Blog, Strana 6

Už jste zkoušeli umýt vlasy bez šamponu?
Už jste zkoušeli umýt vlasy bez šamponu?

Název metody „no poo“ vznikl zkrácením spojení „No ShamPoo“. Určitě to neznamená, že byste si měli přestat mýt vlasů. Kouzlo bezšamponové metody tkví v tom, že běžně používanou vlasovou kosmetiku vyměníte třeba za jíl nebo různé kuchyňské přísady.

Proč se vzdát šamponu

Hlavním důvodem, proč je dobré přestat používat konvenční kosmetiku, je fakt, že může mít mnoho negativních účinků. Konvenční šampony totiž kromě sulfátů obsahují i umělá barviva či parfemaci, parabeny nebo již tolikrát probírané silikony. Tyto složky narušují ochranný kožní film, pokožku vysušují, a u citlivějších jedinců mohou také způsobit alergickou reakci. Konkrétně parabeny pak nejen narušují přirozené procesy v pokožce, ale tím, že se přes ni dostanou do krve, mohou dokonce negativně ovlivňovat činnost hormonálního systému.

Je třeba obrnit se trpělivostí

No poo metoda vás odmění krásnými, jemnými vlasy, které se přestanou nadměrně mastit, budou na omak hebké a kterým nebude chybět přirozený lesk. Jakékoliv začátky však nebývají snadné. Přechod od klasických šamponů k no poo metodě tedy může vyžadovat trochu času a trpělivosti. Pokud používáte šampony od značek vyrábějících přírodní kosmetiku, pravděpodobně pro vás tento proces bude o něco snazší. Nicméně stále platí, že vlasy i pokožka hlavy zpravidla potřebují alespoň dva týdny až měsíc, než si na tuhle novinku zvyknou a dostanou ze sebe usazené nečistoty.

Jedlá soda nejen na pečení

Nejčastěji používanou surovinou při no poo metodě je jedlá soda. Doporučuje se především pro normální až mastné vlasy, protože lehce vysušuje. Nejsnazší je přitom rozmíchat jednu lžíce ve sklenici vody. Tato směs vytváří při kontaktu s kožním mazem velmi účinné „mýdlo“, které kromě něj hravě odstraní i jakékoliv další nečistoty, a dokonce i zbytky laku na vlasy a dalších stylingových produktů.

Žitná mouka nepatří pouze do chleba

Máte-li kadeře spíše mastné, můžete vyzkoušet mytí vlasů moukou, konkrétně tou žitnou. Zní to možná trochu divně, ale právě tato mouka na sebe perfektně váže mastnotu, kterou snadno odstraňuje, a zanechává vlasy až neuvěřitelně jemné. Na jeden šále vody se jí přidává 1–2 lžíce, k nimž navíc můžete přidat i pár kapek éterického oleje z tea tree. Ten totiž pečuje o pokožku hlavy, mírní zarudnutí a funguje jako účinná prevence lupů.

Jílem ke krásné pleti i vlasům

Přírodní jíly fungují nejen jako báječné pleťové masky. Zejména marocký je skvělý i k mytí vlasů, kterým dodává objem i lesk a usnadňuje jejich rozčesávání. Z pokožky pak účinně odstraňuje maz i další nečistoty, a ještě navíc vyrovnává její přirozené pH. 1 lžíci stačí rozmíchat v šálku vlažné vody, nanést ke kořínkům i po celé délce vlasů, a po chvilce působení pečlivě opláchnout.

I milovníkům kávy zaplesá srdce

Že vás vůně tohoto povzbuzujícího nápoje nikdy nenechá v klidu? Zkuste využít kávu i při mytí vlasů. Jednak zvyšuje prokrvení pokožky, a druhak vlasy dokonale zbavuje mastnoty a dodává jim zářivý lesk. Stačí si připravit silného turka, důkladně ho přecedit a po zchladnutí ho vmasírovat do vlasů od kořínků až po konečky.

Water only pro odvážné

O metodě „water only“ neboli mytí vlasů jen vodou mnozí tvrdí, že jim zcela postačí. Princip no poo totiž počítá s tím, že se vlasy adaptují tak, že vám nakonec bude stačit pouze čistá voda. Existují i tací, kteří šampon i jakoukoliv náhražku zvládli nepoužít už roky, nicméně většina experimentátorů se se již po pár týdnech, maximálně měsících, vrací třeba k sodě nebo jílu. Důvod je ten, že vlasy zůstávají těžké a jakoby navoskované, protože samotná voda zkrátka nečistoty a maz zcela neodstraní.

A co přírodní kondicionéry

Jste-li zvyklí používat po umytí vlasy ještě kondicionér, nemusíte se ho vzdávat ani při přechodu na na poo metodu. Jen lahvičku z drogerie vyměňte za jablečný ocet nebo citronovou šťávu, který dokáží vyrovnat pH vlasové pokožky. Použití obou surovin je velmi snadné. Jednu lžíci stačí smíchat se šálkem vlažné vody, vlasy touto směsí přilit, a poté už je jen lehce opláchnout. 

Číst článek
I muži by o sebe měli pečovat
I muži by o sebe měli pečovat

Představy o tom, jak by měl vypadat ideální muž, se u žen poněkud liší. Některá má ráda blond vlasy, jiná zase snědou pleť. V každém případě ale platí, že by o sebe „pan dokonalý“ měl alespoň trochu pečovat. A proč k tomu nevyužít přírodní kosmetiku?

