Blog, Strana 4

Odlíčení – denní rituál pro krásu
Odlíčení – denní rituál pro krásu

Proč je odlíčení nutné?

Jen správě odlíčená a vyčištěná pleť bude schopná se správně zregenerovat a zůstane krásně svěží a rozzářená. Určitě ji nezapomínejte pravidelně čistit ani v případě, že se vůbec nelíčíte. Každým dnem se totiž nejen mastí a přirozeně detoxikuje, ale také se dostává do kontaktu s mnoha vnějšími vlivy. Smog, prach, různé další nečistoty, ale i obyčejný denní krém – to vše je třeba z pleti odstranit. V opačném případě by se mohly začít objevovat pupínky, rychleji se tvořit vrásky apod.

Jak často pleť čistit?

Tady platí jedno zásadní pravidlo – pleť je optimální čistit ráno i večer. Ptáte se, proč i večer? Během spánku se totiž pleť přirozeně detoxikuje, potí apod. Možná budete sami žasnout, jak bude vypadat kosmetický tamponek, až jím po probuzení svůj obličej párkrát přejedete. A teď si představte, jak by se vaše pleť musela cítit, kdybyste tento krok vynechali, a rovnou na ni nanesli make-up…

Co k odlíčení pleti použít?

Až budete stát v koupelně u umyvadla, odolejte touze vzít do ruky běžné mýdlo. Touto cestou byste totiž svou pleť zbytečně vysušili, ne-li i podráždili. Zapátrejte raději po čisticí kosmetice, která je speciálně určená na obličej. Vybrat si ten správný přírodní odličovač sice může být tak trochu oříšek, ale s námi se v tom snadno zorientujete.

  • micelární voda – Skvělá volna pro rychlou a důkladnou očistu doma i na cestách. Pleť nejen čistí, ale i hydratuje a zanechává ji příjemně svěží. K jejím výhodám patří také to, že je díky tzv. micelám vhodná i k odlíčení voděodolné řasenky. Nehodí se však pro časté použití, protože pak může pleť vysušit a narušit její ochranný film.
  • odličovací mléko – Jedná se vlastně o emulzi, která pleť velmi jemně zbaví nečistot, zanechá ji jemnou a ochrání ji před vysušením. Bezvadně se hodí pro každodenní čištění, nicméně si nemusí poradit např. s voděodolným líčením, a navíc je třeba po něm použít ještě pleťovou vodou.
  • pleťová voda – Odlíčenou pleť dočistí, pomůže ji zklidnit a podpoří její hydrataci. Dá se však použít i samostatně, např. ráno po probuzení. Určitě ale dbejte na její složení. Některé pleťové vody totiž obsahují alkohol, který pleť může zbytečně dráždit a vysušit.
  • tonikum – Funguje podobně jako pleťová voda, ale s tím rozdílem, že se používá výhradně na předem vyčištěnou pleť. Dočistí ji a dodá jí potřebnou hydrataci. Je ale skvělé i k celkovému posílení pleti, pomáhá lépe fixovat make-up a zvyšuje účinnost krému a dalších pečujících produktů, které následně použijete.
  • rostlinný olej (např. kokosový) – Odličování olejem bylo před pár lety velký hitem, který obletěl celý svět. Na jakém principu funguje? Jedním z postupů je to, že olej naneste na obličej a pečlivě promasírujete. Poté namočíte žínku do horké vody a pleť od zbytků oleje jemně očistíte, čímž se odstraní i voděodolné líčení.

Bez čeho se ještě neobejdete?

Prvním krokem k úspěchu je vybrat si vhodné čisticí mléko či pleťovou vodu. Než se ale do samotného čištění pleti pustíte, je třeba si pořídit i nějaké ty pomůcky. Klasiku představují vatové tampony, které se dnes již běžně vyrábějí ze 100% bio bavlny. Výjimkou už ale nejsou ani pratelné odličovací tampony jako tyhle od české značky SRNECZEK. Kombinují bio bavlnu a bambus, nejsou běleny chlórem a vydrží vám opravdu dlouho.

Hitem posledních let je konjak, který vyniká svými čisticími a exfoliačními účinky. Konjaková houbička SO´BiO obsahuje navíc i extrakt z bambusu, a podporuje tak šetrné odstranění odumřelých kožních buněk. Funguje naprosto skvěle i bez použití kosmetických přípravků a zanechává pleť sjednocenou, svěží a rozzářenou. A jak se s ní tedy pracuje? Velmi snadno! Namočíte ji na tři minutky do vlažné vody, a pak ji můžete bez ostychu použít.

Číst článek
Problémy se zažíváním
Problémy se zažíváním

Nejrůznější zažívací potíže občas zažije každý z nás. Přejíme se tučným jídlem nebo si třeba objednáme pořádné latté, i kdy víme, že nám mléko nedělá dobře. Jak si se zácpou či průjmem ale poradit, když člověk nechce sahat po pilulkách z lékárny?

Problémy se zažíváním je nutno nejprve rozlišit na akutní a chronické. S akutními potížemi si poradíte snadno sami. Ať už jde o průjem během dovolené v exotické zemi, nadýmání po větší porci čočky, nebo o pálení žáhy po těžkém svátečním obědě. Pokud ale potíže přetrvávají týdny, v horším případě i měsíce nebo déle, jedná se o chronický problém. A ten už je nutno řešit s lékařem, případně s terapeutem v oblasti přírodní medicíny.

