Blog, Strana 9

Co vám na dovolenou nesmí chybět v kosmetické taštičce
Co vám na dovolenou nesmí chybět v kosmetické taštičce

Kosmetická taštička na cesty je naprostou nezbytností zejména pro nás ženy. Ať už se chystáte na 14denní dovolenou, nebo jen na prodloužený víkend, chcete mít po ruce svůj oblíbený make-up nebo řasenku. A co dalšího by vám při cestování nemělo chybět?

Udržte pocení na uzdě 

Při teplotách, které se pohybují vysoko nad 30 °C, rozhodně nešetřete deodorantem a používejte ho klidně několikrát denně. Nezabrání sice produkci potu, ale předejde vzniku nepříjemného západu. Nejrizikovějšími partiemi jsou přitom kromě podpaží také chodidla, takže pokud rádi nosíte i v létě tenisky, vezměte si na cesty také speciální antibakteriální deodorant do bot. Opatrní naopak buďte s parfémem či toaletní vodou, které byste neměli aplikovat přímo na pokožku – mohla by se při kontaktu se slunečními paprsky podráždit.

Chraňte se před sluncem

Opalovací krém a balzám na rty s UV ochranou, to je nutná kosmetikak moři ina pobyt do hor. Sluneční paprsky jsou v létě opravdu intenzivní, a jejich síla ještě roste s přibývající nadmořskou výškou. Svou pokožku tedy nezapomínejte chránit nejen u Jadranu, ale i v Alpách. Volte krémy, mléka či fluidy s SPF od 30 výš (na obličej či dekolt klidně až 50) a nanášejte je znovu každé dvě hodiny a po koupání či otření ručníkem, abyste si udrželi požadovanou míru ochrany.

Bez šamponu ani nevyrážejte

Jestli je něco naprostý kosmetický must-have, bez kterého byste vůbec neměli opouštět domov, pak je to jednoznačně šampon na vlasy. Však to znáte sami – dlouho vám trvalo najít takový, který vaší hřívě dokonale vyhovuje, a najednou byste ho zapomněli a v cíli vaší cesty by ho v drogerii třeba ani neměli. Na léto nicméně doporučujeme zaměřit se na šampony, které chrání tmavou barvu před blednutím. Máte-li blond vlasy, můžete naopak ocenit kosmetiku, která na sluníčku podporuje zesvětlení pramínků.

Pamatuje na ústní hygienu

Na cestách určitě neodbývejte ani čištění zubů. Abyste však ušetřili místo v zavazadle (a vyhnuli se zbytečným komplikacím na letišti), není od věci pořídit si miniatury své oblíbené zubní pasty a ústní vody. Případně, pokud je konkrétní značka nenabízí, můžete si místo toho koupit cestovní set lahviček na kosmetiku a produkty si do nich z originálního balení odlít. Máte-li citlivé zuby, vyhněte se, pokud možno, střídání teplého a ledového a ani po celý den neusrkávejte vychlazené sladké limonády, které mohou stav chrupu negativně ovlivnit.

Pečujte i o své nožky

Během roku máme tendenci na svá chodidla zapomínat. V létě je ale vystavujeme na odiv v sandálcích či střevíčkách, a tak je vhodné z nich před odjezdem odstranit zrohovatělou kůži. Na ubytování pak každý večer nožky natřete výživným krémem, aby vám zůstaly co nejdéle hebké. Samozřejmostí by měli být rovněž dokonale upravené nehty – zastřihujte je do rovna –, a budete-li je poté lakovat, sáhněte i po top coatu, který prodlouží životnost barevného laku a dodá nehtům lesk.

Obměňte kosmetickou rutinu

SPF je v horkých měsících naprostá nutnost. Není to ale to jediné, na co byste měli pamatovat. Letní péče o pleť vyžaduje také dostatek hydratace, ať už v podobě gelových fluidů, květových vod, nebo třeba termální vody ve spreji. Hutné, mastné krémy si nechte zase na zimu. Dále si do taštičky nezapomeňte přibalit čisticí mléko či micelární vodu (na večer i na ráno), exfoliační gel (používejte dvakrát do týdne) a také hydratační masku s aloe vera, zeleným čajem či kyselinou hyaluronovou (stačí aplikovat jednou za sedm dní).