Zástupy tubiček na okraji vany a koupelnové poličky přetékající nejrůznějšími krémy patří většinou ženám. Je zkrátka pravdou, že tolik péče mužská pleť ani vlasy zase nevyžadují. Pánové se pravděpodobně spokojí se sprchovým gelem, šamponem na vlasy, deodorantem a něčím na holení. Ti marnivější už mají doma alespoň jeden flakónek toaletní vody a vedle zrcadla jim dost možná nechybí ani gel na vlasy. Co by ale mužům, kteří o sebe chtějí pečovat, určitě nemělo chybět?

U obličeje je základem čištění

Čištění mužské pleti je stejně jako u žen naprosto zásadním krokem. Určitě není dobré se odbývat mýdlem, které pleť zbytečně vysušuje, čímž mohou také začít vznikat různé nedokonalosti. Muži obecně mívají rozšířené póry, což jde ruku v ruce s vyšší produkcí mazu. Pleť tak sice zůstává lépe hydratovaná, ale zároveň je náchylnější k tvorbě pupínků.

Vhodné je tedy vybrat jemný mycí gel nebo pěnu, které pleť dokonale vyčistí a udrží ji vláčnou. Trápí-li vás výraznější nedokonalosti, klidně 2–3krát do týdne sáhněte i po peelingu, který díky mikročásticím mdlou pleť vyhladí, příjemně ji osvěží a zanechá ji zdravě rozjasněnou. A jen tak mimochodem, peeling je navíc cestou, jak zabránit zarůstání vousů.

Ani krému se muži bát nemusí

Muži mají pleť, a pokožku celkově, dosti odolnější než ženy. I tak je ale náchylná k vysoušení, které je jednak vinou každodenního holení a jednak projevem nedostatečné hydratace. Tady přicházejí na řadu jemné emulze či gelové krémy, které se díky lehké konzistenci rychle vstřebávají a nejsou na obličeji nijak cítit. Výhodu mají i v tom, že bojují proti podráždění, zanechávají pleť na dotek hebkou a vláčnou, a když se vhodně vyberou, mohou navíc oddalovat první známky stárnutí nebo pleť chránit díky SPF.

Bez deodorantu to nepůjde

Svěží podpaží je nejen módním doplňkem, který nikdy nevyjde z módy, ale dnes už se tak nějak považuje za základ osobní hygieny. Není nutné hned používat antiperspirant bránící přirozenému odvádění potu z těla. Zcela postačí přírodní deodorant pro muže, který předchází množení bakterií rozkládajících pot. Podpaží tak chrání před nevítaným zápachem, a díky nejrůznějším přidaným složkám o pokožku navíc pečuje tak, aby se zklidnila a zůstala hydratovaná.

Na rty není dobré zapomínat

Možná se to nezdá, ale pleť rtů je velice tenká, a je tak mimořádně náchylná jak k dehydrataci, tak k podráždění od sluníčka a následnému rozpraskání. A čím je to způsobeno? Jemná pleť na rtech totiž nemá žádné mazové žlázy, které by ji udržovaly vláčnou, ani netvoří melanin fungující jako přirozená ochrana před UV zářením. Není tak vůbec od věci nosit v kapse balzám, který rty vyživí, zvláční a zjemní. Nejlépe takový, který rovnou obsahuje SPF.

Upravené ruce jsou vizitka

Není pochyb o tom, že pěstěné ruce jsou vizitkou každého člověka. To, jestli jsou hebké na dotek, čisté a mají pečlivě zastřižené nehty si všimneme hned v momentě, kdy se s někým seznamujeme. Používání krému na ruce by tedy mělo být samozřejmostí nejen u žen, ale i u mužů. Krém pokožce dodá potřebnou výživu i hydrataci, ochrání ji před popraskáním a zanechá ji tak jemnou, že se každá žena nechá ráda pohladit.

Číst článek
6 nejlepších potravin na podporu imunity
6 nejlepších potravin na podporu imunity

Čistota půl zdraví, říkávaly už naše babičky. A měly pravdu. Pečlivá hygiena je v obdobích, kdy řádí viry, jednou u nejdůležitějších věcí. Co je ale třeba také nepodcenit, je zdravý životní styl včetně stravy. A jak svou imunitu posílit díky potravinám?

Zdravá strava jako základ

Jíst zdravě a pestře bychom měli po celý rok. Co nejvíce se zříkat polotovarů, smažených pokrmů nebo přehršle pečiva, a naopak zařadit hodně čerstvého ovoce a zeleniny rozhodně prospěje každému z nás. Právě to, co máme ve svém jídelníčku, velmi úzce ovlivňuje naši obranyschopnost. A jedině s dostatečným příjmem vitaminů a minerálních látek máme šanci na to, že náš imunitní systém bude silný. Pomoci mohou i čaje na podporu imunitního systému nebo bylinné sirupy.

Citrusy jsou sázka na jistotu

Mezi potraviny na podporu imunity patří jednoznačně citrusové plody, ať už v podobě citronu, pomeranče nebo třeba grepu. Pokud příliš neholdujete konzumaci samotných plodů, můžete si je přidat do smoothie nebo si z nich vymačkanou šťávu přidat do sklenice s vodou. Právě citrusy jsou bohatým zdrojem vitaminu C, který je v období chřipek nedocenitelný. Svým působením v organismu nejen pomáhá snižovat únavu, ale zároveň přispívá ke správné činnosti imunitního systému.

Obyčejná paprika předčí i citron

Červenou papriku si dost možná pěstujete přes léto ve skleníku nebo na balkoně. Napadlo vás ale někdy, že je právě tato zelenina výtečným zdrojem vitaminu C? Šálek nakrájené červené papriky obsahuje asi třikrát více vitaminu C než stejné množství pomeranče. O něco více ho pak obsahují ještě oblíbené chilli papričky, které skvěle doplní hlavně pokrmy inspirované thajskou či vietnamskou kuchyní.