Jak zastavit akutní průjem

Jaká forma stolice už se označuje za průjem? Obecně jde o nepevnou, vodnatou stolici, která se opakuje častěji než třikrát za den. Výjimkou není ani neustálé nutkání na velkou potřebu, k níž se mnohdy přidávají i křeče. Průjem u dětí i dospělých se většinou objeví jako reakce na konzumaci zkaženého jídla a odezní do tří dnů. Vhodné je co nejvíce pít (ideálně silný černý čaj), dopřát si odlehčující dietu a užívat například aktivní uhlí. Vyzkoušet pak určitě můžete i bylinky zpomalující činnost střev. Skvěle se zde uplatní čaj z mochny nátržníku, kostivalu, květu ostružiníku či obyčejné borůvky.

Když máte opačný problém

Protipól průjmu představuje zácpa a bolesti břicha, kterými je často doprovázena. Zácpu definujeme jako stav, kdy dochází k vyprazdňování jednou za tři dny nebo i déle. Lze za ni ale považovat i to, kdy je pro člověka vyprazdňování namáhavé. Jedná-li se o krátkodobou záležitost, snadno si poradíte sami. Snadnou cestou, jak podpořit činnost střev, je dostatečný pitný režim (alespoň dva litry tekutin denně) i pravidelný a dostatečný pohyb. Dále je na místě konzumace vlákniny a užívání přírodních laxativ. Sem patří nejen různé bylinky, ale i chia a lněná semínka, sušené švestky nebo tmavá listová zelenina.

Jak si poradit s pálením žáhy   

U pálení žáhy je nejsnazší cestou změna jídelníčku. Samozřejmostí by mělo být to, že přejdete na střídmou stravu, v níž omezíte tučné a sladké pokrmy, čerstvé pečivo, česnek, výrazné koření i alkoholické nápoje. Rychlou pomocí, jak si od pálení žáhy ulevit, je jedlá soda. Stačí půl lžičky do sklenice vody, kterou hned vypijete. Z bylinek se pak doporučuje klasika v podobě máty, stejně jako oregano, čekanka, puškvorec nebo hořec. K podpoře trávení je výborná i tradiční tinktura amara (z hořce, zeměžluče a vachty trojlisté) nebo bylinný sirup BILEGRIA GASTRA s mátou, čekankou či propolisem.

Potrápit dokáže i nadýmání a plynatost

Plyny v trávicím traktu vznikají přirozeně. Problémem ovšem je, když jich je přespříliš nebo neodcházejí ven. Potom dochází ke stavům, které označujeme jako nadýmání a plynatost. Objevit se mohou třeba po konzumaci luštěnin, čerstvého kynutého pečiva nebo velkého množství zelí, květáku či brokolice. A jak se nadýmání zbavit? Zkuste se co nejvíce hýbat, dodržovat pitný režim a jíst dostatek vlákniny. Z bylinek vám opět ulehčí nejen čaj z máty peprné, ale i meduňka, pelyněk nebo třeba fenykl. 

Číst článek
Nejpalčivější otázky o menstruačním kalíšku, na které se bojíte zeptat
Nejpalčivější otázky o menstruačním kalíšku, na které se bojíte zeptat

Bez menstruačního kalíšku už si spousta žen neumí svůj život představit. Tomu, jak si ho správně vybrat, jsme se věnovali v předchozím článku. Tentokrát se ale zaměříme na nejrůznější dotazy, které se s používám kalíšku často pojí a zajímají hlavně začátečnice.

Co když kalíšek protéká?

Koupila jste si kalíšek, s velkým nadšením si ho zavedla, ale během dne jste zjistila, že protéká. Co s tím? Může to být dáno tím, že se přeplnila jeho kapacita. K tomu může dojít v prvních dnech cyklu, kdy je krvácení silnější. V tomto případě je vhodné v těchto dnech používat ještě malou vložku.

Pokud ale menstruační kalíšek protéká, i když není zcela plný, může to být dáno tím, že není správně rozvinutý. Po zavedení jeho obvod vždy obkružte prstem, aby zcela přilnul ke stěnám pochvy. Další možností je to, že máte vysoký čípek, ale kalíšek je zaveden moc nízko. Příště ho tedy při zavádění poposuňte výš. A nakonec se nabízí třetí možnost – kalíšek je moc malý. To poznáte tak, že lze kalíškem snadno hýbat, a i při malém zatlačení má tendenci vyjíždět z pochvy ven.

Dá se kalíšek používat i při výtoku?

Výhodou kalíšku je to, že se ho oproti tamponům lze používat i při výtoku. Například v době ovulace bývá přirozený poševní sekret poněkud hojnější. Nejsou-li vám tedy pohodlné intimky nebo je nechcete používat z jakéhokoliv jiného důvodu, pak sáhněte po kalíšku. Jen pamatujte na to, že je nutné ho každých 12 hodin vyjmout, vyprázdnit a omýt čistou vodou.

Zkracuje kalíšek dobu menstruace?

Tohle je jedna z častých otázek, které se v souvislosti s používáním kalíšku objevily. Odpověď je ANO. U většiny žen se průběh menstruace o nějaký ten den zkrátí (např. ze sedmi dní na pět), a krvácení navíc bývá i o něco slabší. Ptáte se, čím to je? Jde o to, že při používání tamponů a vložek se do těla dostávají částečky matriálů, z nichž jsou vyrobeny. Tělo je pak ze sebe potřebuje opět vyloučit, a tím se pak prodlužuje délka periody.