Trocha líčení neuškodí

Dekorativní kosmetika na dovolenou, která by vám neměla chybět? Jednoznačně voděodolná řasenka. S ní totiž budete mít jistotu, že ani po půlhodince plavání nebude váš pohled připomínat pandu. Co se make-upu týče, nejedna žena na něj při pobytu u moře mileráda rezignuje a nechá svou pleť po celý den volně dýchat. Na druhou stranu, ne každá se zcela „nahá“ cítí komfortně, a tady přicházejí na řadu lehké voděodolné make-upy. Pak už jen trocha lesku na rty, a svěží letní look je na světe.

 

 

 

Číst článek
Top 6 spouštěčů předčasného stárnutí – víte, jakými prohřešky své pleti škodíte?
Top 6 spouštěčů předčasného stárnutí – víte, jakými prohřešky své pleti škodíte?

Nejen jemné linky a vrásky, ale i tmavé skvrny či popraskané žilky – tím vším se projevuje předčasné stárnutí pleti, za které si z velké části můžeme sami. Že jste také dosud netušili, čím vším své pleti škodíte? A dá se tomu vůbec vyhnout?

Proč to s pletí jde od desíti k pěti

Jistě, ve 40 už tak nějak počítáme s tím, že naše pleť nebude ve stejné kondici jako zamlada. Ovšem mít vrásky ve 20, po tom netouží žádná z nás. Objeví-li se vrásky (krom mimických, které jsou zcela běžné i v mládí) před dovršením čtyřicátého roku, mluvíme o předčasném stárnutí pleti. To může být způsobeno jednak environmentálními a jednak hormonálními či fyziologickými faktory. Poměrně časté je i poškození pleti vlivem UVA záření, které způsobuje nadměrnou produkci pigmentu (odtud tmavé skvrny) a současně poškozuje kolagenová vlákna. Pleti ale obecně nesvědčí ani dlouhodobý stres, stejně jako nedostatek spánku, kouření či konzumace alkoholu.

Čím se předčasné stárnutí projevuje

Pleť na obličeji je mnohem jemnější a méně odolnější než pokožka na zbytku těla. Právě to je důvod, proč o sobě stárnutí dává vědět nejdříve zde. Asi tím nejznámějším projevem předčasnému stárnutí jsou nejen hlubší vrásky, ale i jemné linky. Dále se můžete potýkat s popraskanými žilkami, projevy hyperpigmentace nebo stařeckými skvrnami, kterým se někdy říká také jaterní. Výjimkou ale není ani nejednotný odstín pleti či rudé skvrny objevující se především v horní části čela nebo na tvářích.

Jak stárnutí pleti zpomalit

Dá se předčasnému stárnutí pleti v dnešní uspěchané době vůbec nějak vyhnout? Ano, dá. Jen to od vás bude vyžadovat určitou dávku sebedisciplíny. Klíčový je dostatek spánku, za nějž vám poděkuje nejen vaše pleť, ale i celý organismus, a nutností je rovněž vyvážená strava bohatá na vitaminy a minerální látky. Co se kosmetiky týče, mělo by být každodenní samozřejmostí používání pleťového krému či fluidu s SPF ochranou. A to bez ohledu na aktuální počasí, protože UV záření dokáže proniknout i skrz mraky.

Čas na anti-age kosmetiku

Existuje nějaký krém proti stárnutí pleti? Ano i ne. Od pečující kosmetiky samozřejmě nelze vyžadovat zázraky na počkání. Na druhou stranu, pokud budete pravidelně používat krémy s obsahem retinolu, kolagenu či kyseliny hyaluronové, můžete svému obličeji pár let ubrat. Taková kosmetika totiž přispěje ke snížení viditelnosti jemných linek i vrásek. Dodá pleti potřebnou hydrataci a zanechá pleť nejen znatelně pružnější a pevnější, ale i barevně sjednocenou a projasněnou.

Pomoc z lůna přírody

Příroda je velmi mocná čarodějka, a tak vás jistě potěšíme tím, že v ní najdete i bylinky proti stárnutí pleti, jejichž účinky jsou ověřeny mnoha studiemi. Klíčem k věčnému mládí je v první řadě kořen kurkumy. Ten totiž v těle podporuje tvorbu antioxidačních enzymů, a pomáhá tak oddalovat stárnutí celého organismu. Dále by vám doma nemělo chybět ani bájné bobulovité ovoce acai, které obsahuje jedny z nejsilnějších antioxidantů vůbec.