Česnek přeje odvážným

Ne každý má rád typické aroma a chuť česneku. Byla by ale škoda se o něj ochuzovat, protože obsahuje vysoké množství selenu. Právě tento prvek podporuje nejen zdravé fungování imunitního systému, ale i činnost štítné žlázy a pomáhá buňky těla chránit před předčasným stárnutím. Budete-li si tedy každý den dopřávat alespoň jeden, ideálně syrový, stroužek česneku, hned tak si na vás nepřijde nejen rýma, ale i vrásky.

Brokolice vás možná překvapí

Tahle zelenina je občas neprávem přehlížena, a to z toho důvodu, že jí spousta lidí příliš neholduje. Brokolice přitom patří mezi potraviny posilující imunitu, a to nejen díky obsahu vitaminů A a C, ale i díky množství antioxidantů, které se v ní ukrývají. Vitamin A stejně jako céčko podporuje nejen optimální činnost imunitního systému, ale i správný metabolismus, a navíc pomáhá správnému fungování všech buněk v organismu.

Ananas podpoří nejen imunitu

Oblíbené exotické ovoce, které v českých zemích nesmí chybět především na Vánoce, neobsahuje o moc více vitaminu C než pomeranč (cca. 79 mg ve 100 g). I tak ale díky němu podporuje správnou činnost imunitního systému. V ananasu ale navíc najdeme trávicí enzym jménem bromelain. Ten pomáhá štěpit bílkoviny v přijaté potravě, a snižuje tak riziko nepříjemného nadýmání. Nejnovější laboratorní studie navíc ukazují, že je schopen zabíjet některé viry a bakterie včetně RNA virů.

Šípky představují bohatý mix vitaminů

Doporučujeme-li vám tu potraviny pro zlepšení imunity, byla by určitě škoda nezmínit se o šípku, který se snadno můžete sami nasbírat. Právě plody růže šípkové jsou bohaté na antioxidanty a zároveň obsahují látky podporující přirozenou obranyschopnost. Ať už si je dopřejete v podobě prášku, kapslí, nebo chutného, nakyslého čaje, uvidíte, že se vám vaše imunita odvděčí.

Číst článek
Máte poškozené vlasy? Takhle je dostanete do kondice
Máte poškozené vlasy? Takhle je dostanete do kondice

Časté barvení či melírování i každodenní žehlení nebo fénování se na kvalitě vlasů může velmi snadno odrazit. A to hlavně v případě, že zapomínáte na používání ochranných produktů. Jak ale poškozené vlasy zachránit, aby znovu zazářili krásou?

Co vše vlasům nesvědčí

Za křehké, lámavé vlasy i roztřepené konečky si ve většině případů můžeme sami. Nejvíce samozřejmě trpí vlasy, které několikrát denně násilně češeme a často je fénujeme nebo žehlíme. Ty bývají nejen mechanicky poškozené, ale také jsou na pohled matné. Dalším, poměrně častým důvodem, proč se vlasy poničí, je dennodenní nošení culíků. Používání gumiček nebo sponek je samo o sobě velkou zátěží, ale pokud si navíc culík vytvoříte na ještě vlhkých, nebo dokonce mokrých vlasech, pak si zaděláváte na velký malér.

Dalším častým důvodem, proč se vlasy lámou nebo třepí, je odbarvování. Do struktury vlasů při něm totiž proniká nejen peroxid, ale i různé další agresivní chemikálie, které ji oslabí. Výsledkem jsou pak celkově slabší, matné vlasy, které se snadněji poškodí. Co by vás možná ale nenapadlo je to, že kadeře poškozuje i nadměrné slunění. Ničí totiž vnější ochrannou vrstvu vlasu, takže jsou jednotlivé pramínky mnohem náchylnější k tomu, aby se začaly lámat nebo rozdvojovat.

Nejlepší je prevence

Chcete-li se vyhnout dumání nad tím, jak obnovit poškozené vlasy, nezapomínejte na prevenci. Asi nejsnazší je začít po každém mytí používat kondicionér. A je vcelku jedno, jestli zvolíte ten klasický, nebo bezoplachový. Oba totiž uzavřou šupinky na povrchu vlasů, takže vám umožní kadeře lépe rozčesat, a vy se tak vyhnete jejich mechanickému poškození.

Umyté vlasy nikdy bezmyšlenkovitě nedrhněte ručníkem, ale pouze z nich jemně vyždímejte vodu a nechte je volně uschnout. Pokud už přeci jen budete chtít použít fén, sáhněte nejprve po ochranném spreji či mléku, které kadeře chrání před působením vysokých teplot. K rozčesávání umytých pramínků používejte zásadně hřebem se širokými zuby, případně kartář ve stylu Tangle Teezeru, a to ve chvíli, kdy jsou vlasy již skoro suché.

Začněte s péčí už při mytí

Ono až tak nezáleží na tom, jestli máte vlasy poškozené barvení nebo třeba častým žehlením. V každém případě je základem správný šampon, který se kromě odstranění nečistot postará i o patřičnou výživu vlasů a jejich hydrataci. Moderní šampony obsahují například keratin, kolagen či nejrůznější vitaminy a rostlinné oleje, které vlasům dodají kromě vláhy i přirozenou pružnost, lesk a celkovou vitalitu. Následně je vhodné použít i kondicionér ze stejné kosmetické řady, který účinky šamponu ještě znásobí.

