Blog, Strana 8

Čím na Valentýna překvapit svou drahou polovičku
Čím na Valentýna překvapit svou drahou polovičku

Svatý Valentýn už je skoro za dveřmi. Přestože je u nás za oslavu lásky považován spíše První máj, i tak si z tohoto dne můžete udělat malou oslavu. Přeci jen je to dobrá záminka k tomu, abyste jeden druhého rozmazlovali. A čím tedy partnera potěšit

Pravdou je, že je u nás stále drží tradici První máj, nicméně i Den svatého Valentýna nabývá poslední roky na popularitě. Každé ženě stoprocentně udělá radost drobný šperk, čokoládová bonboniéra nebo pugét jejích oblíbených květin, stejně jako žádný muž nepohrdne něčím dobrým do žaludku. Co to ale letos zkusit tak trochu jinak?

Vyrazte spolu někam na výlet

Valentýn v roce 2022 sice připadá na pondělí, ale nic vám nebrání v tom, vyrazit na výlet na nějaké romantické místo už o víkendu. Oznamte svému partnerovi, že ho v sobotu nebo v neděli někam unesete, aniž byste mu předem říkali, kam to bude. Jednou z možností, která ho jistě potěší, bude procházka v místě, kde jste spolu měli první rande.

Podpořte partnera ve sportu

Že je váš milý nadšeným sportovcem a pravidelně chodí do posilovny, případně cvičí doma? Pak mu určitě uděláte radost tím, když mu pořídíte nějaké slušivé fitness oblečení. Tápete-li co do střihu nebo velikosti, můžete místo toho raději koupíte dárkový poukaz, za který si váš muž bude moct kromě nových tepláků vybrat i další sportovní potřeby či doplňky stravy.

Nechte ho zažít pořádný adrenalin

Libujte si váš muž v rychlé jízdě nebo patří mezi milovníky adrenalinových sportů? Vsaďte na zážitky! Mezi valentýnské dárky, které v tomto případě udělají radost, patří jízda v půjčeném sportovním autě, návštěva závodní dráhy pro motokáry, ale třeba i praktická škola smyku. Milovníci ptačí perspektivy zase nepohrdnou vyhlídkovým letem, který může doplnit i skok v padáku, případně můžete vsadit na stále oblíbený bungee jumping.

Dopřejte si vzájemnou masáž

Tentokrát tu máme tip na dárek, který potěší jak muže, tak ženy. Příjemnou uvolňující masáž, která může být klidně doplněna o erotické prvky, jistě neodmítne nikdo. Přizvěte si na pomoc kokosový olej obohacený o pár kapiček éterického oleje ylang-ylang. Ten totiž nejen okouzlí všechny vaše smysly, ale díky své opojné vůni navíc patří mezi afrodiziaka, a zaručeně vás tak naladí na milostné hrátky.

Potěšte ženu krajkovým prádlem

Každá ženě zaplesá srdce, pokud rozbalí balíček s krajkovou soupravičkou. Tenhle dárek ale kupujte pouze v momentě, kdy jste si na sto procent jistí velikostí. Není totiž nic horšího, než když vyberete příliš velkou push-upku, nebo naopak příliš malá tanga. Pokud se ale trefíte do správného čísla, uvidíte, že bude mít žena z nového prádla zaručeně větší radost, než kdybyste jí dali dalšího plyšového medvěda.

Napište jí milostný vzkaz

Po milostném psaníčku touží každá žena. A pokud tvrdí, že ne, pak se spolehněte, že neříká tak úplně pravdu. Pokud vám jako muži vstávají vlasy hrůzou už při pouhém pomyšlení na psaní dopisu, můžeme vás uklidnit. Není nutné hned sepisovat slohovou práci. Zcela postačí maličkaté valentýnské přání, například nějaký romantický citát. Hotové přáníčko ženě nepozorovaně podstrčte do kabelky, a můžete si být jistí, že jakmile ho objeví, zaplesá jí srdce radostí.

Číst článek
5 známek dehydratované pleti a jak to napravit
5 známek dehydratované pleti a jak to napravit

Potýkáte se s nepříjemně napnutou pletí, která je na dotek hrubá, na pohled zašedlá a postrádá zdravý jas? Pak je dost pravděpodobné, že se jí nedostává dostatečné hydratace. Poradíme vám, jakou péči zvolit, aby byla vaše pleť zase v kondici.

 

Suchá vs. dehydratovaná pleť

 

Suchá a dehydratovaná pleť není totéž. Zatímco pojem „suchá pleť“ označuje trvalý stav, „dehydratace“ je pouze dočasná. Naše tělo tvoří přibližně z 60 % voda, nicméně právě v povrchové vrstvě kůže, kterou označujeme jako pleť, je jí o poznání méně. Důvodem jsou náročné vnějších vlivy, které pleť zatěžují a narušují její přirozenou ochrannou bariéru. Pleť se tak snadno vysuší, a právě nedostatek hydratace se projevuje například tvorbou drobných šupinek, a u někoho na druhé straně zvýšenou produkcí mazu.

Pleť je celkově mdlá

Prvním znakem nedostatečné hydratace je to, že pleť působí celkově mdle a unaveně. A to vcelku logické, protože bez vody zkrátka není života. Když je vaše kůže vystavena dehydrataci, dochází k narušení její přirozené obnovy. Na jejím povrchu se pak objevuje vrstva odumřelých kožních buněk, která způsobují to, že pleť působí na zašedle.

Objevují se drobné šupinky

Dalším vodítkem, jak poznat dehydratovanou pleť, je to, že je na dotek hrubá a tvoří se na ní drobné šupinky. Působení mrazu, klimatizace nebo třeba horké vody totiž vede k tomu, že se z pleti ztrácí potřebná vlhkost. Pleť je tak znatelně sušší, což může navíc způsobit nejen její olupování, ale i nepříjemné svědění.

