podporují regenerací kožních buněk, a díky tomu jsou efektivní při ekzémech, lupénce i jiných kožních onemocněních. Stačí ji nalít do vany s horkou vodou a v koupeli si 20 minut poležet. Pokožku je poté dobré alespoň hodinu neomývat, aby účinné látky mohly působit opravdu na maximum.

Tip: Regenerační koupel s huminovými kyselinami můžete používat i na ekzém u dětí

Vsaďte na indický neem

Neem neboli nimba je bylinkou, která je dnes známá po celém světe. Má vynikající čisticí, antiseptické a stahující účinky, zklidňuje svědění a podporuje buněčnou imunitu. Funguje v podstatě jako přírodní antibiotikum, ale nepřináší s sebou žádné vedlejší účinky. Nimbu můžete vyzkoušet například ve formě prášku od Indian Natural Hair Care. Ačkoliv je primárně určený na vlasy, bez obav ho můžete aplikovat i na pokožku. Stačí přidat 2-4 lžíce do vany s horkou vodou a po koupeli pokožku pečlivě osprchovat.

Zklidněte ekzematické projevy ve vlasech

Ekzém ve vlasech dokáže být stejně nepříjemný jako kdekoliv jinde na těle. V tomto případě určitě zapomeňte na komerční šampony plné dráždivých sulfátů, které by stav pokožky ještě zhoršily. K pravidelnému mytí vlasů raději používejte 100% přírodní hojivý šampon HUMINOTHERAPY s obsahem huminových kyselin. Nejenže působí protizánětlivě a antibakteriálně, ale také zamezuje šíření ekzému, pomáhá zklidňovat nepříjemně svědění a urychluje regeneraci pokožky.

Číst článek
Jarní alergie a jak ji zmírnit
Jarní alergie a jak ji zmírnit

Co je alergie a jak se projevuje?

Nebudeme vás tu zahlcovat lékařskými pojmy, a vezmeme to co nejstručněji. Alergie je nepřiměřenou reakcí imunitního systému na látky, s nimiž se běžně dostáváme do kontaktu, a neměly by nám tedy vadit. Může jít o prach, různé druhy potravin, nebo na jaře právě o pyl. Klasická západní medicína tvrdí, že důvody vzniku alergie nejsou známy. Tradiční čínská medicína ale její kořeny hledá ve špatné činností střev či jater.

Mezi klasické příznaky jarní alergie patří typicky čirá vodnatá rýma, kýchaní a zarudlé či slzející oči. U někoho se ale přidávají také pocity svědění v krku či nose, bolesti hlavy či tlak za očima. Tyto projevy se začínají vyskytovat už koncem února anebo začátkem března.  Pokud vás tedy takové potíže trápí každé jaro, je vhodné navštívit lékaře, který vám provede testy. Odborníci totiž varují, že neléčené alergie mohou přerůst až v astma.

Kdo alergiemi nejčastěji trpí?

Pokud žijete v představě, že se objevuje jarní alergie pouze u dětí, pak vás vyvedeme z omylu. Sezónní alergií trpí podle odhadů až 15 % celé populace. Tedy nejen děti a dospívající, ale i dospělí. Pravdou ovšem je, že u velké části alergiků projevy kolem 20. roku ustoupí. Na druhou stranu se vám alergie může rozjet až v průběhu života, ve starším věku, což ale není tak časté. Riziko rozvoje alergie přitom zvyšuje krom genetické dispozice také blízký kontakt se zvířaty v bytě, častý pobyt ve znečištěném prostředí apod.

Dá se alergie nějak léčit?

Určitě se shodneme na tom, že taková pylová alergie není ničím příjemným. Stejně jako další alergie se ale, alespoň podle západní medicíny, zcela vyléčit nedá. Pro zmírnění příznaků vám lékař většinou předepíše antihistaminika, která zmírňují akutní projevy. Paří sem např. známé tablety Zyrtec. Zodac nebo Fenistil. Dalším způsobem, jak proti alergii bojovat, je tzv. imunoterapie. Že nevíte, o co jde? Imunoterapie funguje na principu očkování – tělo dostane vyšší dávku prokázaného alergenu a postupem času si začne samo vyrábět potřebné protilátky. Projevy alergie se tím velmi zmírní.

Správnou životosprávnou proti alergii

Vzhledem k tomu, že je alergie imunitní reakcí, je vhodné jíst takové potraviny, které činnost imunitního systému posílí. Změřte se tedy na dostatek vitaminů, a to zejména céčka. Zapomeňte ale na hojně propagované citrusy. Pro pokrytí denní dávky vitaminu C byste museli sníst např. 150 gramů citronové dužiny. Vhodné jsou spíše šípky či rakytník, kterých stačí už 5 gramů denně. Výborná je ale i acerola (obsahuje až 30× více céčka než pomeranč), již můžete užívat třeba ve formě kapslí od MycoMedica.