Jak menstruační kalíšek čistit?

Kalíšek je třeba čistit při každé výměně. Nemusíte se ale bát, nejde o nic náročného. V průběhu menstruace není nutné kalíšek vyvařovat. Úplně postačí, když ho opláchnete pod tekoucí vodou a opět zavedete. To je samozřejmě nejsnazší doma v koupelně, kde máte k dispozici toaletu s umyvadlem. Nicméně to bez problémů zvládnete i mimo domov. Buďto můžete využít WC pro invalidy, nebo přímo v kabince opláchnete kalíšek pomocí láhve s vodou. V případě nouze lze kalíšek i jen otřít čistým toaletním papírem.

Co s kalíškem po skončení periody?

Jakmile vám skončí perioda, nezapomeňte na důkladnou očistu kalíšku. Skvěle k tomu poslouží parní sterilizátor na dětské dudlíky či sterilizační kelímek (určený do mikrovlnky). Případně můžete kalíšek vyvařit buď v čisté vodě, nebo s pomocí sterilizačních tablet, které seženete na internetu. Musí být ale zcela ponořený a ve vodě by měl zůstat jen pár minut.

Lze jít s kalíškem na WC?

Možná se trochu bojíte, aby vám kalíšek při tlačení nevyklouzl do záchodu. Můžeme vás ale uklidnit. Nic takového určitě nehrozí. Ať už jdete na malou, nebo na velkou.

Může se používat menstruační kalíšek i v noci?

Kalíšek je úžasný v tom, že když ho správně zavedete, tak ho jednak vůbec necítíte a jednak ho můžete mít zavedený až 12 hodin. Během spánku se nikam nepohne, neproteče a na rozdíl od tamponů u něj nehrozí syndrom toxického šoku. Takže se vůbec není čeho obávat. A je přitom zcela jedno, zda spíte v kalhotkách, nebo bez nich.

Je možné se s kalíškem koupat?

Ve vaně, v bazénu i v moři. S menstruačním kalíškem se zkrátka můžete koupat kdekoliv. Oproti tamponům do sebe nevsakuje vodu, takže není nutné ho měnit po každém pobytu ve vodě. Před odchodem z domova si ho prostě zavedete, a pak už se po x hodin nemusíte vůbec o nic starat.

Dá se s kalíškem otěhotnět?

Hned na úvod je třeba připomenout, že kalíšek neslouží jako ochrana proti početí. Některé ženy ho naopak používají k rychlejšímu otěhotnění. Ptáte se, jak je to možné? Menstruační kalíšek zavedený po pohlavním styku totiž umožňuje spermiím jednu jedinou cestu – a sice do dělohy k vajíčkům. Spermie zde mohou přežít až tři dny, ale i tak mějte kalíšek vždy zaveden maximálně 12 hodin.

Lze kalíšek používat i s nitroděložním tělískem?

Kalíšek a nitroděložní tělísko si vůbec nijak nevadí. Po skončení menstruace je ale dobré zkontrolovat vlákna od tělíska vyčnívající do pochvy. Pokud budete mít pocit, že se tělísko pohnulo, navštivte svého gynekologa. Kalíšek také můžete používat s antikoncepčním kroužkem. Ten se totiž zavádí jen nízko do pochvy, takže si s kalíškem nebude nijak překážet.

Číst článek
Jak rozeznat pigmentové skvrny a jak se jich zbavit
Jak rozeznat pigmentové skvrny a jak se jich zbavit

Co jsou to pigmentové skvrny?

Zaznamenali jste na své pleti drobné flíčky, které mají tmavší odstín než vaše pleť? Pokud se nejedná o pihy, pravděpodobně jde o projev hyperpigmentace, tedy od nadbytek kožního barviva. Nejrůznější skvrny na pleti vznikají nejen v souvislosti s přirozeným stárnutím, ale i jako důsledek přílišného opalování nebo výskytu akné.

Jak vznikají pigmentové skvrny

Melanin je přirozené barvivo, které dává barvu naší pleti, vlasům či očím. Jakmile je ho ale nadbytek, začnou se objevovat pigmentové skvrny na obličeji, ale i dalších částech těla. Častokrát si za ně můžeme sami, protože snadno vzniknou, když strávíme moc času na sluníčku bez opalovacího krému.

Výjimkou ale nejsou ani pigmentové skvrny po akné, po různých poraněních nebo při zánětu kůže, kdy dochází ke zvýšenému uvolňování melaninu. U žen se nadměrná pigmentace objevuje i v důsledku hormonálních změn v těhotenství/v menopauze nebo při braní antibiotik. A pokud to přeženete s opalováním ve chvíli, kdy užívání bylinky jako třezalku, pak vás pigmentové skvrny mohou také nemile překvapit.

Jak poznat stařecké skvrny

Stařecké, nebo také jaterní skvrny (lentigo) už dle svého názvu logicky souvisejí s věkem. Jsou tmavší než jiné typy hyperpigmetace a někdy se s nimi můžete setkat i pod názvem „sluneční skvrny“. To proto, že často vznikají jako důsledek nadměrného opalování, které vede ke zvýšené produkci kožního barviva. Nicméně i když to se sluněním zrovna nepřeháníte, kolem čtyřicítky až padesátky už je pravděpodobně na pokožce budete mít také.