Potrápit vás může i podráždění

Jakmile pleť bojuje s nedostatkem vlhkosti, snadno dojde také k narušení její přirozené ochranné bariéry. Pleť tak nedokáže adekvátně bojovat se znečištěným prostředím či různými bakteriemi. To vede k tomu, že se snáz podráždí, je začervenalá a svědí. V tomto případě je dost často nutné obměnit i kosmetický arzenál, protože pleti mohou vadit například produkty s obsahem alkoholu.

Výjimkou nejsou ani vrásky

Všimli jste si při pohledu do zrcadla toho, že se na vašem obličeji znenadání objevily jemné linky či výraznější vrásky? Není třeba hned panikařit a začít skupovat anti-age krémy s liftingovým účinkem. Vrásky jsou totiž nejen příznakem stárnutí, ale i dehydratace. Jakmile pleť žízní, ztrácí pružnost, rychleji se vrásní a postrádá svěží, mladistvý vzhled.

Pleť vypadá mastně, ale je suchá

Když je vaše pleť dehydratovaná, má zároveň narušenou přirozenou ochrannou vrstvu. Z tohoto důvodu pak produkuje více mazu, protože se snaží tuto bariéru obnovit. Může tak na pohled působit mastně, ale současně je na dotek hrubá a suchá. A protože zvýšená produkce mazu může vést k ucpávání pórů, není výjimkou ani dehydratovaná pleť s akné.

Klíčem je dodání vláhy

Jak na dehydratovanou pleť? Základem je samozřejmě dostatečný pitný režim – obecně se doporučují přibližně dva litry tekutin denně. Dále se zaměřte na kvalitní kosmetickou péči a vybírejte si takové produkty, které mají v názvu slovo „hydratační“. Právě různé hydratační krémy (nebo fluidy a gely v případě, že máte pleť obecně mastnější), ideálně s obsahem aloe vera či kyseliny hyaluronové, vždy odvedou dobrou službu.

Intenzivní hydratační péče

Od věci vůbec nejsou ani různá hydratační séra, která se na obličej nanášení každý den před aplikací krému. Jednou až dvakrát do týdne byste pak měli sáhnout i po hydratační masce, které pleti dodá nejen potřebnou vláhu, ale i projasněný vzhled. Pokud navíc obsahuje přírodní oleje, pomůže posílit ochrannou kožní bariéru, a předejdete tak další dehydrataci.

Číst článek
18 zázračných účinků kustovnice čínské

Bobule goji můžete konzumovat nejen syrové, ale i sušené nebo vařené. Jsou cenným zdrojem mnoha živin a díky své chuti připomínající kombinaci brusinky, višně nebo šípek skvěle doplní nejrůznější sladké pokrmy.

Kustovnice, seznamte se

Goji neboli kustovnice čínská, která se latinsky označuje jako Lycium barbarum, je známá také pod názvem wolfberry. Její domovinou je Čína, ale v dnešní době se často pěstuje i v Anglii, Kanadě, severní Africe nebo Thajsku. S plody, jež mají zářivě oranžovo-červenou barvu, se u nás nejčastěji setkáte v sušené podobě, případně ve formě sirupu, kapslí či jemně mletého prášku. Mají sladkou, lehce nakyslou chuť, díky níž bývají připodobňovány k sušeným brusinkám, šipku nebo rozinkám.

Do müsli i na čaj

Zatímco prášek z goji se hodí hlavně do smoothie, jogurtů či zmrzliny, sušené plody lze v kuchyni používat podobně jako třeba rozinky. Můžete si je přidávat do ovesné kaše či müsli, použít je při pečení mrkvového či banánového chlebíčku nebo je klidně přidat i do zeleninového salátu či k pečenému masu (zejména krůtímu či vepřovému). Výtečný je z kustovnice ale i čaj, k jehož přípravě stačí jednu čajovou lžičku plodů zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. 

Zásobárna živin

Goji berry se řadí mezi takzvané potraviny, a sice z toho důvodu, že představují bohatý zdroj vitaminů, ať už A, C, E, nebo skupiny B. Kromě toho jsou bohaté na karoteny a zeaxantin, které příznivě ovlivňují zrak, ale rovněž v nich najdete mnoho stopových prvků a minerálů včetně železa a zinku nebo 18 aminokyselin. V kustovnici se pak navíc nachází i unikátní polysacharidy s antioxidačními účinky, které chrání DNA buněk před poškozením, a působí tak jako prevence předčasného stárnutí.

Goji jako adaptogen

Adaptogeny jsou látky, které zvyšují odolnost organismu vůči stresovým situacím. A právě mezi ně se řadí i kustovnice. Zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost, působí proti nespavosti a podporuje zdravé fungování nervové soustavy, což je důvod, proč nalézá své uplatnění i při psychickém vypětí, depresích nebo různých nervových potížích.

Prevence chřipky i diabetu

Kustovnice čínská má pozitivní účinky nejen na celkovou pohodu a vitalitu, ale příznivě působí také na imunitní systém. Pomáhá ho posilovat tak, aby se dokázal lépe bránit působení virů či bakterií, a zároveň působí jako jedna z prevencí diabetu, který může dále vést k rozvoji srdečních či kardiovaskulárních onemocnění.

Cukr sníží, testosteron zvýší

Plody goji mají schopnost snižovat nejen vysoký krevní tlak, ale hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zlepšovat toleranci na cukr a mírnit projevy inzulinové rezistence. Muže pak naopak potěší tím, že podporuje tvorbu testosteronu a výrazně ovlivňuje kvalitu a pohyb spermií. Výzkumy navíc naznačují, že by mohla sloužit i jako přírodní alternativa Viagry při potížích s erekcí.