Za elixír života i krásy je dále považován také zelený čaj, a to opět díky vysokému obsahu antioxidantů. Přispívá ke zpomalení stárnutí pleti vlivem slunečního záření, a bojuje tím proti předčasnému vzniku vrásek. A co takhle vyzkoušet i rostlinné oleje, které se aplikují přímo na pleť místo krému? Za zkoušku stojí v první řadě arganový, ale na antioxidanty včetně vitaminu E je bohatý i ten jojobový, šípkový, makadamiový, morignový, pupalkový či olej z granátových jablek. Jen před jejich použitím nezapomeňte pleť lehce navlhčit, jinak by se paradoxně vysušila.

Číst článek
Jak se v létě vyhnout mykóze
Jak se v létě vyhnout mykóze

Téměř každá žena se někdy setká s vaginální mykózou. A právě léto je obdobím, kdy se tento problém vyskytuje vůbec nejčastěji. Důvod je prostý – kvasinky mají rády teplo a vlhko. Jak s mykózou úspěšně zatočit a jak se jí, ještě lépe, zcela vyhnout?

Kvasinky jsou zcela běžný jev

Že kvasinky nejsou běžný je, platí jen do určité míry. Poševní mykózu nejčastěji způsobují kvasinky rodu Candida albicans. Ty jsou zcela přirozenou součástí poševní mikroflóry a za běžných okolností jsou zcela neškodné. Problém však nastává ve chvíli, kdy se kvasinky přemnoží. Pokud máte v pořádku imunitu, pak vám s největší pravděpodobností tyto malé potvůrky žádné potíže nepřivodí. Trápí-li vás ale nějaké onemocnění typu nachlazení, může nastat problém. A výjimkou není ani taková mykóza z antibiotik.

381_ak20000901Jak mykózu poznat? Spolehlivě

Mykóza  příznaky, které nelze přehlédnout a které jsou značně nepříjemné. Nejčastěji se kromě svědění a pálení objevuje i zarudnutí vnějších rodidel a celkový pocit nepohodlí v intimních partiích. Mnohé ženy kromě toho zaznamenají výtok, který bývá bílý a hrudkovitý, a výjimkou nejsou ani bolesti během močení či během pohlavního styku. A nenechte se zmást, ani kvasinky u mužů nejsou úplná výjimka – jen u nich bývá tato infekce dost často bezpříznaková.

Když se kvasinky objeví v těhotenství

Mykóza v těhotenství je mnohem častější než u žen, které gravidní nejsou, a to zejména v důsledku hormonálních změn (zvyšuje se hladina estrogenu). Dalším důvodem je to, že se mění prostředí v pochvě a svým pH kvasinkám více vyhovuje. V tomto případě je velmi důležité co nejdříve kontaktovat lékaře, který vám kromě jiného doporučí kapsle s laktobacily – fungují i jako prevence a můžete je užívat po celých devět měsíců.

Co na mykózu doporučují lékaři

Vyskytne-li se u vás mykóza, pravděpodobně budete z ordinace svého gynekologa odcházet s receptem na antimykotika, či dokonce antibiotika. Ať už v tabletách, nebo ve formě krému, který se aplikuje přímo na poševní sliznici. Mnozí lékaři dále doporučují speciální roztoky na vaginální výplachy, zklidňující gely na intimní hygienu či vaginální čípky s antimikrobiálními a protizánětlivými účinky.

Pomohou i přírodní prostředky

Při výskytu kvasinek můžete sáhnout také po pomocnících z lůna přírody. Velmi příjemné jsou třeba sedací koupele se sušenými květy, které by však neměly přesáhnout 20 minut. A co lze při nich využít? Mezi bylinky na mykózu pochvy patří například maliník, kontryhel, dubová kůra, heřmánek nebo řebříček. Zalijí se půl litrem vroucí vody, nechají se 30 minut louhovat a poté se přecedí a nalijí do vany s vlažnou vodou. Dopřávat si ale můžete i antimykózní čaj z badyánu, hřebíčku, skořice, anýzu, fenyklu a šalvěje.

Jak při kvasinkách upravit jídelníček

Zcela zásadní je dodržovat pitný režim, protože dostatek tekutin ředí poševní hlen, a tím snižuje koncentraci kvasinek. Omezte příjem cukru i veškerých jeho alternativ, pečiva a dalších pekárenských výrobků obsahujících bílou mouku a kvasnice a co nejvíce se vyhýbejte pálivým jídlům. Zapomeňte na sušenky a bonbóny a chutě na sladké zažeňte raději bílým jogurtem či tvarohem s čerstvým ovocem. Dále zařaďte žitné pečivo, luštěniny a hodně čerstvé zeleniny, nevyhýbejte se kvalitním ořechům nebo semínkům a při vaření určitě nešetřete česnekem, který vyniká svými antimykotickými účinky.