Stařecké skvrny se mohou objevit na obličeji, krku, dekoltu či na hřbetech rukou. A jak je to možné? S přibývajícími léty sice klesá počet melanocytů (buněk produkujících pigment melanin), ale současně bohužel i roste jejich aktivita a objem. Na stařecké skvrny na kůži trpí především lidé s tmavší pletí, protože bledí jedinci mají melaninu logicky méně.

Jak odstranit pigmentové skvrny

Pokud hledáte způsob, jak odstranit pigmentové skvrny od slunce nebo stařecké skvrny, záleží především na jejich barevné intenzitě i velikosti. Zatímco u drobnějších flíčků můžete dát na babské rady, u výrazné hyperpigmentace je vhodnější se svěřit do rukou odborníků. Ti vám mohou nabídnout například účinný chemický peeling, mikdodermabrazivní ošetření či depigmentační laser. Tato ošetření bývají nejen rychlá, ale i velmi účinná.

Doma pak můžete vyzkoušet nejrůznější krémy proti pigmentovým skvrnám. Jedním takovým je rozjasňující koncentrát SO´BiO étic Precieux argan. Obsahuje arganový olej či mateří kašičku, pomáhá pigmentové skvrny zesvětlovat a pleť celkově rozjasňuje. Z přírodních prostředků, které najdete doma v lednici, můžete sáhnout po citronu či jablečném octu. Naneste je neředěné přímo na skvrnu, nechte působit 15 minut a poté smyjte. Opakujte 2× denně po dobu dvou měsíců, a skvrny by měly viditelně zesvětlat.

 
Číst článek
Pajizévky neboli strie – co na ně funguje?
Pajizévky neboli strie – co na ně funguje?

Jak strie vznikají a jak je poznat

Než se podíváme na to, jak se lze strií zbavit, pojďme si nejprve vysvětlit, oč se vůbec jedná. Strie jsou vlastně jizvy, nebo přesněji pajizévky. Vznikají na povrchu pokožky v důsledku napětí, které vede ke ztenčení a ochabnutí elastinových vláken. Poznáte je přitom velmi snadno – vypadají jako dlouhé linky či rýhy a na povrchu kůže vytvářejí propletené linie. Jakmile se objeví, mají červenou až nafialovělou barvu, ale čím jsou starší, tím postupně světlají, až jsou téměř bílé.

Kdy a kde se strie objevují

Se striemi se můžete setkat na mnoha místech svého těla. Nejčastěji se ale objevují na bříšku, hýždích, stehnech či prsou. A to jako reakce na nadměrnou zátěž při náhlé změně objemu těla. Pokožka se v takové situaci sice dokáže natáhnou, ale dojde-li k tomu příliš rychle, tak zkrátka popraská. Z toho lze snadno odvodit, že nejsou žádnou výjimkou strie v těhotenství (u více než 80 % žen) nebo v období dospívání. Stejně tak se strie mohou na pokožce vyskytnou při radikální změně váhy, a to jak při ztloustnutí, tak při hubnutí. Dost časté jsou tedy i strie u mužů, kteří se s nimi setkávají při rychlém nabývání svalové hmoty.

Jak strie odstranit

Pokud přemýšlíte nad tím, jak se strií zbavit, musíme vás trochu zklamat. Tyto pajizévky ze své pokožky už nikdy zcela neodstraníte. Nemáte-li ovšem v plánu návštěvu dermatologa, který může využít metody jako laser, mezoterapie či radiofrekvence. I když se ale nechcete svěřit do rukou odborníků, uklidníme vás tím, že většina strií postupem času výrazně vybledne. A na první pohled už tam budou téměř nepatrné.

Pomoc z přírody

Věříte-li síle přírody, dejte na rady našich babiček. Ony dobře věděly, že základem toho, aby se obnovila pružnost pokožky, je hydratace. Místa postižená striemi tedy pravidelně natírejte rostlinným olejem, který mimo jiné podpoří její regeneraci i vláčnost. Vhodný je především kokosový, arganový či olivový, podobně jako bambucké máslo. Starší generace rovněž radily vyzkoušet citronovou šťávu, našlehané bílky nebo sádlo bez obsahu soli.

Prevence proti striím

Pokud se striím chcete vyhnout, úplně nejlepší je zaměřit se na prevenci. Tou je mimo pravidelné promazávání pokožky i prokrvující masáž spolu s dostatečným pitným režimem, aktivním pohybem a celkově zdravou životosprávou. Výborné je také pravidelně (alespoň jednou měsíčně) provádět peeling či masáž, které podpoří prokrvení pokožky a tvorbu elastinu a kolagenu.

Na strie po porodu, v těhotenství i v jiných obdobích života ale poměrně dobře funguje i přírodní kosmetika obsahující vitamin E, elastin či peptidy. Jako prevence je skvělý pečující olej Anne Geddes. Pokožku udržuje krásně pružnou a hodí se hlavně pro nastávající maminky, které ho mohou použít i k masáží hráze a bradavek. Podobně funguje i krém od téže značky s lososovým květem a bambuckým máslem. Oba produkty jsou přitom vhodné nejen jako prevence strií v těhotenství, ale i po narození miminka. Povislou pokožku na bříšku pak pomohou rychleji zregenerovat a stáhnout.