Pomocník s hubnutím

Mezi účinky goji patří i to, že vám díky své vysoké nutriční hodnotě, velkému podílu vlákniny a zároveň nízké kalorické hodnotě může pomoci s hubnutím. Právě díky vláknině, které se v plodech nachází asi 20 %, plody kustovnice podporují trávení, rychleji vyvolávají pocit nasycení, a navíc na sebe vážnou škodlivé látky, čímž kromě shazování kil podporují i detoxikaci organismu.

Goji v kosmetice

Zkuste si z plodů kustovnice vyrobit také domácí pleťovou masku, která rozjasní unavenou pleť. Jednu lžičku plodů smíchejte se dvěma lžicemi zakysané smetany, přidejte jednu lžičku medu a rozmixujte. Hotovou směs naneste na obličej a dekolt, nechte 30 minut působit a poté opláchněte vlažnou vodou.

Číst článek
Nejčastější chyby v péči o pleť – děláte je také?
Nejčastější chyby v péči o pleť – děláte je také?

Používáte nevhodné produkty

Nevhodně zvolená kosmetika pleti zrovna dvakrát neprospěje. Třeba takové kakaové máslo může problematickou pleť potrápit vyšším výskytem pupínků. Citlivou pleť zase zbytečně podráždí kyselina salicylová. Při výběru kosmetiky se tedy zásadně řiďte tím, jaký máte typ pleti. Suché pleti dopřejte bambucké máslo či kyselinu hyaluronovou, citlivé udělejte radost neparfemovanou kosmetikou a na mastnou zvolte raději produkty bez alkoholu, který může zvyšovat produkci séba.

Nedodržujete správné pořadí

Krém, tonikum, a pak teprve sérum. Vždyť je to jedno, ne? Právě že není. Pokud přes sebe produkty nanášíte tak, jak vám přijdou po ruku, děláte v podstatě zbytečnou práci. Každý produkt potřebuje určitý čas, aby mohl začít účinkovat. Nejprve tedy sáhněte po olejovém odličovači, který pleť zbaví zbytků make-upu. Následně použijte pěnový či gelový čistič určený k mytí obličeje, a teprve poté proveďte peeling. Pokud chcete použít masku, nyní je ten nejlepší čas. Po jejím odstranění použijte toner, pokračujte sérem a pečující rituál zakončete krémem či lehkým fluidem.

Jste na všechno moc hrr

Máte ve zvyku si po ránu drhnout obličej žínkou a následně ho dřít ručníkem? Pak se nemůžete divit, že máte pleť věčně podrážděnou. Přílišným tlakem totiž narušujete přirozený kožní film, který pleť chrání před škodlivými vnějšími vlivy. Odteď tedy buďte ke své pleti ohleduplní, zbytečně na ni netlačte ani ji zběsile nemasírujte. Jakoukoliv kosmetiku naopak nanášejte na obličej zlehka, roztírejte ji jemnými, plynulými pohyby, a v případě potřeby ji pouze lehce vklepejte do pleti.

Špatně dávkujete produkty

Je to podobné jako s receptem v kuchařce. Když vám ujede ruka třeba se solí nebo pepřem, můžete mít rázem po večeři. I v péči o pleť je důležité myslet na pravidlo, že všeho moc škodí. U séra a jakéhokoliv krému (zejména očního) vám zcela postačí množství o velikosti hrášku. Masky, čisticího gelu nebo peelingu použijte zase dávku odpovídající přibližně jedné kuličce hroznového vína. Ano, tak snadné to je.

Vymačkáváte si pupínky

Chápeme, že jakmile se vám na čele objeví další pupínek s bílou čepičkou, těžko odoláváte touze ho vymáčknout. Právě tohle je ale to nejhorší, co pro svou pleť můžete udělat. Vymačkávání pupínků totiž zanáší bakterie hlouběji do pórů, což může vést nejen ke vzniku zánětu či infekce, ale i k vytvoření jizvičky. Namísto nehtů se při boji s akné vyzbrojte raději vhodnou kosmetikou, které obsahuje třeba aktivní uhlí, výtažky z lopuchu a jalovce, kyselinu azelaovou, niacinamid či zinek.

Zanášíte si pleť nečistotami

Možná by vás to ani nenapadlo, kolika škodlivým vlivům je vaše pleť po celý den vystavována. Už jen při styku s telefonem se na pleť dostává mnoho nečistot či bakterií, které mohou snadno vést ke vzniku pupínků, a podobě rizikové je i používání neumytých štětců. Alespoň jednou za tři týdny proto štětce, kosmetické houbičky či labutěnky umyjte jemným šamponem, a v ideálním případě je navíc po každém použití očistěte speciálním sprejem.

Zapomínáte na krk

Péče o pleť ani zdaleka nekončí oblastí brady. I o pokožku na krku a v dekoltu je potřeba pravidelně pečovat. Ač se to možná nezdá, právě tady má pokožka tendenci rychleji stárnout. Chcete-li co nejdéle odolávat zubu času, pamatujte při kosmetické péči i na tyto oblasti. A to nejen při aplikaci hydratačního krému, ale i při používání séra, peelingu nebo produktů na opalování.

Číst článek
Jarní úklid snadno a ekologicky
Jarní úklid snadno a ekologicky

Po dlouhé, mrazivé zimě zpravidla potřebuje pořádný detox nejen naše tělo, ale i naše domácnost. Neodbuďte to mytím oken, a pojměte jarní očistu opravdu důsledně. Poradíme vám, jak to zvládnou s přehledem i s ohledem na matičku přírodu.