Mykóze je lepší předcházet

Chcete-li se kvasinkám úplně vyhnout, noste vzdušné spodní prádlo a oblečení z přírodních materiálů. Vyhýbejte se častým koupelím v horké vodě ani příliš často nenavštěvujte bazén, v němž je chlórovaná voda. Po koupání si do nejdříve osušte intimní partie a převlékněte se z plavek do suchého oblečení. Ani s hygienou to ale nepřehánějte – myjte se důkladně, ale přiměřeně, zbytečně si neprovádějte výplachy a nepoužívejte parfémované vložky či toaletní papír.

Číst článek
Menstruační bolesti a jak si s nimi poradit
Menstruační bolesti a jak si s nimi poradit

Menstruační bolesti mohou být způsobeny více faktory. Projevují se nepříjemným tlakem až bolestí v podbřišku, kříži nebo kyčlích. Velmi časté jsou hlavně u mladých dívek, ale výjimkou není ani bolestivá menstruace po porodu. A jak si s ní poradit?

Co menstruační bolesti způsobuje

Za bolestivou menstruací mohou, podobně jako u jiných zdravotních potíží, velmi často stát naše geny. U jedné ženy ji způsobuje uvolňování narostlé děložní sliznice, u jiné za ní stojí nerovnováha mezi estrogeny a progesteronem a u další jsou zase příčinou prostaglandiny, což jsou látky podobné hormonům. Jejich hladina ovlivňuje sílu stahů v děloze, a tím i intenzitu bolesti. Pokud tedy vaše tělo produkuje prostaglandinů více, dochází k silnějším stahům a stlačení krevní cév (nedostatečné prokrvení) – odtud pak vzniká bolest.

1953_es2070-organyc-tampony-superr-16ks--1Jak se menstruační bolesti projevují

Začínají většinou s příchodem samotné menstruace, avšak některé ženy trápí již den až dva před propuknutím krvácení. Intenzitu mají různou – od neurčitých tlaků v podbřišku přes dlouhotrvající bolest až po nesnesitelné křeče –, a většinou přicházejí ve vlnách. Často se k nim přidávají i další symptomy, jako je celkovou únava, bolesti hlavy či beder, průjem nebo nadýmání, a někdy dokonce i zvracení. 

Když vás trápí bolesti po ovulaci

Není to nic neobvyklého. Při uvolnění zralého vajíčka může žena pociťovat nejen lehké píchání v oblasti vaječníků, ale klidně i celodenní bolesti, které se objevují v průběhu ovulace nebo těsně po ní. Pokud se chystáte otěhotnět, je to poměrně výhoda – přesně víte, kdy máte plodné dny. A co vlastně ovulační bolesti způsobuje? Nejčastěji prasklý folikul, ale i folikul, který obsahuje nezralé vajíčko a který roztahuje membránu vaječníku.

Kdy jít s bolestmi raději k lékaři

Nejste-li si jistá, zda za vašimi bolestmi stojí opravdu jen probíhající menstruace, vydejte se po jejím skončení raději za gynekologem. Bolesti v oblasti dělohy a vaječníků totiž mohou mít i jiné příčiny (zánět dělohy či vaječníků, cysty, polypy apod.). A kdy se k ženskému lékaři objednat?

  • Když se bolesti objeví nenadále (běžně jimi netrpíte).

  • Pokud se vyskytnou po menopauze (cca po 45. roce života).

  • Jestliže je bolest tak silná, že vám brání v běžném fungování.

  • Pokud se k ní přidává nepravidelné silnější krvácení, než na které jste zvyklá.

Babské rady na menstruační bolesti

Jistě, můžete si zajít do lékárny pro tablety typu ibuprofen či paracetamol. Mnohem lepší ale je zaměřit se na svůj jídelníček nebo vyzkoušet nejrůznější vychytávky, které se osvědčily už našim maminkám a babičkám. Co na menstruační bolesti pomáhá je například teplo. Ať už v podobě termoforu, hřejivého gelového polštářku, horké koupele, nebo sprchy. Velmi příjemná je i citlivá masáž břicha a zad a z doplňků stravy se vyplatí vyzkoušet omega-3 mastné kyseliny, hořčík spolu s vápníkem a vitaminy B6 a B12.