Číst článek
Dýchací problémy a pomoc z přírody
Dýchací problémy a pomoc z přírody

Jarní nachlazení je běžná věc

Nachlazení na počátku jara není žádnou výjimkou. Typické projevy jako kašel, rýma či bolest v krku potrápí čas od času každého z nás. Často se připojuje i bolest hlavy nebo celková únava, a některé jedince dokonce trápí i teplota nad 38 °C.  Co pro sebe při takovém obyčejném nachlazení, trvajícím až 10 dní, můžete udělat? Kromě dostatečného odpočinku dopřávejte svému tělu dostatek vitaminu C, který se hojně vyskytuje v acerole, rakytníku či šípku. Právě poslední zmíněnou plodinu obsahuje bylinný sirup BILEGRIA SPIRIA. Příjemně chutná po pomerančích a je vhodný už pro děti od jednoho roku.

Se suchým kašlem si nezahrávejte

Suchý, dráždivý kašel není sám o sobě nemocí. Je to spíše příznak, který může být signálem vážnějších plicních potíží. Na rozdíl od toho vlhkého je pro něj typické, že se při něm nevytváří hlen, takže se při kašlání dusíte a nemůžete se pořádně nadechnout. Na suchý kašel platí bylinky jako šalvěj, lipový květ či divizna. Lze si z nich připravit chutný čaj, který zvlhčí sliznice, a uleví vám tak od dušnosti. Bude-li ale přetrvávat déle než tři týdny, navštivte raději lékaře, protože tento typ kašle bývá symptomem alergie, astmatu i mnohých vážnějších onemocnění. 

Zánět dutin není obyčejná rýma

Jakmile se k rýmě přidají tupé bolesti hlavy a obličeje (zejména na čele nebo v tvářích), je to známkou toho, že u vás probíhá zánět dutin. Tyto příznaky jsou příčinou působení virů, které naruší povrch sliznice. Na té se pak začnou množit bakterie a dutiny budou jako obranu produkovat hnisavý hlen. To je důvodem toho, proč máte tak ucpaný nos, huhňáte nebo máte zhoršené čichové a chuťové vjemy. Co na zánět dutin platí, je nejen pravidelný spánek, ale i napařování hlavy spojené s inhalací, kdy do horké vody navíc můžete přidat i éterický olej z máty. Čemu byste se ale měli vyhnout, jsou mléčné výrobky a sladkosti, které platí za hlenotvorné potraviny.

Nepleťte si nachlazení s alergií

Když venku všechno kvete, je to pro nás známka toho, že už skončila dlouhá zima. Tohle radostné období se však pro mnoho lidí může stát spíše noční můrou. Alergie na pyl totiž dle odhadů trápí až 15 % celé české populace. Patří k ní nejen vodnatá rýma či slzení očí, ale i nepříjemné svědění v krku a nose, nebo dokonce dušnost. Tomu, jak se dají takového projevy zmírnit, jsme se již věnovaly v jednom z našich předchozích článků na blogu.

Astma vždy nevzniká jen vlivem genů

Ačkoliv se říká, že je astma dědičné, nemusí to být vždy pravidlem. Náchylnost k astmatu je sice do určité míry podmíněná geneticky, ale u mnoho lidí se na jeho vzniku podílejí spíše jiné faktory. Ať už alergie, častě infekce dýchacího ústrojí, znečištěné ovzduší, nebo dlouhodobý stres. Astma poznáte podle záchvatovité dušnosti nebo kašle, které jsou způsobené zúžením dýchacích cest a projevují se především při výdechu. K tomu se často přidávají i sípavé zvuky, a akutní záchvat mohou doprovázet i úzkost na hrudi.

Máte-li podezření na astma, je samozřejmě nejvhodnější co nejdříve navštívit lékaře. Ten vám může předepsat speciální sprej určený pro akutní záchvaty. Z bylinek, které podporují správnou činnost dýchacích cest, můžete sáhnut po jitroceli, květu černého bezu, plicníku či mateřídoušce. Lze je užívat buď samotné, nebo v různých směsích. U velkého procenta lidí mívá léčebný přínos i metody jako hloubková detoxikace, akupunktura nebo pohyb v solné jeskyni.

 
Číst článek
Nejlepší tipy pro hladký krk a sexy dekolt
Nejlepší tipy pro hladký krk a sexy dekolt

Péče by měla být komplexní

Každý den nanášíme na obličej pečující krémy, ruce pravidelně mažeme a alespoň párkrát do měsíce sáhneme po tělovém mléce. Péče o krk a dekolt je pak tím, na co většinou zapomínáme. Jenže právě pokožka na krku a ve výstřihu dokáže prozradit nejen to, jak moc o sebe pečujete, ale i to, jaký je váš skutečný věk. K tomu, abyste viditelně omládli, ale není nutná návštěva plastického chirurga. Prvních vrásek se můžete elegantně zbavit i sami doma.

Bez hydratace to nepůjde

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč bývá pokožka na krku suchá? Je to většinou dáno tím, že se v ní nachází méně mazových žláz i podkožního tuku než jinde na těle. A když se k tomu přidá nedostatek vláhy, pokožka na krku i v dekoltu ztrácí svou pružnost a začíná působit povadle. Zcela zásadní by proto měl být dostatečný pitný režim, kterým uděláte radost nejen své pleti, ale i organismu jako celku. To, že byste se skleničce měli mít ideálně vodu pak určitě připomínat nemusíme.