Promyšlená strategie, základ úspěchu

Lítat sem a tam, otřít tohle a pak zase ono… tímhle chaotickým přístupem si ekologický úklid domácnosti pouze a jen zkomplikujete. Držte se raději zlatého pravidla „odshora dolů, z ložnice do koupelny“. Proč zrovna takto? Při uklízení skříni, polic či knihoven si totiž zaprášíte podlahu. V ložnici je zase pořádku nejméně, takže sem budete muset vstoupit jen jednou, a koupelnu naopak během úklidu navštívíte nespočetněkrát, až sem půjdeme něco omývat.

Pečlivá příprava a dostatek času

Jeden den umyjete okna, druhý den vyluxujete a vytřete podlahy, třetí den… A tak dále, až budete moct po týdnu začít zase od znova. Na úklid je lepší si vyhradit jeden celý den (nemusíte si nutně brát dovolenou – zvládnete to o víkendu) a sepsat si podrobný rozpis toho, co máte v plánu udělat. V tomto seznamu si pak jednotlivé položky jednoduše budete odškrtávat, a to vám dodá jistotu, že na nic nezapomenete.

Pokožka rukou potřebuje ochranu

I když se chystáte používat ekologické úklidové prostředky, není vůbec od věci navléknut si gumové rukavice. Vaše ruce totiž i tak budou přicházet do kontaktu s látkami (včetně tvrdé chlorované vody), které mohou pokožku zbytečně vysušit, ne-li dokonce podráždit. Pokud už přeci jen rukavice na chvilku odložíte, dopřejte svým rukám po provedení úklidu regenerační krém na ruce, který jejich pokožku zvláční a udrží ji pružnou a hebkou.

Univerzální pomocníci ušetří peníze

Kromě kýble, koštěte, mopu nebo hadříků (a vaší oblíbené hudby, která vám dodá energii) budete potřebovat i ekologické čisticí prostředky. My jednoznačně doporučujeme takové, které lze využít na více způsobů – tedy ty univerzální. Zkusit můžete třeba černé mýdlo, které je skvělé na podlahy, obklady i dlažby a stejně tak ho využijete i při úklidu zahrady – hodí se totiž i na materiály jako přírodní kámen, mramor nebo keramika. Odstraňuje nečistoty, usazené prach i mastnotu a zároveň povrchy ošetřuje a chrání před poškozením.

Hodit se může i jedlá soda

Nejen na praní, ale právě i na úklid domácnosti můžete využít jedlou sodu neboli sodu bikarbonu (neplést s prací sodou). Dokonale odstraní pachy z myčky, lednice, mikrovlnné trouby, ale i čalouněného nábytku, a snadno s ní vyčistíte vanu, sprchu nebo kuchyňský dřez. Stačí ji přitom smíchat s citronovou šťávou tak, aby vznikla hustší pasta, a přizvat si na pomoc navlhčenou houbičku. Pokud sodu naopak smícháte s octem, vznikne směs, s níž hravě vyčistíte ucpaný odpad.

Pozornost si zaslouží také okna

Prach ze všech polic už jste otřeli? Vanu, umyvadlo, dřez a podlahy už jsou také čisté? Pak se můžete pustit do mytí oken. Omyjte je nejen zevnitř, ale i zvenku, protože zejména na jejich rámech často ulpí spousta nečistot. Pokud vám nepostačí hadřík a čistá voda, sáhněte po čističi na skleněné povrch, například po tomhle spreji od Ecoveru. Postará se nejen o okna, ale i ohmataná zrcadla nebo skleněné desky stolů a zanechá ji křišťálově lesklé.

Co se skvrnami na povlečení

Kromě obligátních ručníků, utěrek či ubrusů byste měli pračce svěřit také záclony a závěsy spolu povlečením, prostěradly i potahů z gauče a dekoračních polštářků. Odolné skvrny od jídla, kávy, inkoustu, trávy či krve vám pomůže odstranit marseillské mýdlo. Jednoduše ho navlhčíte, párkrát jím skvrnu potřete a necháte několik minut působit. Pak už jen prádlo dáte klasicky vyprat do pračky.

Podlahám patří až úplný závěr

Chcete-li pojmout jarní úklid ekologicky, můžete na podlahy kromě univerzálních čističů použít i mýdlový prostředek Ecover. Čistí a konzervuje zejména podlahy z přírodních materiálů, a hodí se tak na linoleum nebo kamenné dlažby z mramoru či dolomitu. Odstraní nejen běžnou špínu a mastné fleky, ale zároveň podlaze dodá přirozený lesk a zabrání vzniku dalších skvrn.

Číst článek
Večerní rituály pro lepší spánek
Večerní rituály pro lepší spánek

Nejrůznější rituály navozující pocit klidu milují už malé děti. Dodávají jim pocity bezpečí a lásky, a především zlepšují usínání i kvalitu samotného spánku. Zkuste si jich také pár osvojit, a dejte tak sbohem nespavosti.

Choďte spát ve stejnou dobu

Nesejde na tom, jestli je pondělí, nebo pátek. Uléhat ke spánku byste měli každý den ve stejnou dobu. Ano, i o víkendu. Nastavíte si tím biologické hodiny, díky nimž se ráno zvládnete budit i bez budíku, a navíc se budete cítit lépe po fyzické i duševní stránce. A v kolik hodin je nejlepší vyrazit na kutě? To bývá značně individuální. Někdo chodí do postele klidně už kolem deváté, jiný zase až po odbití jedenácté hodiny. Vyplatí se ale myslet na moudrost našich babiček, které tvrdily, že co člověk nenaspí do půlnoci, to už potom nedožene.