Vyzkoušejte vlasovou masku

Alespoň jednou do týdne by měla přijít na řadu vlasová maska. A to i v případě, že máte vlasy zdravé. Jednotlivá vlasová vlákna nejen vyživí, ale také je hloubkově obnoví, takže zůstanou nejen viditelně lesklejší, ale také na dotek hebčí. Pokud rádi experimentujete, pak vám určitě přijde vhod i tahle domácí maska na poškozené vlasy. Jeden zralý banán stačí v misce důkladně rozmačkat se dvěma čajovými lžičkami medu a ke směsi přidat lžičku kokosového, olivového či mandlového oleje. Podle toho, jak moc jsou vaše vlasy poškozené, ji pak naneste buď ke konečkům, nebo do celých délek, necháte tak čtvrthodinku až 30 minut působit, a poté důkladně umyjete šamponem.

Vsaďte na extra péči

Pokud vás trápí hodně poškozené vlasy, zkuste denně používat nejrůznější vlasové kúry, jako je kupříkladu sérum od Zahir Cosmetics. Pokud jsou založené na olejové bázi, nanášejí se na neumyté vlasy a nechávají se pár minut působit. Nejenže usnadňují rozčesávání, ale také vyživují a zacelují poškozená vlákna po celé jejich délce a zabraňují rozdvojování konečků. Vlasy také při jejich pravidelném použití zůstávají celkově pevnější a krásně lesklé.

Číst článek
Jak správně pečovat o citlivé zuby
Jak správně pečovat o citlivé zuby

Nemáte-li se zuby žádný větší problém, pak vám péče o ně pravděpodobně moc času nezabere. Pokud vás ale trápí to, že hůře snášíte třeba studené nápoje, zmrzlinu nebo sladká jídla, pak je vhodné se o zuby začít starat trochu pečlivěji.

Proč jsou zuby vůbec citlivé

Citlivost zubů je nejčastěji dána poškozením nebo ztrátou zubní skloviny, ale někdy na ni mohou mít vliv i obnažené krčky, což jsou ty části zubů, které se nacházejí přímo u dásní. K poškození skloviny přitom dochází převážně proto, že se o zuby nedostatečně nebo nesprávně staráme. Nevhodná hygiena totiž může vést právě k obnažení krčků, vzniku zubního kamene i nepříjemné bolesti, která se časem začíná stupňovat. Zubům ale naopak neprospívá ani nadměrné čištění, kterým se sklovina obrušuje, případně používání nevhodné pasty. Někomu totiž může různé nepříjemné pocity včetně bolesti způsobovat například fluor.

Které potraviny způsobují bolest

To, že máte zuby citlivé na sladké či studené potraviny, jako je čokoláda nebo zmrzlina, zjistíte vcelku snadno. Problém vám ale mohou dělat i horké polévky, čaj a káva, kyselé pokrmy, ovoce jako citrusy, ananas a jablka nebo nápoje obsahující barviva (např. limonády). Máte-li tedy podezření na to, že vám vadí třeba voda s citronem nebo káva plná ledu, pak si po jejich konzumaci alespoň třicet minut nečistěte zuby, abyste si bolest zbytečně nezhoršili. Vhodné je naopak dát si sklenici čisté, nechlazené vody, vypláchnout si pusu ústní vodou, případně si dát žvýkačku bez cukru. Ta totiž podpoří tvorbu slin, které zuby „opláchnou“.

Důležitá je pravidelná kontrola

Pokud chcete mít jistotu, že je s vašimi zuby vše v pořádku, určitě nezanedbávejte pravidelné návštěvy stomatologa, k němuž byste měli vyrazit dvakrát do roka. Zejména v případě, že vás trápí citlivé zuby, ale neuděláte chybu ani v případě, že se objednáte přímo na zubní hygienu. Tady vám speciálně vyškolený personál pečlivě odstraní usazený plak i zubní kámen, a navíc vám v případě potřeby nanese gel na posílení zubní skloviny.

Pomoct může výměna pasty

Jestliže jsou vaše zuby citlivé na studené, nebo naopak horké potraviny, pak byste určitě měli dávat pozor na bělicí pasty či gely. Obsahují totiž látky, které sklovinu bělí tím způsobem, že ji obrušují, což může citlivost zubů ještě zhoršit. Vhodné jsou naopak zcela přírodní pasty bez obsahu chemických bělicích složek a fluoru. Chcete-li ale přeci jen svůj chrup zbavit zabarvení od častého popíjení kávy nebo černého čaje, sáhněte po takové pastě, které obsahuje pouze přírodní bělicí látky, jako je aktivní uhlí a podobně.

I mezizubní hygiena udělá své

Péče o citlivé zuby by měla neodmyslitelně zahrnovat i mezizubní hygienu. V mezerách mezi zuby se totiž plak hromadí stejně jako jinde na chrupu, a i tady může vznikat zubní kámen. Jakmile si tedy dočistíte zuby klasickým měkkým kartáčkem, nezapomeňte sáhnout po ústní vodě, nebo ještě lépe po zubní niti. Máte-li mezi zuby mezírky větší, pak nit vyměňte raději za speciální mezizubní kartáček (je k dostání i ve verzi extra soft). S výběrem vhodné velikosti vám poradí buď v lékárně, nebo se můžete obrátit přímo na svého zubaře či dentální hygienistku.

Babské rady na citlivé zuby a dásně

Trápí-li vás bolestivé zuby zejména v oblasti krčků, můžete vyzkoušet i bylinky. Velmi příjemný je například šalvějový, heřmánkový či řepíkový čaj použitý jako ústní voda, který působí antisepticky a má stahující účinky. Podobě fungují i hřebíček nebo tea tree neboli čajovník. Ty můžete použít ve formě esenciálního oleje, pár kapiček přidat do sklenice s vodou, a tou ústa po čištění vypláchnout.