Jemná pleť si žádá jemný přístup

Taková pokožka na rukou či nohou snese poměrně dost. Ovšem oblast krku a dekoltu potřebuje velmi jemnou péči. I když se to možná nezdá, je poměrně tenká, křehká a citlivá. Toho si lze všimnout například po opalování, kdy tyhle partie zčervenají mnohem dříve než zbytek těla. Zvolený krém či jakýkoliv jiný přípravek sem proto nanášejte opravdu citlivě, abyste pokožku nevytahovaly nebo ji zbytečně nepodráždili. A při pobytu na sluníčku nezapomínejte na ochranný krém s vyšším UV faktorem.

Pomůže vám i přírodní kosmetika

Jak najít vhodný krém na krk a dekolt? Hledejte takový, který nejen vyhladí vrásky, ale také povislou pokožku vypne a pomůže ji zpevnit. Samozřejmostí by měl být i obsah hydratačních a vyživujících složek, které pokožku zvláční a pomohou ji celkově zregenerovat. Krém na krk a dekolt přitom můžete používat už po třicítce, kdy začínají být patrné první známky stárnutí. A protože se pokožka nejvíc regeneruje během spánku, nanášejte ho nejlépe na noc.

Kromě kupované kosmetiky můžete vsadit i na domácí přípravky. Výborný je kupříkladu cukrový či kávový peeling, který by v žádném případě neměl být moc hrubý. Můžete si ho vyrobit z jemně mleté kávy či z lógru (např. z mokka konvičky) smíchaného v poměru 1:1 s kokosovým či olivovým olejem. Pokožka díky tomuto peelingu zůstane krásně vyhlazená, rozzářená a bude se lépe prokrvovat.

Omlazení ledovou masáží

Postrádá vaše pokožka přirozený jas? Vyzkoušejte sílu studené vody či kostek ledu, které fungují ještě lépe. Krk a dekolt nejprve pečlivě vyčistěte, a poté vezměte do ruky kousek ledu. Tím pokožku jemně masírujte za pomoci krouživých pohybů, alespoň po dobu pěti minut. Díky tomu se podpoří mikrocirkulace a pokožka získá zdravý, zářivý vzhled. K masáži můžete kromě kostek ledu použít i face roller či gua shu z drahokamů jako ametyst či růženín, které předtím uložíte na 5-10 minut do mrazáku.

Jak na hladký dekolt pomocí cvičení

Není nutno strávit hodiny ve fitness centru. K tomu, abyste měli hladký krk a sexy dekolt, si vystačíte i s pouhými deseti minutami denně. Chcete-li ale vidět kýžené výsledky, je nutná pravidelnost. Chybu neuděláte, když se cvičení budete věnovat každý den. Cviky zaměřené na zpevnění svalů jako kliky a plank či nejrůznější zvedání činek pokožku na krku a v dekoltu krásně vypnou a vrásky zde se postupně vyhladí.

Číst článek
Jak se zbavit pocitu unavených nohou i bolestí kloubů
Jak se zbavit pocitu unavených nohou i bolestí kloubů

Jak se zbavit pocitu těžkých nohou

Pocit těžkých, unavených dolních končetin znají hlavně ti, kteří v práci stráví většinu dne na nohou či sezením bez jakéhokoliv pohybu. Hlavní příčinou tohoto ne zrovna příjemného pocitu, je nedostatečný krevní oběh v nohách. Odkysličená krev není odváděna k srdci tak rychle jako za běžných okolností, a tak snadno dojde k městnání krve v dolních končetinách. Odtud pak vznikají problémy s cirkulací. U někoho ale k pocitu těžkých nohou dochází vlivem genetické zátěže či vlivem obezity, a ženy k němu navíc mívají obecně sklon v období těhotenství.

A jak svým nohám ulevit? Rada číslo jedna zní: Hýbejte se! Plně postačí, když si po práci dáte rychlou svižnou procházku, ale výborně funguje i běh nebo plavání. Co na pocit těžkých nohou dále funguje je osvědčená tada „hodit si nohy na stůl“, tedy položit se tak, abyste nožky měli cca. 10 cm nad úrovní srdce. A nakonec můžete i kromě kompresních punčoch vyzkoušet lehký krém na unavené nohy od Anne Geddes. Obsahuje výtažek z kaštanu a mátový olej, které podpoří prokrvení končetin a přinesou jim dlouhotrvající úlevu.

Co platí na otoky nohou

Nesprávná cirkulace krve v dolních končetinách se často projevuje i otoky kotníků a lýtek. Ve věku nad 40 let jimi přitom trpí až 50 % populace. Uděláte určitě dobře, pokud budete preferovat vzdušné oblečení, který nohy nikde neškrtí, a nebudete nosit těsné boty, které by vás tlačili. Pokud je to jen trochu možné, vklouzněte v práci do pohodlných přezůvek a během dne nohy alespoň párkrát procvičte. Různě je ohýbejte a narovnávejte v kolenou, skrčujte prsty či kružte kotníky, abyste podpořili krevní oběh. Večer pak po náročném dni sáhněte po oleji Dynarome pro unavené nohy, který snižuje otoky a přináší pocit úlevu díky obsahu máty peprné a cypřiše.