Vypněte večer svou mysl

Nepřemýšlejte nad rodinnými problémy ještě ve chvíli, kdy uléháte, neberte si s sebou do postele pracovní notebook ani zde nesledujte akční filmy zvyšující adrenalin. Ničím z toho uvolnění svého těla rozhodně nepodpoříte. Ba právě naopak. A jak tedy zklidnit mysl před spaním? Vezměte si na dvacet minut svou oblíbenou knihu, udělejte si dechové cvičení, při němž se soustředíte na hluboké nádechy a výdechy, případně si poslechněte uklidňující hudbu.

Dopřejte si před spaním koupel

Teplá sprcha i koupel, jejíž teplota odpovídá teplotě těla, patří mezi jedny z nejlepších způsobů, jak se ukolébat ke spánku. Právě teplá voda totiž zlepšuje cirkadiánní rytmus, a tím nejen podporuje rychlejší usínání, ale rovněž zvyšuje kvalitu spánku. Úplně nejlepší je vlézt si do vany 60–120 minut před ulehnutím na kutě a setrvat v ní kolem dvaceti minut. Do vody si navíc můžete nakapat pár kapiček zklidňujícího éterického oleje – ideální je kromě levandule i mandarinka, ylang-ylang, šalvěj, santalové dřevo nebo vetiver.

Udělejte si partnerskou masáž

Velmi příjemným rituálem, který oceníte nejen vy, ale i váš partner, je vzájemná uvolňující masáž. Můžete se při ní klidně zaměřit jen na obličej nebo plosky nohou. Právě na chodidlech se nachází mnoho reflexních zón, jejichž stimulací můžete ovlivnit celý organismus. Kromě lepšího spánku si zajistíte uvolnění od svalového napětí, zmírníte úzkostné stavy nebo si ulevíte od bolestí spojených s menstruací.

Naordinujte si večerní sex

Možná se to nezdá, ale právě sex, pokud končí orgasmem, je jednou z nejlepších cest, jak mít lepší spánek. Podporuje totiž vyplavování hormonů podporujících psychické uvolnění, a nechá vás tak zapomenout na všechny strasti všedního dne. Kromě toho zkvalitňuje spánkový cyklus jako takový, a navíc, zejména u mužů, podporuje ospalost, čímž vám zaručí hlubší spánek.

Pomozte si jógou či meditací

Zatímco klasické cvičení má ve večerních hodinách může naprosto rozhodit celý organismus, jóga naopak představuje skvělý způsob, jak zlepšit usínání. Vyzkoušejte navečer pozice jako šťastné dítě, rotaci páteře vleže, leh na zádech s pokrčenýma nohama a chodidly u sebe nebo předklon v sedě se spojenými chodidly. Podobně jako jóga působí na tělo i meditace. Stačí se pohodlně uložit do postele, zavřít oči a představovat si, že kolem vás nic není. Poté se zaměřte na dýchání a postupně ho zpomalujte. Uvidíte, že vám už po pár minutách příjemně ztěžkne tělo a následně začnete pociťovat tíhu i na víčkách, čímž budete připraveni ke spánku.

Dejte si hrnek horkého mléka

Také vám maminka, když jste byli malí, dávala večer hrnek horkého mléka? Moc dobře věděla, proč to dělá. Právě mléko totiž obsahuje tryptofan navozující spánek. Tuto aminokyselinu ale najdete i mnoha dalších potravinách – třeba v banánu, dýňových, sezamových a slunečnicových semínkách nebo ořeších, jako jsou pistácie, kešu či mandle. Tryptofan dále obsahuje listová zelenina, vajíčka, krůtí maso a ryby jako makrela, tuňák nebo sardinky. Mějte to tedy na paměti, až budete přemýšlet, co si dát k večeři.

Číst článek
Kožní projevy alergie a jak na ně vyzrát
Kožní projevy alergie a jak na ně vyzrát

Vyrážka, otoky nebo i jen „pouhé“ zarudnutí či svědění – to vše jsou alergické kožní projevy, které častokrát trápí už ta nejmenší miminka. Jak o pokožku v tomto případě pečovat, abyste jí neuškodili, a naopak její stav co nejvíce zlepšili?

Za všechno může genetika

Sklon ke vzniku kožní alergie bývá velmi často dáván do souvislosti s genetikou. Imunitní systém člověka je tak v jakési pohotovosti a za určitých podmínek spustí alergickou reakci Pokud je jeden z rodičů alergikem, pak zde existuje 30–40% riziko, že bude podobnými potížemi trpět také potomek. Jsou-li alergičtí oba rodiče, tato pravděpodobnost narůstá dokonce až na 80 %. Nemusí se přitom objevovat jen kýchání, plný nos či svědění očí, ale velmi častá je u alergie vyrážka.

Jaké jsou typy kožních vyrážek

Kůže působí jako jakási spojka mezi naším organismem a vnějším okolím. Je-li vysoce vystavena alergenům, snadno dojde ke vzniku alergické reakce, které se může projevit různými způsoby. Někoho trápí kopřivka, jiného člověka kontaktní dermatitida a další se potýká zase s ekzémem. Každé toto kožní onemocnění má své typické příznaky a vyžaduje trochu odlišnou léčbu, ale většinou je kromě svědění či pálení pokožky pojí i otoky a nejrůznější vyrážky.

Jak poznat atopický ekzém

Atopický ekzém, přesněji atopická dermatitida, se nejčastěji objevuje u miminek, nicméně nezřídka přetrvává až do dospělosti. U malých dětí je typická na hlavě a tvářích, ale později se zpravidla rozšiřuje také do oblastí jako loketní a podkolení jamky, zápěstí, kotníky, krk nebo okolí očí a úst. Pokožka je velmi suchá a úporně svědí, od čehož vám pomohou ulevit olejové koupele, pečlivé promazávání hutnými mastmi (např. měsíčkovou, lopuchovou či konopnou) nebo čistým bambuckým máslem. Je dobré zvýšit příjem omega-3 či zinku, do ložnice pořídit zvlhčovač vzduchu a nosit nejlépe bavlněné oblečení.