Číst článek
5 tipů proti unaveným očím
5 tipů proti unaveným očím

Unavené oči z monitoru nebo z dlouhodobého čtení jsou jasným signálem toho, že svůj zrak příliš přetěžujeme. I naše oči si, stejně jako celý náš organismus, zaslouží patřičný odpočinek. A jak se tedy zbavíte známek oční únavy?

Jak poznat, že oči volají po relaxaci

V současné době dennodenně přicházíme do kontaktu s počítačem či mobilním telefonem, které naše oči hodně namáhají. Zátěž pro ně ale rovněž představuje i dlouhý pobyt v nevětrané místnosti, nedostatek osvětlení při práci, znečištěné ovzduší, ale i prostý nedostatek spánku. Mezi příznaky unavených očí neboli zrakové únavy (astenopie) přitom kromě bolesti a nepříjemného pocitu v očích patří i rozmazané vidění, citlivost na světlo, nebo dokonce pocit tlaku ve spáncích a na čele.

Nejprve omezte namáhání očí

Jakmile začnete pociťovat bolest očí nebo najednou uvidíte rozmazaně, omezte činnost, kterou právě děláte a která oči namáhá. Koukáte-li už několik hodit do počítače, dopřejte svým očím přestávku a dovolte jim, aby mohly nabrat nové síly. Nejlepší a zároveň nejjednodušší formou odpočinku je pobyt na čerstvém vzduchu, nebo alespoň krátké, lehké cvičení u otevřeného okna. Skvěle funguje i pohled do zeleně, takže pokud máte za okny koruny stromů, máte napůl vyhráno.

Vyzkoušejte chladivý obklad

Pokud vám na pocit unavených očí nepomůže ani delší pracovní přestávka, můžete vsadit na chladivé masti či obklady. Velmi dobře fungují i gely s obsahem aloe vera nebo světlíku lékařského. Chladivý obklad si přitom můžete snadno vyrobit i sami doma – postačí vzít vatové tamponky, navlhčit je a dát je na několik minut do mrazáku. Skvělé jsou ale i slupky z okurky nebo použité sáčky od heřmánkového čaje, které vychladíte a na chvilku si je přiložíte na zavřená víčka.

Dopřejte si úlevnou masáž

Vynikajícím tipem, jak oči nechat zaslouženě odpočinout, je bezesporu i oční masáž, kterou hravě zvládnete sami. Konečky prstů stačí lehce poklepávat na oblast očí, a to klidně za použití nočního krému nebo gelu. Myslete ale na to, že pleť v okolí očí je velmi tenká, takže buďte opravdu opatrní, abyste ji zbytečně nepodráždili. Co proti unaveným očím také zaručeně funguje je takzvaná oční jóga – ideální je provádět ji každý den alespoň několik minut, abyste posílili jemné oční svaly.

Sáhněte po očních kapkách

Pokud vám babské rady na unavené oči nepomáhají, neostýchejte se použít klasické oční kapky. Unavené a podrážděné oči totiž nevytvářejí dostatek slzné tekutiny, a potřebují tak zvlhčit. Pokud si s jejich výběrem nejste jistí, klidně zajděte se svým očním lékařem, který vám pomůže zvolit takové kapky, jež vám budou přesně vyhovovat. I tak ale mějte na paměti, že jsou určeny pouze k nárazovému použití a určitě by se neměly používat dlouhodobě.

Nezapomínejte ani na živiny

Pro zdraví očí jsou zcela zásadní betakaroteny, na něž jsou bohaté oranžové a žluté druhy zeleniny. Uděláte tedy dobře, pokud do svého jídelníčku pravidelně zařadíte třeba meruňky, rajčata, papriku nebo mrkev. Z minerálních prvků oči potřebují zejména dostatek zinku, na nějž jsou z rostlinných zdrojů bohatá především dýňová a slunečnicová semínka. Pro dostatek zinku byste měli pravidelně konzumovat i dostatek obilovin a luštěnin nebo červené a kuřecí maso, popřípadě tofu.

Číst článek
Křečové žíly – estetický nedostatek, nebo zdravotní problém?
Křečové žíly – estetický nedostatek, nebo zdravotní problém?

Zatímco u lidí mladších 18 let jsou spíše výjimkou, ve věku nad 60 let trápí křečový žíly až 50 % české populace. Vznikají pak především proto, že se se zvyšujícím věkem snižuje pružnost žilní stěny. Co dělat, pokud právě křečové žíly trápí i vás?

Co jsou to křečové žíly

Jako varixy (křečové žíly) označujeme zvětšené žíly, které mají buď tmavě fialovou, nebo modrou barvu a vystupují nad povrch kůže. Nejčastěji se objevují křečové žíly na stehnech či jinde na dolních končetinách, a to z toho důvodu, že jde o nejvíce zatíženou část těla, která nese celou jeho váhu. Teoreticky ale mohou postihnou i jakoukoliv další část těla, nicméně tyto případy nejsou tolik časté.

Koho křečové žíly nejčastěji trápí

S věkem se bohužel snižuje elasticita cév, a tak s sebou vyšší věk logicky přináší i vyšší riziko vzniku křečových žil. Dalším faktorem, který má na jejich tvorbu svůj nezanedbatelný podíl, je kromě genetiky i působení ženských hormonů, protože právě ty uvolňují žilní stěnu. Logicky tak varixy trápí častěji ženy než muže. Pokud navíc příliš nedbáte na svůj životní styl, potýkáte se nedostatkem pohybu nebo celé dny v práci prostojíte/prosedíte, pak se riziko, že se u vás objeví varixy, prudce zvyšuje.