Bylinky na bolest při menstruaci

K tradičním bylinkám, které se proti ženským bolestem používají, patří zejména kontryhel, řebříček nebo třezalka. Můžete si z nich připravit buď čaj, nebo je využít k sedacím koupelím. Kontryhel se doporučuje na svíravé menstruační křeče i nepravidelný cyklus a třezalka mírní bolesti při periodě i projevy premenstruačního syndromu, zatímco řebříček působí čistě proti menstruačním bolestem. Dále se vyplatí vyzkoušet i meduňku, která navozuje celkové uvolnění, a za zmínku stojí také pupalka dvouletá – tu je vhodné začít užívat již pár dní před menses (např. ve formě oleje).

 

 

 

 

Číst článek
Jak vybrat kosmetiku na opalování
Jak vybrat kosmetiku na opalování

Z kosmetiky na opalování se v posledních letech stalo velké téma – vášně budí zejména minerální filtry, které jsou na rozdíl od těch chemických vhodné i pro děti. Jak vybrat opalovací krém či mléko, abyste sobě a svým nejmenším zbytečně neuškodili?

 

Ačkoliv opalovací krémy dnes seženete v každém supermarketu, vůbec nejlepší je vyrazit pro ně do lékárny či specializované prodejny s přírodní kosmetikou. Tam vám totiž nebudou podsouvat profláknuté komerční značky, ale odborně vám poradí, jakou kosmetiku na opalování si vybrat. Kvalitní krémy s minerálním filtrem sice stojí o něco víc než ty klasické z drogerie, ale přeci jen, jde o investici do zdraví.

 

Nejdůležitější je znát svůj fototyp

 

Aby kosmetika na opalování dobře fungovala, je důležité především správně zvolit ochranný faktor (SPF). Jeho výběr se odvíjí podle toho, jaký jste fototyp – při jeho určení hraje roli nejen barva pleti, ale i očí nebo vlasů.

 

  • Fototyp I – sem patří lidé s velmi citlivou pokožkou, kteří se na sluníčku snadno (po 5–10 minutách) spálí a jejich pokožka nezhnědne. Mají bledou pleť, často s pihami, světlé oči a zrzavé vlasy a potřebují ochranný faktor 50.

  • Fototyp II – tohle jsou lidé se světlou, citlivou pokožkou, blond nebo světle hnědými vlasy a světlýma očima. Bez krému vydrží na sluníčku cca 10–20 minut a jejich krém na opalování by měl mít SPF 20 až 30.

  • Fototyp III – k tomuto fototypu patří většina středoevropské populace. Tito lidé mají světle hnědou pleť, hnědé vlasy a většinou i oči. Bez krému se mohou opalovat nějakých 15–25 minut, než zčervenají, a SPF jim většinou postačí 15.

  • Fototyp IV – pro tyto osoby je typická světle hnědá až olivová pleť, tmavé oči a tmavě hnědé/černé vlasy. Opalují se rovnou dohněda, bez krému vydrží na sluníčku kolem půlhodiny a zpravidla jim vyhovují krémy s SPF 10.

Rozhoduje i správná aplikace

Pokud jste zvyklí opalovací kosmetiku nanést ráno před ochodem do práce a pak už se o nic nestarat, nemůžete spoléhat na to, že vás bude chránit po celý den. Hlavně v případě, že se hodně potíte, sportujete nebo se koupete, je velmi důležité krém či olej aplikovat opakovaně – klidně i každé dvě hodiny. Nanášejte ho v dostatečné vrstvě, rovnoměrně ho roztírejte a zvýšenou pozornost věnujte citlivým partiím jako ušní boltce, nos či nárty.

1431_es1458-mbk-krem-na-opalovani-spf-30-75mlUV filtry v kosmetice na opalování

Vybíráte-li si kosmetiku na opalování, pohlídejte si, aby obsahovala UVB i UVA filtry. Zatímco UVB záření je zodpovědné za spáleniny, UVA záření způsobuje předčasné stárnutí pleti, a navíc je poměrně silné. Proniká i přes mraky nebo sklo, takže se nezapomínejte chránit, i když je venku zataženo nebo jste celý den v kanceláři.