Když se objeví kopřivka

Oproti ekzému, který bývá celoživotním problémem, je kopřivka spíše akutní a přetrvává pouze několik minut či pár hodin. Nejčastěji se objevuje v reakci na nějakou potravinu, hmyz, silné sluneční záření či výrazný tepelný skok a dává o sobě vědět formou drobných pupínků, které nepříjemně svědí. Úlevu při kopřivce hledejte zejména ve studených obkladech či vlažné koupeli s přídavkem ovsa, případně vyzkoušejte roztoky či masti s obsahem chladivého mentolu.

Co je to kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida vzniká oproti výše zmíněnému ekzému a kopřivce jako reakce na přímý styk alergenu s pokožkou. Bývá omezena pouze na místo kontaktu a nezřídka se vyskytuje pod hodinkami či jiným šperkem, který obsahuje konkrétní alergen (např. kovy, kosmetické látky či některé rostliny). Dává o sobě vědět začervenáním v kombinaci s vyrážkou (drobnými pupínky), která nepříjemně svrbí, a není-li včas řešena, může přejít až v popraskání či olupování pokožky. K tomu, aby se její stav zlepšil, je nutné ji pravidelně promašťovat přírodními oleji či másly, a hlavně se vyhnout dalšímu kontaktu s alergenem. Naordinovat si opět můžete i koupele či zábaly z ovesných vloček nebo sáhnout po chladivém aloe vera gelu.

Když je příčina ve stravě

Poměrně častá je vyrážka i při alergii na určité potraviny (neplést s intolerancí). Nejproblematičtější bývá lepek či kravské mléko, ale výjimkou nejsou ani vaječné bílky, sója, arašídy či ryby. K rozvinutí alergie přitom mnohdy stačí i pouhá příprava jídla – například loupání kiwi a citrusů nebo škrábání brambor. Pokožka pak bývá postižena jednak vyrážkou a jednak otoky, svěděním, začervenáním, či dokonce ekzémem. V jaké konkrétní potravině je problém spolehlivě odhalí alergolog, ale můžete to vyzkoušet i sami doma za pomoci takzvané eliminační diety. O pokožku také nezapomeňte pravidelně pečovat. Dopřejte jí již zmíněné bambucké máslo případně sáhněte po kosmetice obsahující niacinamid či ureu.

Číst článek
9 způsobů, jak si zaručeně zničit vlasy
9 způsobů, jak si zaručeně zničit vlasy

Máte křehké, lámavé vlasy z roztřepenými konečky, i přesto, že se o ně pravidelně staráte? Možná by vás vůbec nenapadlo, čím vším své hřívě škodíte. Na vině totiž může být kromě nesprávného fénování také nevhodný styling, a dokonce i obyčejná gumička.

Odbarvování na vlastní pěst

Vlasy zničené tak, že vám nakonec nezbyde nic jiného, než je razantně zkrátit. Přesně tak to bohužel nezřídka dopadá, když se je doma pokoušíte odbarvit. Změnit jejich odstín z tmavě hnědé na platinovou blond je poměrně náročné i pro zkušenou kadeřnici. Pokud se zesvětlovačem nemáte žádné zkušenosti, většinou se vám na první pokus nepodaří trefit váš vytoužený odstín. S dalšími pokusy to nebývá o nic lepší a vlasy trpí a trpí. S jejich kvalitou to jde rychle ke dnu a jediným řešením pak bývají nůžky.

Používání nevhodného šamponu

Časté mytí vlasů nesprávně zvoleným šamponem, je jistou cestou do pekel. Máte-li suché vlasy a koupíte si šampon určený pro ty mastné, zbavíte je přirozeného mazu, kterého se jim příliš nestává. Budou tak ještě sušší, celkově bez života a budou se snáze lámat. Pokud si zase na zplihlé vlasy dáte vyživující šampon plný olejů, zbytečně je zatížíte, takže budou ve výsledku působit jako urousané provázky.

Příliš časté mytí vlasů

Myjte vlasy tak často, jak je potřeba. Přesně tuhle radu vám dá snad každý kadeřník. Jste-li ale zvyklí dopřávat vlasům očistu na denní bázi, zhodnoťte, zda je to opravdu nutné. To, že je mytí již nevyhnutelné, poznáte podle toho, že jsou kadeře u hlavy mastné, celkově zplihlé a bez lesku. Pokud tomu tak není, raději ještě alespoň jeden den počkejte. Příliš častým mytím se totiž vlasy vysušují, stejně jako pokožka hlavy, která pak může svědět, nebo se dokonce olupovat.

Suchý šampon na denní bázi

Suché šampony, ať už ty sypké, nebo ve spreji, jsou skvělým pomocníkem v případě, že si z nějakého důvodu nestíháte umýt vlasy běžným způsobem. Zbaví vlasy mazu, hezky je načechrají, a jako bonus je příjemné provoní. Rozhodně ale neslouží jako náhrada běžného šamponu a tekoucí vody. Při častém používání mohou dráždit pokožku hlavy, což opět poznáte podle nepříjemného svědění.

Spaní s mokrými vlasy

Co vlasům rozhodně neprospívá je chodit spát ve chvíli, kdy jsou mokré, nebo i jen vlhké. Nejenže si tím zaděláváte na kožní potíže jako svědění či lupy (vlhká pokožka se zapařuje a nedýchá), ale také vám vlasy mohou začít nadměrně padat. Bude-li ale nejhůř, vyfoukejte si umyté vlasy alespoň u pokožky, a to zejména v případě, že je máte hodně husté, a konce nechte doschnout. Není to ale dobré praktikovat často, protože mokré i vlhké vlasy jsou dost křehké a snadno se poškodí třením o polštář.