Jaké mají varixy příznaky

U některým lidí jsou jasně viditelné, vystouplé žilky spíše kosmetickým problémem. Ve vážnějších případech ale mohou vést nejen k nepříjemným bolestem, ale i vážnějším komplikacím, jako jsou bércové vředy či záněty žily. Nebývá výjimkou, že se s křečovými žilami pojí kromě bolestí i otoky a pocit těžkých nohou, pálení, pulzace či slabší křeče, svědění okolo žil a podobně.

Proč křečové žíly vznikají

Příčinou varixů je v první řadě špatná funkčnost cév. Ty vracejí odkysličenou krev zpět do cév, a logicky se tak potýkají s gravitací, kterou musí zdánlivě překonat. V případě, že tento mechanismus přestane správně fungovat, začne se krev hromadit v žíle, která se kvůli tomu následně rozšiřuje. Přispívá tomu i fakt, že má žíla horší pružnost, celkově oslabenou stěnu nebo trpí nedomykavostí chlopní.

Jak křečovým žilám předejít

Stejně jako na mnohé další zdravotní potíže i na křečové žíly platí prevence. Alespoň do jisté míry. Kromě jídelníčku bohatého na vlákninu, bioflavonoidy, rutin nebo antioxidanty je nezbytné myslet na pravidelný, dostatečný pohyb. Jízda na kole, plavání, běh i zdánlivě obyčejná chůze – to vše zlepšuje cirkulaci krve v dolních končetinách. Místo posilování či aerobiku, které žíly naopak zbytečně přetěžují, je vhodné lehké cvičení jako pohupování nohou ze špiček na paty.

Velmi příjemným rituálem, který byste si měli pravidelně dopřávat, je i odpočívání s nohama ve zvýšené poloze nebo koupel nohou, při níž střídáte teplou a studenou vodu. Dále se vyhněte sezení se zkříženýma nohama a při dlouhém sezení/stání co nejčastěji měňte polohu nebo se trochu projděte. Žilám rovněž nedělá dobře ani nošení vysokých podpatků ani nošení upnutého oblečení, které také zhoršují cirkulaci krve v nohou.

Jak se křečových žil zbavit

Odstranění křečových žil, například laserem, bývá většinou nutné až v těžších případech. V prvotním stádiu se volí spíše používání speciálních krému či gelů a nošení kompresních punčoch, které podporují návrat krve k srdci i funkci žilních chlopní, a předchází tak zhoršení stavu. Drobné žilky neboli metličky je možno odstranit sklerotizací, při níž díky speciální látce vpravené injekcí do žíly dojde k jejímu uzavření.

Osvědčené babské rady

Co proti křečovým žilám určitě funguje, je dostatečný pitný režim, do nějž můžete zařadit i bylinkové čaje a tinktury. Bezvadně funguje konkrétně jírovec maďal neboli kaštan koňský, měsíček, kostival nebo kůra z bílého dubu. Z těchto bylinek si můžete navíc pořídit/vyrobit i mast nebo olej, kterými budete nožky pravidelně masírovat. Příjemnou úlevu vám poskytnou také obklady z nastrouhaných syrových brambor nebo čerstvého zelí, které necháte asi hodinu působit pod suchým ručníkem.

Číst článek
Domácí manikúra krok za krokem
Domácí manikúra krok za krokem

Přenechat péči o své ruce profesionální manikérce zní sice lákavě, ovšem ne každá z nás má na návštěvu salónu prostor. I pohodlí domova si ale můžete nehty snadno upravit tak, aby vypadaly jedním slovem dokonale. A jak na to?

Krok 1: Správné pilování

I sebekrásnější lak na nehty tolik nevynikne, pokud vaše nehtíky nebudou mít dokonalý tvar. A je přitom jedno, zda dáváte přednost tvaru mandle, elegantnímu oblouku, nebo spíše hranatým nehtům. Máte-li drápky delší, pak je nejprve zkraťte nůžtičkami nebo pomocí kleštiček. Poté se pusťte do úpravy tvaru. Jak ale nehty správně pilovat? Určitě se vyhněte se zběsilému pohybu sem-tam. Tím byste totiž zbytečně zvýšili riziko, že se vám nehty budou nepříjemně třepit. Pilujte pouze je naopak jedním směrem, a to buď papírovým, safírovým, nebo skleněným pilníkem, který je vhodný i na křehké nehty.

Krok 2: Úprava kůžičky

Nejsnazší cestou, jak změkčit nehtovou kůžičku, je teplá lázeň, do které můžete přidat trochu pečujícího oleje. Již po pár minutách vám kůžička půjde hezky zatlačit. K tomu používejte výhradně speciální dřívko se zkosenou špičkou, případně plastové „kopýtko“. Určitě odolejte touze kůžičku zastřihávat, protože by vám rostla zbytečně rychleji (to má smysl pouze ve chvíli, kdy se vám vytvoří záděra). A zároveň ji zatlačujte vždy jen tak, aby byl bílý půlměsíček neboli kořen nehtu pouze lehce viditelný.

Krok 3: Vyleštění a výživa

Kromě pilníčku a tyčinky na úpravu kůžičky by vám v manikúrním arzenálu neměl chyběl ani víceúčelový blok. Díky němu totiž nehty zbavíte různých nervností i malých rýh, a navíc je vyleštíte opravdu do hladka. U hodně křehkých nehtů je ale lepší tenhle krok vynechat, protože byste si je ještě oslabili. Až budete mít hotovo, můžete ještě na nehty a kůžičky v jejich okolí nanést speciální olejíček nebo jiný podobný produkt, který je vyživí a zanechá je pružné a lesklé. V případě, že se následně chystáte nehty nalakovat, je naopak vhodné s olejíčkem ještě počkat, aby vám lak dobře držel.