Chemické vs. minerální filtry

Minerální filtry na rozdíl od těch chemických nepronikají do pokožky, ale vytvářejí na ní lehkou ochrannou vrstvu, která od ní odráží UV záření. Účinkovat začínají ihned po aplikaci a jsou tvořeny oxidem zinečnatým nebo titaničitým, což je důvodem, proč za sebou mohou zanechávat lehký bílý film. Vybírejte ale kosmetiku, na níž je uvedeno, že neobsahuje nanočástice – ty se totiž do těla vstřebávat mohou.

Je lepší opalovací krém, nebo olej?

Kdy zvolit opalovací krém a kdy raději olej nebo třeba gel? Každému z nás vyhovuje jiná textura, ale obecně platí, že pokud se plánujete koupat, je vhodnější volit krémové složení, které navíc ve většina případů bývá i voděodolné.

  • Opalovací krém – má hutnější konzistenci, hodí se hlavně na obličej a v současné době se dá sehnat v mnoha verzích pro mastnou, citlivou či zralou pleť.

  • Opalovací mléko – má texturu jako klasické tělové mléko. Už dávno neplatí, že za sebou zanechává mastný či lepivý film, a je vhodný na celé tělo.

  • Opalovací olej – má transparentní texturu, dobře se roztírá a zanechává pokožku nejen hebkou, ale i lesklou. Dnes se vyrábí i tzv. suché oleje, které nevytvářejí nepříjemný mastný film

  • Opalovací sprej – vyniká snadnou a rychlou aplikací. Díky rozprašovači se dostane i do hůře dostupných míst, má nematnou a nelepivou texturu a velmi rychlé zasychá.

  • Opalovací pěna – získá si vás lehoučkou, chladivou texturou, která se rozplyne jako obláček a pokožku nijak nezatíží.

  • Opalovací gel – má lehoučkou konzistenci a v parných dnech pokožku příjemně osvěžuje a chladí.

  • Opalovací balzám/tyčinka – je perfektní na menší plochy jako rty, uši nebo nos, avšak má tužší texturu, kterou je potřeba dobře rozetřít.

  • Opalovací máslo – novinka na trhu, která má hutnější, ale velmi výživnou texturu, takže pokožku při opalování nejen chrání, ale také opečovává.

 

 

 

Číst článek
Co byste měli vědět dřív, než začnete používat přírodní kosmetiku
Co byste měli vědět dřív, než začnete používat přírodní kosmetiku

Najít ideální šampon, ale stejně tak i pleťový krém je někdy velká výzva. O to víc, když se rozhodnete začít používat čistě přírodní kosmetiku. Pokud přecházíte z té konvenční, může pleti i vlasům chvilku trvat, než si na novou péči zvyknou.

Proč přejít na přírodní kosmetiku

Jaké jsou důvody toho, že si stále více lidí oblibuje přírodní kosmetiku?

  • je k pleti i vlasům mnohem šetrnější
  • je ohleduplná vůči životnímu prostředí
  • účinkuje dlouhodobě (nejde o okamžitý wow efekt, ale o trvalou nápravu)
  • přesně víte, co používáte (produkt by měl mít transparentní složení)
  • většinou si vystačíte s méně produkty

Co by přírodní kosmetika neměla obsahovat:

  • látky ropného původu (vazelína, parafín, minerální oleje)
  • látky živočišného původu (kromě včelího vosku)
  • chemické UV filtry
  • syntetická barviva a parfemaci
  • syntetické konzervanty
  • chemické UV filtry

Co člověk, to unikát

Každý z nás jsme jiný, takže pokud vás tchýně či kamarádka strašily tím, že měly po přírodním šamponu půl roku umaštěnou hlavu, u vás se nic takového dít nemusí. Jsou totiž lidé, kteří přejdou z konvenční kosmetiky na tu přírodní, a vůbec žádné potíže nezaznamenají. Zaměřte se tedy jen na sebe a vnímejte, co vám je a není příjemné. Nevzdávejte se hned po prvním neúspěchu a klidně postupně vyzkoušejte více značek.

arganovy-kondicioner-pro-nepoddajne-vlasy-neroliTen šampon nějak nepění…

Velkou část lidí, která je zvyklá na konvenční kosmetiku, překvapí, že přírodní šampony, sprchové gely či zubní pasty moc nepění. Je to dáno tím, že přírodní kosmetika neobsahuje dráždivé sulfáty jako SLS a SLES, které vytváří bohatnou pěnu, ale naopak využívá šetrné a jemné tenzidy. Ty sice pění méně, ale vůbec to neznamená, že by byly méně účinné. Jen to jenom o zvyku.