Máchání hřebenem hlava nehlava

Připomíná váš účes vrabčí hnízdo, a tak po vlasech zběsile přejíždíte hřebenem? Zadržte! Tohle je totiž přesně to, co vlasy nejvíce ničí. Jakmile taháte za jednotlivé prameny, snadno se lámou. Nemluvě o tom, když jsou navíc mokré – tady vám jejich zničení hrozí dvojnásob. Na druhou stranu ale není ani dobré česání zanedbávat. Pokud jsou vlasy zcuchané, při rozčesávání se opět snadno lámou, a navíc se v nich usazuje spousta nečistot včetně zbytků stylingových produktů.

Vynechávání ochranných produktů

Než si začnete vlasy fénovat, sáhněte vždy po ochranném spreji či mléku. A totéž platí i u žehlení či kulmování. Velmi vysoké teploty mnohdy přesahující 200 °C kadeřím rozhodně nesvědčí. Při působení tepla totiž dochází k poškození jejich ochranné vrstvy, pramínky se pak snáz poškodí, třepí se jim konečky a ztrácí lesk. Po použití ochranného prostředku se na nich naopak vytvoří tepelný štít a vlasy zůstanou jemné, lesklé a celkově zdravé.

Přehnaný styling

Co škodí vlasům, je naopak i přehnaná péče. Stylingové přípravky mají za úkol usnadnit vám tvarování účesu a udržet ho v požadovaném tvaru. Přílišné množství tužidla či laku ale vaší koruně krásy rozhodně neprospěje. Vlasy zbytečně zatíží, takže budou působit zplihle, jejich pramínky budou slepené a celkově budou působit matně a mdle.

Každodenní culík

Máte ve zvyku vzít každé ráno gumičku a udělat si ten samý culík/drdol, který nosíte už celá léta? Pak se nedivte, že váš účes připomíná spíše slámu. Gumička, která vlasy stahuje, totiž prameny postupně oslabuje a mechanicky je poškozuje. Kadeře jsou pak křehčí a snadněji se lámou, což je důvodem, proč vám ne a ne dorůst do vaší vysněné délky.

Číst článek
7 tipů, jak pokožku připravit na léto
7 tipů, jak pokožku připravit na léto

Léto je konečně zpět! Dříve, než odhodíte svršky a vydáte se jen v plavkách na pláž nebo k bazénu, ale dopřejte své pokožce trochu péče. Přeci jen nebývá po dlouhé zimě v té nejlepší kondici. Na co vše je dobré se zaměřit?

Regenerace pokožky po zimě

Zimní měsíce dávají naší pokožce poměrně dost zabrat. Sníh, vítr, velmi nízké teploty i pobyt v přetopených místnostech se na její kvalitě do určité míry podepíšou. Není tedy výjimkou, že je pokožka celkově povadlá, suchá a na dotek hrubá, a často navíc bývá i podrážděná. Se správnou péči ale může velmi brzy opět vypadat dokonale. Vsaďte na intenzivní pečující tělová mléka či oleje, které podporují regeneraci a navrací pokožce sametovou hebkost.

Voda, voda a zase … voda

O tom, jak je důležitá hydratace, jste jistě četli už mnohokrát. Nestačí ale jen dodržovat pitný režim. Aby pokožka působila svěže a odpočatě, potřebuje zavlažovat i zvnějšku. A to zejména v horkých letních dnech. Tady odvede velmi dobrou službu termální či květová voda ve spreji, kterou můžete mít celý den při ruce. Pokud ji navíc použijete jako podklad pod tělový olej, bude vaše pokožka ještě vláčnější a jemnější. Hydrataci ale podporuje i gel z aloe vera či aktivní látky jako rostlinný glycerin, kolagen, kyselina hyaluronová nebo ceramidy.

Jak připravit pokožku na opalování

Kromě dostatečné hydratace je po zimě dobré nepodcenit ani pořádnou očistu. To, že je pokožka na pohled zašedlá a celkově působí jako bez života mají za vinu odumřelé kožní buňky, které se hromadí na jejím povrchu. Takový peeling před opalováním je tedy naprostá nutnost. Díky odstranění šupinek staré kůže se pokožka krásně rozjasní, zůstane neskutečně hebká, a ještě navíc se bude lépe zabarvovat do vašeho vytouženého bronzu.

Krém s UV faktorem jako nutnost

Chcete-li si udržet zdravou, mladistvou pokožku, pak je kosmetika s UV filtrem neboli SPF naprostou nutností. A to i ve dnech, kdy nesvítí sluníčko nebo trávíte celý den v kanceláři – UV paprsky pronikají i skrz mraky a sklo. Krém, fluid či gel s UVA a UVB filtry ochrání pokožku jednak před spálením a jednak před předčasným stárnutím. Konkrétní SPF vybírejte nejen dle svého fototypu, ale i podle toho, kolik času budete na sluníčku trávit. Pakliže pouze přecházíte do práce, vystačíte si s nižším UV faktorem, než když máte v plánu se celý den opalovat na pláži. 

Pozor na pigmentové skvrny

Mezi jeden z negativních účinků UV záření (jak UVA, tak UVB) patří to, že může vést ke vzniku pigmentových skvrn. Pokud to s opalováním přeháníte nebo se dostatečně nechráníte, dochází ke zvýšené produkci kožního barviva alias melaninu, který je zodpovědný za zbarvení pokožky. Tím může docházet k hyperpigmentaci, která o sobě dává vědět nejen drobnými pihami, ale i drobnými hnědými ploškami (tzv. melasma) označovanými jako pigmentové skvrny.