Přírodní léčba alergie

Byla by velká škoda nevyzkoušet při boji s alergií nejrůznější prostředky, které nám nabízí příroda. Na čištění a zvlhčení sliznic jsou výborné spreje s obsahem mořské vody či Vincentky. Čistá a dostatečně vlhká sliznice v nose i krku se totiž dokáže mnohem lépe zbavovat alergenů, které se na ní usadily. Dále můžete navštívit zkušeného homeopata, případně sami nasadit nejrůznější bylinné přípravky. Ty je přitom vhodné začít užívat už v zimě, aby měly čas začít dostatečně působit.

První, co můžete vyzkoušet, je žampion. Tato medicinální houba se dá sehnat např. ve formě lihového extraktu (kapek). Posiluje činnost imunitního systému, podporuje správnou činnost jater a pomáhá zmírňovat různé kožní projevy. Játra i střeva vám pak pomůže pročistit rdesno mnohokvěté. Právě tím, že regeneruje tyto orgány, podporuje imunitu, a tím i zlepšuje projevy alergií. Přímo na dýchací cesty pak působí bylinný sirup BILEGRIA s pomeranči. Obsahuje jitrocel, diviznu či heřmánek, a pomáhá mimo jiné uvolňovat ucpaný nos. A mimochodem, je vhodný i pro děti od jednoho roku.

 

 

 

Číst článek
Jak vybrat menstruační kalíšek
Jak vybrat menstruační kalíšek

Zjistěte si, z jakého je materiálu

Kalíšky jsou nejčastěji vyrobeny buď ze silikonu, latexu, nebo z termoplastu. Většina výrobců se dnes uchyluje právě k lékařskému silikonu, který je považován za nejšetrnější a zdravotně nezávadný materiál. Nevyvolává totiž žádné alergické reakce a nezpůsobuje ani záněty či jiné obtíže. Menstruační kalíšek Fair Squared je pak vyrobený z přírodního latexu (na dotek je podobný dětskému dudlíku).

Některé značky nabízejí nejen různé velikosti, ale i tvrdosti menstruačních kalíšků. Jsou pak označeny jako „soft“ (měkký) a „classic“ (běžný). Pro ženy, která mají pevné svaly pánevního dna, je ideální verze „classic“. Kdyby si naopak zvolily kalíšek měkčí, mohl by se při stáhnutí svalů snadno prohnout, a tím pádem by protekl. Z toho logicky plyne, že varianta „soft“ je naopak vhodná pro ženy, které mají pánevní dno povolené. Ocení ho ale i ty, které jsou citlivější, a tvrdší kalíšek by jim mohl být nepříjemný např. při vyndávání.

Nejste-li si jisté, jak na tom jste – pokud pravidelně sportujete (ať už jde o běh, nebo třeba jógu), svaly pánevního dna máte pravděpodobně pevné. Jestliže se ale moc nehýbete (např. máte práci, kde stojíte celý den na nohou), pak jsou vaše svaly spíše povolené.

Zvolte správný objem

To, jaký má menstruační kalíšek objem, je nejpodstatnější kritérium. Pokud bude moc malý, bude protékat. Příliš velký vás zase bude nepříjemně tlačit. Značky vyrábějí většinou dvě až čtyři různé velikosti. Výběr se pak řídí podle věku, typu postavy i tím, zda už žena rodila, nebo ne. Menší kalíšky (XS, S, M, případně číslo 1) jsou ideálně pro dívky a ženy, které dosud neměly pohlavní styk, ještě nerodily nebo mají slabší menstruaci. Chcete-li používat menstruační kalíšek po porodu, pak jsou vhodnější větší velikosti (L, číslo 2 apod.) Tyhle kalíšky pak ocení rovněž ženy se silnou menstruací nebo plnoštíhlé dámy.

Co když máte vysoký čípek

Děložní čípek je během menstruace častokrát položen níže. Může to být ale dáno i tzv. poklesem dělohy. To znamená, že je vzdálenost mezi ním a poševním vchodem kratší než 5 cm. V těchto případech byste si měla pořídit kalíšek s menším objemem, nebo takový, který je speciální určený pro nízký čípek. Existují ale naopak i ženy, které mají čípek přirozeně vysoký, a to po celou dobu cyklu. Pro ty je tedy vhodné zakoupit kalíšek vyšší.

Jak vůbec zjistíte, zda máte vysoký, nebo nízký čípek? Nabízí se v podstatě dvě možnosti. Buď se poradíte se svým gynekologem během vyšetření, nebo to zjistíte sama. Umytý prst vložíte do pochvy, až narazíte na její konec – právě tam se nachází čípek. Je-li blízko poševnímu vchodu (po první dílek prstu), pak potřebujete nejmenší kalíšek. Do vzdálenosti prostředního kloubu jsou vhodné střední velikosti, a vejde-li se do pochvy celý prst, pak pro vás budou optimální ty nejvyšší kalíšky.