Jak si poradit s bolavými klouby

Bolavé klouby na nohou mohou sice souviset třeba s revmatoidní artritidou či osteoartrózou, nicméně se často jedná spíše o krátkodobý, akutní problém. Můžete například špatně došlápnout při běhu či skákání, způsobit si drobné podvrtnutí při tanci apod. Kromě bolesti se pak může přidat i pocit brnění, ztuhlost a zhoršený rozsah pohybu. Na tyhle potíže naše babičky doporučovaly kromě horké lázně a kostivalové masti i obklad z hořčičných semínek nebo z listů bílého zelí. Zatímco prohřívací kašičku z hořčičných semínek je nutné nechat působit jen nějakých 15 minut (a raději ještě přes tenkou látku), u zelí se nemusíte bát ani celé noci.

Když máte namožené svaly

Namožené svaly po cvičení už měl alespoň jednou snad každý z nás. Jsou sice znamením toho, že se člověk zlepšuje a vyvíjí, ale zároveň je to i signál těla, že je třeba dopřát si zaslouženou regeneraci. Krátce po tréninku určitě neuděláte chybu nutričně vyváženou svačinkou sestávající z bílkovin a sacharidů. Sacharidy totiž do těla doplní potřebný glykogen, který podpoří regeneraci svalů. Dát si můžete nejen proteinový nápoj, ale i ovesné vložky, banán, nepříliš tučné mléčné výrobky nebo čerstvé ovoce.

Velmi účinnou techniku pro uvolnění namožených svalů představuje strečink. Nejenže jím zmírníte napětí ve svalech, ale současně podpoříte krevní oběh, zlepšíte si rozsah pohybu a zapracujete na své pružnosti. Velmi příjemná je i masáž obyčejnou ovocnou pálenkou nebo rostlinným olejem (vhodný je mandlový, olivový či slunečnicový), do nějž přidáte pár kapiček esenciálního olejíčku z černého pepře, zázvoru, eukalyptu, kafru či máty peprné.

Číst článek
Seborea a další nepříjemnosti vlasové pokožky
Seborea a další nepříjemnosti vlasové pokožky

Citlivá a podrážděná pokožka hlavy dokáže být velmi nepříjemná a komplikuje člověku každodenní život. Problém přitom může být nejen v nevhodně zvolené kosmetice, ale často tkví i někde úplně jinde. Jak si přitom poradit a navrátit svou pokožku do rovnováhy?

Jak poznat, že máte citlivou pokožku

Citlivá pokožka hlavy se projevuje celou škálou symptomů, mezi které patří pálení, štípání či svědění spojené se začervenáním. Jednat se může jak o akutní podráždění, tak o dlouhotrvající problém. Citlivost je pak způsobená nejen náročnými klimatickými vlivy či znečištěným ovzduším, ale i nevhodnou stravou, fyzickým i emočním stresem či používáním nevhodného šamponu.

Příčinu není vždy snadné odhalit, nicméně ve většina případů se jedná právě o špatně zvolenou kosmetiku. Ta pokožku dráždí, vysušuje a narušuje její přirozené pH. Přidají-li se ale k podráždění i ulpívající žluté šupinky (neplést s lupy), pokožka se olupuje či se v ní objevují se, je třeba zpozornět. Pravděpodobně se totiž jedná o seboroickou dermatitidu nebo lupénku.

Když vás trápí seboroická dermatitida

Seborea ve vlasech je typická hlavně pro kojence, ale není výjimkou ani u starších dospělých. Dle odhadů jí trpí až 5 % české populace. Jedná se o chronické kožní onemocnění projevující se zvýšenou aktivitou mazových žláz. Kromě toho vznikají žlutavé šupinky, které ulpívají na pokožce a tvoří na ní ložiska (krustičky). Kvůli nim pak pokožka také často nepříjemně svědí či může začít mokvat. Výjimkou však není, že se tyto projeví střídají s bezpříznakovým obdobím.

Chcete-li se vyhnout klasické dermatologické léčbě zahrnující podávání kortikosteroidů či antibiotik, hledejte pomoc v přírodě. Kromě kosmetiky s obsahem kyseliny salicylové, pyrithionu zinečnatému nebo síry můžete vsadit i na rašelinové zábaly. Nebo zkusit unikátní hojivý šampon HUMINOTHERAPY, který vyniká obsahem huminových kyselin z okolí bajkalského jezera. Mírní totiž svědění a podporuje regeneraci podráždění pokožky. Chybu neuděláte ani užíváním rybího oleje, probiotik či šťávy z aloe vera, které potlačují záněty.

Když se pokožka obnovuje příliš rychle

Ačkoliv pro seboreu je typická zvýšená produkce mazu, lupénka ve vlasech se naopak projevuje úplně jinak. Psoriáza je opět chronickým onemocněním, které se může objevit v podstatě v každém věku a nejčastěji bývá dědičné. Jejím hlavním příznakem je zrychlená obnova kožních buněk. Oproti běžným 4 týdnům totiž může proběhnout už za 3-4 dny. Přebytečné množství odumřelých buněk pak tvoří na povrchu kůže zrohovatělé bílé šupinky doprovázené růžovými nebo červenými fleky na pokožce. A stejně jako u seborey se i u lupénky většinou střídají období klidu a takzvaného vzplanutí.