Náš tip: Opatrní buďte i v případě, že přes léto používáte parfém – nanášejte ho výhradně na oblečení, nikoli přímo na pokožku. A to kvůli obsahu éterických olejů, které se při kontaktu se sluníčkem stávají fytotoxickými, a mohou tak vést ke vzniku nevítaných tmavých flíčků.

Čas vyrazit do boje s celulitidou

Ještě než obléknete plavky, zkuste se zaměřit na tolik obávané ďolíčky na stehnech. Základem je úprava jídelníčku, z nějž by měly vymizet nezdravé tuky. Naopak zařaďte ty zdravé v podobě ryb či avokáda a do pitného režimu zase přidejte zelený čaj, který podporuje vyplavování toxinů z těla. Každý večer přidejte kartáčovou masáž, který umí rozproudit lymfu a podpořit nejen prokrvení, ale i obnovu kožních buněk. A šanci dejte i kávovému peelingu, který má díky obsaženému kofeinu navíc i stahovací účinky.

Co dělat pro pokožku zevnitř

Na zdravé opalování můžete svou pokožku připravit i vhodnými potravinami, potažmo doplňky stravy. Betakaroten před létem už zkoušel užívat asi každý. Napomáhá snazšímu, rovnoměrnému opalování, nicméně je třeba pamatovat na to, že neslouží jako ochrana pokožky před spálením. Kromě provitaminu A (betakarotenu) se ale zaměřte i na dostatečný příjem vitaminů C a E, které fungují jako antioxidanty, a neopomínejte ani selen a zinek spolu s omega-3, které udržují pokožku pružnou a vláčnou

Číst článek
Bylinky a čaje, které vás zaručeně ochladí
Bylinky a čaje, které vás zaručeně ochladí

Léto je bezstarostným obdobím, na které se většina z nás těší už od zimy. Jakmile však teploty vyskočí nad 30 °C, nemusí to každému být až tak příjemné. V přírodě na vás ale naštěstí čekají pomocníci, kteří vám pomohou rozžhavené tělo zchladit.

Ochlazování těla přírodní cestou

Ne vždy máme možnost strávit ty nejparnější dny u vody, a tak hledáme všelijaké způsoby, jak se co nejrychleji ochladit. Velké horko totiž není jen nepříjemné, ale může také způsobit různé zdravotní potíže – od zvýšené únavy přes bolesti hlavy až po takový úpal nebo úžeh. Ačkoliv klimatizace nabízí poměrně snadné řešení, není pro náš organismus zrovna tou nejlepší volbou. Mnohem lépe uděláte, pokud vsadíte na osvědčené babské rady.

Nejlepší čaj na léto? Jednoznačně zelený

Voda s ledem je pravděpodobně nápojem, po kterém v tropických dnech při návratu domů sáhnete nejčastěji. Pokud vám ale z nějakého důvodu nedělá dobře (např. vám způsobuje bolesti hlavy), zkuste ji vyměnit spíše za čaj. Nejlépe za ten zelený. Vlažný zelený čaj totiž ochlazuje tělo velmi šetrnou cestou, příjemně vás nakopne, a ještě navíc z něj získáte celou řadu prospěšných antioxidantů. Ty chrání pleť, potažmo celý organismus před negativním oxidačním stresem, a tedy před předčasným stárnutím.

Pomocníci skrývající se v kořence

Hořčičné semínko a další koření, které tělo zahřívá, si nechte zase na dny, kdy se ochladí. Kromě hořčice sem patří i skořice, zázvor, pepř nebo hřebíček, a překvapivě i rozmarýn. Mezi ochlazující bylinky, které nalézají své uplatnění i při vaření, pečení a smažení, naopak patří šalvěj i tolik populární koriandr typický pro asijské pokrmy. Z koření dále můžete sáhnout po kuminu neboli římském kmínu, kurkumě, fenyklu, a paradoxně i po chilli. Podporuje totiž produkci potu, čímž se vaše tělo přirozenou cestou ochladí.

Ideální bylinkové čaje na léto

Že máta ochlazuje, to je dobře známý fakt. Ať už perná, kadeřavá, nebo třeba klasnatá. Výtečná je nejen do vody s pár kapkami citronu, ale hodí se i k přípravě čaje, který po vyhlazení můžete popíjet během celého dne. Pokud vám však vůně máty nesedí, zkuste dát šanci třeba citronové trávě – příjemně vás osvěží i v těch největších parnech. Za zmínku pak jistě stojí i heřmánek, lípa nebo meduňka, která vám jako bonus pomohou zklidnit žaludek po večerní grilovačce.

Aloe na pokožku i do žaludku

Nejen ve formě gelu, který je skvělý ke zklidnění pokožky po opalování, ale i ve formě šťávy je k dostání tolik známá aloe vera. Tušili jste, že patří mezi silné antioxidanty, pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi a příznivě ovlivňuje imunitu? Neváhejte si ji nalít do skleničky ve dnech, kdy venku panují teploty nad 30 °C – příjemně vás zchladí. Nicméně to s ní určitě nepřehánějte, protože pokud byste ji pili po litrech, došlo by k podráždění ledvin, a vy byste tak neustále běhali na malou.

Bylinky do chladivé koupele

Z lístečků bylinek si nemusíte připravovat jen čaj nebo si je přidávat do sklenice s vodou. Zkuste je vhodit i do koupele. Vanu většinou míváme spojenou spíše s chladnými měsíci, kdy se chceme prohřát, ale není vůbec od věci dát jí šanci i v létě. Není přitom nutné napouštět do ní tu nejstudenější vodu. Úplně postačí, když bude vlažná (cca o 10 °C chladnější než tělo). Potom už jen stačí přihodit mátu peprnou či šalvěj lékařskou, a příjemně chladivá a zklidňující koupel je na světě.

Číst článek
Nahoru
88 položek celkem
3+1