Všechno chce svůj čas

Přechod na přírodní kosmetiku vyžaduje nějaký ten čas, a je tedy třeba být trpělivý. Kýžené efekty toho a ono krému nepřicházejí zpravidla ihned, ale až po několika týdnech, či dokonce měsících používání. A to proto, že přírodní aktivní látky, oproti těm syntetickým, nepůsobí tak razantně. Pokud už jste ale na přírodní kosmetiku zvyklí a pouze měníte značku, znatelné změny většinou přichází daleko dříve (pokožka je vnímavější).

Může se objevit podráždění

Jakmile na sebe nanesete nějakou kosmetiku a objeví se projevy jako otok, pupínky nebo svědění, které přetrvávají po delší dobu, rozhodně produkt dále nepoužívejte. Je totiž dost pravděpodobné, že trpíte alergií na některou z obsažených aktivních látek (např. nějaký bylinný extrakt). Pokud ale chvilku pociťujete pouze jemné pnutí a pokožka je začervenalá, nemusí jít o nežádoucí efekt – je to znak toho, že aktivní látky začínají působit.

Pomoc, zbláznila se mi pleť

Pokožka potřebuje alespoň jeden cyklus, tedy cca 28 dní, aby si na novou péči zvykla (vlasům to může trvat i déle – většinou ale ne víc než 3 měsíce). Potřebuje se totiž detoxikovat o syntetických látek, které se usadily v hloubce jejích pórů. A to se projevuje například vyšší produkcí mazu a tvorbou pupínků, u někoho je pleť naopak sušší a mohou se přidat i pocity nepohodlí. Zkuste ale vydržet, a uvidíte, že přibližně po měsíci se kvalita vaší pleti začne postupně zlepšovat.

Než vyměníte šampon…

Přechod na přírodní šampon dává některým lidem dost slušně zabrat. Vlasy bývají zpočátku tvrdé, nepoddajné a více se mastí, takže navíc působí zplihle. Je to dáno tím, že zatímco syntetické šampony se na vlas nabalují, u přírodních tomu tak není. Nějakou dobu zpravidla trvá, než se z kadeří smyjí všechny ty nánosy silikonů a dalších látek.

Praktické tipy na závěr:

  • nejprve důkladně zhodnoťte, jaký máte typ pleti a vlasů
  • buďte minimalističtí – dobře si rozmyslete, co opravdu potřebujete
  • produkty obměňuje pomalu a postupně (aby si pokožka i vlasy zvykly)
  • začněte s těmi, které používáte nejčastěji (např. micelární voda, krém na ruce)
  • pečlivě čtěte jejich složení (zárukou kvality jsou různé certifikáty jako Ecocert apod.)

 

Číst článek
Jak na bujný plnovous
Jak na bujný plnovous

Pro muže, kteří vypadají jako drsní, avšak přitažliví dřevorubci, jsou kromě ležérního stylu typické zejména dlouhé vousy. K tomu, abyste je měli i vy, je však potřeba trochu té péče. Vaše snaha se vám ale vrátí – zaručeně si získáte pohledy žen!

Jak vypadá správný plnovous

Mužský plnovous je symbolem moudrosti, atraktivity i rádoby zanedbaného stylu, který ženy tolik přitahuje a který může vaši vizáž změnit téměř k nepoznání. Kromě plnovousu na bradě k němu patří i knír a kotlety, která vám budou růst současně a zakryjí jak tvář, tak bradu i krk. Právě díky tomu, že leccos schovají, hodí se pro každé tvar obličeje. Délka, do níž si svůj porost necháte narůst, je zcela na vás. Nezapomínejte ale, že jakýkoliv styl vousy mají, je potřeba o ně pravidelně pečovat.

Snímek obrazovky 2023-03-06 143425Co vše ovlivňuje růst vousů

Stejně jako u vlasů, i růst vousů ovlivňuje celá řada vlivů, z nichž některé můžete ovlivnit a některé ne. S genetikou, věkem či hladinou testosteronu sice moc nezmůžete, zato se ale můžete zaměřit na svůj životní styl. Vousy ke svému růstu potřebují pestrou, vyváženou stravu, v níž nechybí dostatek bílkovin, ale vitaminů (hlavně C, D a biotinu), zinku, hořčíku a železa. Co naopak nepomůže, jsou kromě rafinovaného cukru a nezdravých polotovarů také cigarety či alkohol.