Krok 4: Lakování

Víte, jak správně lakovat nehty? Ještě dříve, než sáhnete po své oblíbené barvičce, je čas na podkladovou bázi neboli base coat. Ten vaše nehty nejen posílí, ale především je ochrání před zabarvením. Jakmile zaschne, můžete sáhnout po nějaké barvičce. Až vám první vrstva úplně zaschne, naneste na ni ještě jednu a následně aplikujete ještě top coat neboli vrchní lak. Ten prodlouží trvanlivost manikúry a dodá nehtům brilantní lesk.

Krok 5: Závěrečná péče

Ve chvíli, kdy budete mít nehty nalakované, dopřejte svým rukám ještě výživný krém nebo balzám. Dodají pokožce potřebnou výživu, ochrání ji před vysušením a zanechají ji krásně jemnou. Přímo do okolí nehtů pak můžete vmasírovat ještě olejíček (případně čisté bambucké máslo), který vyživí nehty, podpoří jejich růst a krásně zjemní kůžičku.

Krok 6: Pamatujte i na stravu

Pouze nehty, které budou silné a zdravé, budou opravdu krásné. Abyste tedy svým nehtům dodali vše, co potřebují, nepodceňujte ani svůj jídelníček. Jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a nezapomínejte ani na luštěniny, ořechy a semínka. Nehty totiž potřebují zejména dostatek zinku, křemíku, železa či vitaminů skupiny B, aby krásně rostly a byly pevné.

Číst článek
7 tipů, jak použít jedlou sodu
7 tipů, jak použít jedlou sodu

Za málo peněz hodně muziky. Přesně tohle rčení perfektně vystihuje jedlou sodu. Tento bílý prášek se zásaditým pH je velmi univerzální a snadno díky němu dovedete svou domácnost k dokonalé čistotě. A k čemu všemu vám jedlá soda poslouží?

Není soda jako soda

Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný) není totéž, co prací soda (uhličitan sodný). S jedlou sodou se můžete setkat i pod označením soda bikarbona. Jedná se o bílý, ve vodě dobře rozpustný prášek se zásaditým pH. Ačkoliv se využívá i v potravinářství (např. do kypřicích prášku či šumivých nápojů), nás bude tentokrát zajímat coby čisticí prostředek, který využijete v celé domácnosti.

Neutralizuje nepříjemné pachy

Předností má nespočet. Především ale funguje jedlá soda jako pohlcovač pachů. A to velmi účinný. Nasypte ji tedy do mističky a uložte na vybrané místo, klidně i do ledničky. Pokud se ji chystáte dát třeba do ložnice nebo dětského pokojíčku, můžete navíc přidat pár kapiček éterického oleje. Levandule například podpoří lepší usínání, zatímco vám eukalyptus usnadní dýchání při rýmě a nachlazení. Jedlou sodu ale můžete také v malém množství nasypat do propocených bot, nechat přes noc působit a ráno jednoduše vyklepat.

Odstraňuje odolné skvrny z oblečení

Nějaké ty mastné skvrny či flíčky od trávy, ovoce, nebo dokonce krve má na oblečení, kuchyňských utěrkách i jiných textiliích občas každý z nás. Velmi dobře to pak znají hlavně maminky malých neposedů, kteří objevují svět. Právě na skvrny na oblečení jedlá soda funguje bezvadně. Pokud se vám tedy v koupelně nakupilo více znečištěného prádla, není nic snazšího než si připravit horkou lázeň z jedlé sody. Prádlo do ní na noc ponoříte a druhý den ho jednoduše vyperete.

Čistí pračku i myčku

Pračku, stejně jako myčku je potřeba čas od času pořádně vyčistit. Jednak se v nich usazuje vodní kámen a jednat v nich může zůstávat nepříjemný zápach. V tomto případě jedlou sodu (asi jeden hrnek) nasypte přímo do bubnu pračky nebo do myčky a zapněte na nejkratší program. Právě hydrogenuhličitan sodný vnitřek spotřebiče krásně vyčistí a zároveň ho zbaví zatuchlého zápachu.

Usnadňuje mytí nádobí

Čeká na vás po rodinné oslavě dřez plný hrnců a pánví po smažení řízků a podobných dobrot? I tady pomůže jedlá soda. Pánve nebo hrnce (pokud nejsou z hliníku) stačí přímo posypat trochou jedlé sody, přidat malinko vody (až začne pěnit) a nechat 10 minut působit. Poté už jen vezmete do ruky drsnou houbičku nebo drátěnku, krouživými pohyby nečistoty odstraníte a následně opláchnete teplou vodou. 

Dokonale čistí koupelnu i kuchyň

Nasypte trochu jedlé sody na vlhkou houbičku, a můžete se dát do práce. Soda totiž funguje velmi podobně jako sypký písek, takže s ní perfektně vycídíte kuchyň, koupelnu i toaletu. Následně už jen očištěné povrchy řádně opláchnete čistou vodou, a vše bude rázem vypadat jako nové. Na odolnější skvrny či vody kámen na bateriích či v džezu pak můžete sodu smíchat s trochou citronové šťávy či octa.

Uvolňuje ucpaný odpad

Do odpadu u kuchyňského dřezu se kromě vody velmi snadno dostanou i zbytky jídla z talířů a dalšího nádobí. Odpad se pak ucpe a špatně odtéká, takže často nezbývá nic jiného než sáhnout po louhu. Hledáte-li ale něco bezpečnějšího, vyzkoušejte právě jedlou sodu. Pár lžic stačí nasypat přímo do odpadu a zalít horkou vodou. Pokud tento postup nepomůže, přidejte ještě více sody (klidně i celý hrnek) a jeden hrnek octa. Poté už jen zalijte konvicí vroucí vody, a odpad by se měl uvolnit.