Jak proti lupénce bojovat? Při výběru kosmetiky určitě neprohloupíte, sáhnete-li po produktech s obsahem kyseliny salicylové nebo urey. Jedná se totiž o látky s keratolytickým účinkem, což znamená, že z pokožky pomáhají odstraňovat šupinky. Dále se osvědčilo používání dehtu neboli ichtamolu, který funguje na podobném principu. Protože lupénka představuje komplexní problém poukazující na sníženou imunitu, je pak vhodné zharmonizovat organismus jako celek. Kromě užívání biotinu a zinku byste měli přijímat i dostatek vitaminu C a z bylinek můžete vyzkoušet čaj z kopřivy obohacený o zemědým, měsíček, benedikt lékařský nebo květ černého bezu. Vhodná je i tinktura z artyčoku nebo hořce, která podpoří správnou činnost jater a žlučníku, a k oplachu pokožky můžete využít řepík.

Číst článek
6 důvodů, proč mít v kabelce suchý šampon
6 důvodů, proč mít v kabelce suchý šampon

Chcete-li mít i během náročného dne krásně objemné vlasy, které vypadají, jako byste si je právě umyla, pak by vám v kabelce neměl chybět suchý šampon. Jakmile bude mít váš účes „bad day“, tenhle záchranář ho spolehlivě oživí doslova během minutky.

Co si budeme povídat, suchý šampon je jedním z nejlepších moderních vynálezů, který ocení hlavně dlouhovlásky. Už dávno přitom nejde jen o ten bílý prášek zanechávající na vlasech nepříjemný našedlý povlak. Suchý šampon se dnes vyrábí ve formě spreje, a to v mnoha a mnoha variantách. Může tak vonět třeba po květinách či kokosu nebo být speciálně vyrobený pro tmavé vlasy.

Zachrání neumyté vlasy

Tohle je vlastně primární účel toho, proč suchý šampon vůbec vznikl. Nemáte-li zrovna čas si ráno před odchodem do práce umýt si hlavu, pak tenhle pomocník díky obsaženému škrobu rychle zbaví vaše vlasy mastnoty. Úplně nejlepší je po jeho použití vlasy sepnout do culíku, copu nebo ležérního drdolu. Vůbec nikdo tak nepozná, že váš účes ještě ráno zoufale volal po umytí, které tak můžete o den odložit.

Dodá účesu objem

Suchý šampon má tu výhodu, že vlasům rychlostí blesku dodává objem, což oceníte zejména jakožto majitelé jemných vlasů, které často působí zplihle. Suchý šampon je na rozdíl od spousty stylingových produktů velmi lehký, takže kadeře zbytečně nezatěžuje ani neslepuje. Jakmile ho na ně nastříkáte, lehce se nadzdvihnout od kořínků, natuží se a získají přirozenou plnost na celý den.

Krásně vlasy provoní

Která žena by netoužila po koruně krásy, která svou vůní bude svádět k políbení? Ale také vám přijde, že vůně šamponu, který používáte, ve vlasech moc nevydrží? I to je další důvod, proč začít používat suchý šampon. Jistě, není to parfém, takže od něj nemůžete čekat zázraky. Vlasy provoní sice jemně, ale výhodu to má v tom, že se nebude bít s vaším milovaným parfémem. 

Usnadní vám styling

Určitě to znáte, máte čerstvě umyté vlasy, které se nechtějí nechat zkrotit. Jsou jemné, lesklé a kloužou po sobě tak, že je téměř nemožné z nich vytvořit nějaký účes. Právě po použití suchého šamponu vaše vlasy zhrubnou, takže po sobě nebudou klouzat a půjdou vám mnohem snadněji vyčesat do vytouženého účesu. Tohle je navíc jeden z těch mometnů, kdy ho můžete trochu nastříkat nejen ke kořínkům, ale i do délek.

Oživí účes na cestách

Mít v kabelce nebo batohu malé balení suchého šamponu rozhodně není od věci ani v případě, že se vydáváte na cesty. Nedocenitelný je zejména v případě, kdy vás čeká pobyt pod stanem. Právě v takových situacích nemáte nikdy jistotu, že bude možnost si kadeře umýt běžným způsobem. Jakmile přijde krize, svůj účes jednoduše přestříkáte, a bude opět vypadat svěže.

Rychle zamaskuje odrosty

Ještě nebyl čas zajít ke kadeřnici, ale váš účes už zoufale volá po barvě či přelivu? Vsaďte na barevný suchý šampon! Šediny sice úplně nezakryje, ale pouze je zamaskuje. S čím si ale dokáže poradit je to, že vám pomůže zmírnit přechod mezi barvenými vlasy a odrosty, a účes tak hezky oživí. Nastříkáte ho přímo na odrosty a vlasy v těchto místech nebudete nijak pročesávat.

Jak suchý šampon správě používat

Suchý šampon není totéž, co lak na vlasy. A jak s ním tedy správě zacházet? Nejlépe funguje, rozdělíte-li vlasy pěšinkou a postupně berete jednotlivé pruhy vlasů od jednoho ucha k druhému. Poté postupujte od temene směrem ke krku. Suchý šampon přitom nanášejte ke kořínkům ze vzdálenosti zhruba 10-15 cm. Jednu až dvě minutky ho nechte působit, poté pokožku hlavy promasírujte a vlasy lehce pročešte.

Číst článek
Nahoru
88 položek celkem
3+1