Jak je to s tím zakončením

Menstruační kalíšky mohou mít různé typy zakončení. Nejběžnější je stopka, která může být různě dlouhá (lze ji kdykoliv zkrátit nůžkami), nebo kulička. Jejich úlohou je pouze to, usnadnit vám vyjímání kalíšku. Což je i to je důvod, proč některé ženy, které již mají roky cviku, volí kalíšek úplně bez zakončení. Nicméně je nutno zdůraznit, že zakončení není určené k vytahování kalíšku z pochvy – mohlo by dojít k prolapsu! Slouží k tomu, abyste spodek kalíšku mohly snadno najít a uchopit. Poté je třeba ještě zrušit podtlak, a teprve pak kalíšek můžete opatrně vyjmout.

Číst článek
Zabarvit, nebo nezabarvit šediny?
Zabarvit, nebo nezabarvit šediny?

Proč šediny ve vlasech vznikají?

Ačkoliv je označujeme jako šediny, šedé úplně nejsou. Jakmile totiž tělo začíná produkovat méně melaninu (většinou mezi 40. a 50. rokem), vlasy o svůj přirozený pigment postupně přicházejí. Místo toho, aby byly dále černé či zrzavé, zůstávají najednou průhledné. Šediny jsou navíc mnohem tvrdší a náchylnější k poškození. Je tedy vhodné trochu obměnit kosmetický arzenál a sáhnout po produktech speciálně určených na šedivé a bílé vlasy. 

Když jste na šediny příliš mladí

Šediny nejsou spojené jen se stárnutím. U mnoha lidí se totiž objevují i v nízkém věku, kdy jsou nejčastěji podmíněné geneticky. Pokud vaši rodiče začali šedivět již v mládí, je dost pravděpodobné, že na tom budete podobně. Šediny ve 20 ale mohou vzniknout také jako důsledek chronického stresu nebo být projevem nesprávné životosprávy. Předčasné šedivění může způsobit například onemocnění štítné žlázy, chudokrevnost nebo „jen“ nedostatek vitaminů. Nejčastěji se jedná o deficit vitaminu B12 nebo biotinu, případně i minerálních látek jako zinek, hořčík nebo vápník.

Přírodní barvení šedivých vlasů

Šediny u mužů většinou vnímáme jako přitažlivé. Vezměte si třeba takového George Clooneyho, který má vlasy prošedivělé už spoustu let. Ženy naopak o prošedivělý účes zrovna dvakrát nestojí, a hledají tak cesty, jak se bílých pramínků zbavit. Nejsnazší cestou je samozřejmě barvení, které můžete buď svěřit kadeřnici, nebo se do něj pustit sami doma. Chcete-li se vyhnout klasickým barvám, které jsou plné amoniaku, resorcinonu a dalších chemikálií, zkuste barvy na vlasy Herbatint. 100% kryjí šediny, jsou vhodné i na citlivou pokožku hlavy a jejich složení je obohacené o regenerační výtažky z osmi bylin. Jednotlivé odstíny pak mezi sebou můžete libovolně míchat, a vytvořit si tak svou jedinečnou barvu.

Jak na barvení šedin hennou?

Šediny můžete zakrýt i zcela přírodní cestou. Zdobí-li váš účes zatím jen pár šedivých pramínků, nepůjde o nic náročného. Stačí si vybrat některou práškovou barvu s obsahem henny a nanést ji klasicky v jednom kroku. Pokud ale máte od přírody tmavší vlasy, které jsou už prošedivělé z 30 a více %, je vhodnější přistoupit k tzv. dvoufázovému barvení. V prvním kroku aplikujete na vlasy jen čistou hennu. Prášek smícháte s vodou, necháte trochu vychladnout a nanesete na čerstvě umyté, alespoň mírně proschnuté vlasy. Přikryjete fólií a ručníkem a necháte alespoň hodinu působit.

Do druhého kroku je vhodné se pustit až poté, co necháte vlasy obarvené hennou alespoň jeden den odpočinout. Henna tak bude mít možnost se ještě trochu rozvíjet. Druhá fáze barvení spočívá v tom, že použijete tmavší barvu (s obsahem indiga). Pokud netoužíte po černém nebo čistě hnědém odstínu, můžete přidat díl henny. Prášek opět smícháte s vodou a nanesete stejným způsobem, jako samotnou hennu v prvním kroku. Ačkoliv je tento postup trochu náročnější na čas, zakryje veškeré šediny. Váš účes tak viditelně omládne, a to i bez požití agresivních chemických barev z drogerie.

Číst článek
Nahoru
88 položek celkem
3+1