Omlazuje žaluzie

Jsou-li žaluzie na oknech plné prachu a celkově působí omšele, i tady pomůže jedlá soda. Stačí si z ní a teplé vody připravit běžný roztok a půl hrnku ho přidat do 3,5 litru teplé vody. Následně do této tekutiny namočíte hadřík a všechny žaluzie jím lehce otřete. Odstraníte tak veškeré usazené nečistoty, žaluzie celkově projasníte a ochráníte je před dalším usedáním prachu. 

Číst článek
7 návodů na osvědčené domácí pleťové masky
7 návodů na osvědčené domácí pleťové masky

Chcete si zasloužený domácí relax užít opravdu na maximum? Pak určitě nezapomeňte na pečující pleťovou masku. Suroviny potřebné k její výrobě najdete třeba i v ledničce nebo ve spíži a samotná příprava vám zabere sotva pár minutek.

Marocký jíl nejen na vlasy

Rhassoul neboli marocký jíl vyniká vysokým obsahem minerálních látek, které pozitivně ovlivňují jak stav vlasů, tak pokožky. Můžete ho použít nejen místo šamponu nebo jako celotělový zábal, ale také jako pleťovou masku. Díky svým silným detoxikačním účinkům čistí pleť opravdu do hloubky, působí jako šetrný peeling a reguluje produkci mazu. Maska z marockého jílu je tím pádem vhodná hlavně na ucpané póry či černé tečky. Jíl se v poměru 1:2 smíchá s vodou, či ještě lépe s hydrolátem, a krouživými pohyby nanese na vlhkou pleť. Po cca. 15 minut se maska smyje, obličej jemně osuší ručníkem a ošetří krémem. 

Maska ze zeleného čaje

Domácí pleťové masky vhodné na akné si můžete připravit nejen z jílu, ale třeba i ze zeleného čaje. 2 lžičky vychlazeného nálevu v misce smícháte s 1 lžičkou jablečného čaje, 5 lžičkami cukru a 1 lžičkou medu. Směs promícháte a jemně vmasírujete do pleti. Stačí nechat působit jen 10 minut a poté pečlivě opláchnout vlažnou vodu. Právě cukr působí jako jemný peeling a spolu se zeleným čajem pleť nejen důkladně čistí, ale také ji hezky rozjasňuje a zásobuje ji antioxidanty.

Zvláčňující síla medu

Na suchou, povadlou a celkově unavenou pleť skvěle funguje pleťová maska z medu. Právě tenhle včelí produkt pomáhá v pleti vázat potřebnou vlhkost, udržuje ji pružnou a zanechává ji krásně hebkou. Do misky si dejte polévkovou lžíci medu a dvě lžíce kokosového či jojobového oleje. Dobře promíchejte a vzniklou směs naneste na vyčištěnou, osušenou pleť. Jemně vmasírujte a nechte čtvrt hodinky působit. Po uplynutí této doby stačí obličej jemně omýt vlažnou vodou. Díky tomu, že má med zvláčňující účinky, nebude už potřeba použít žádný krém.

Zklidňující jogurtová maska

Už naše babičky věděly, že má bílý jogurt blahodárný vliv nejen na naše trávení, ale právě i na pleť. Pro své zklidňující účinky je skvělý nejen na popáleniny, ale zároveň pleti přináší příjemné osvěžení a bojuje proti jejímu odlupování. V letních měsících jako když ji najdete. A co na její přípravu budete potřebovat? Kromě polévkové lžíce hustého jogurtu ještě lžíci heřmánkového čaje. Tuto směs nanesete na obličej, necháte 15–20 minut působit a poté opláchnete vlažnou vodou.

Droždí, trik našich maminek

Stačí smíchat jednu kostičku kvasnic s trochou olivového oleje či mléka, a rázem získáte za málo peněz hodně muziky. Maska z droždí má totiž nejen vyživující, ale i osvěžující účinky, pomáhá hydratovat suchou pleť a na druhou stranu také bojuje proti pupínkům. Hustou pastu jednoduše nanesete na obličej a necháte 20 minut působit. Poté ji lehce opláchnete vlažnou vodou a pleť dočistíte pleťovou vodou, aby na ní neulpěly zbytky kvasnic.

Kurkuma jako všelék

Ať už bojujete se svěděním, s akné, nebo pigmentovými skvrnami, přijde vám vhod kurkuma. Je ceněna pro své čisticí, protizánětlivé i antibiotické účinky, a právě proto se s oblibou přidává do pleťových masek. Jen je nutno s ní zacházet opatrně, abyste si něco nechtěně neobarvili. Masku si snadno připravíte z 1 polévkové lžíce citronové šťávy a půl lžičky mleté kurkumy. Následně naneste na obličej, necháte 15–20 minut působit a na závěr pečlivě opláchnete vlažnou vodou.

Rozjasňující banánová maska

Maska z banánu je vhodná pro všechny typy pleti. Obzvlášť ji oceníte ve dnech, kdy se cítíte unaveně, protože pleti dodá projasněný, svěží vzhled. Půlku středního banánu stačí jednoduše rozmačkáte v misce a přidáte k němu kromě polévkové lžíce pomerančové šťávy ještě lžíci medu. Směs důkladně promícháte, nanesete na obličej a po 15 minutách jednoduše opláchnete vlažnou vodou.

Číst článek
Nahoru
88 položek celkem
3+1