Pravidelný střih je nutnost

Chcete-li se i vy proměnit v atraktivního dřevorubce, pak je pravidelná péče o vousy naprostou nutností. Základem je nechat vousy několik týdnů růst, jak je jim libo. Protože ale určitě nechcete vypadat jako bezdomovec, vyplatí se mít pod kontrolou vosy na krku spolu s přebytečnými vousy na tvářím a pravidelně je holit. Samotný plnovous pak každým pár týdnů zastřihujte, aby vypadal udržovaně – používejte nejlépe zastřihovač vousů s hřebenem nebo kolečkem pro nastavení délky.

Olej či balzám pro výživu i jemnost

Olej na vousy je skvělý nejen pro změkčení, ale i výživu jednotlivých vousů, a navíc pečuje i pokožku, která se nachází pod nimi a bývá často vysušená až podrážděná. Měl by mít čistě přírodní složení a zároveň nabýt moc mastný, aby vousy neslepoval. Stačí vždy použít pár kapiček a pečlivě je vmasírovat. Plnovous zůstane krásně jemný a přirozeně lesklý a stejně jako pokožka bude chráněný před vysušením i škodlivými vnějšími vlivy. Balzám funguje dost podobě jako olej, jen má hutnější, výživnější texturu, a navíc funguje i jako stylingový přípravek. Hravě uhladí a zafixuje tvrdé, delší vousy, které jinak bývají neposedné, vyživí je a podpoří jejích růst.

Péče o vousy vyžaduje i mytí

Vlasy si dost pravděpodobně myjete (téměř) každý den. I pěstování plnovousu si ale vyžaduje pravidelnou očistu, a to nejlépe na denní bázi. Vousy jsou totiž vystavovány mnoha vnějším vlivům a působí jako magnet na nejrůznější nečistoty. Ty z nich spolu se zbytky pečujících olejů či stylingových přípravků velmi jednoduše odstraní obyčejné mýdlo, které je jako bonus příjemně provoní. A pokud navíc při mytí vousů pečlivě promasírujete i pleť pod nimi, pak podpoříte prokrvení folikulů.

Vousy a styling? Ale jistě!

Prvním krokem k tomu, abyste svůj plnovous zbavili cuchanců a dodali požadovaný tvar, je použití kartáče. Ideálně takového, který má drsnější štětiny – například kančí. Kromě vousů se postará i o pokožku pod nimi, kterou příjemně promasíruje a zbaví ji odumřelých kožních buněk (šupinek). Teprve ve chvíli, kdy máte pečlivě pročesáno, může přijít na řadu styling. K němu se hodí například trocha vosku, který na celý den zkrotí i ty nejvíc neposlušné chloupky a plnovous hezky uhladí a vytvaruje.

Produkty pro péči o vlasy a vousy najdete zde.

Snímek obrazovky 2023-03-06 143905

Číst článek
7 tipů na zdravé alternativy cukru
7 tipů na zdravé alternativy cukru

Nejrůznější alternativy, které jsou tělu prospěšnější než obyčejný rafinovaný cukr, opravdu existují. A nejste přitom zdaleka odkázáni pouze na med. Dejte šanci třeba xylitolu nebo datlovému sirupu, a uvidíte, že se vám po cukru stýskat nebude.

Co je vůbec ten cukr

Ještě dříve, než vám dáme konkrétní tipy na přírodní alternativy cukru, pojďme se podívat na to, co je ten cukr vůbec je. Klasický cukr, tj. sacharóza, je disacharid tvořený dvěma monosacharidy – glukózou a fruktózou. A ačkoliv je hnědý cukr (ať už třtinový, nebo řepný), považován za zdravější, nenechte se tak snadno zmást – stále se jedná o sacharózu, byť díky obsahu melasy není zbavena vlákniny či minerálů. Jedná se ale spíše o obchodní trik, protože se zde tyto látky nachází pouze v naprosto zanedbatelném množství

Proč nejíst bílý cukr Zmínky o tom, že je bílý cukr něco jako „bílý zabiják“ se na nás v posledních letech valí ze všech stan. A ruku na srdce – cukr dneska najdete prakticky všude. Nachází se v pečivu, konzervách, sterilované zelenině a třeba i v doplňcích stravy. A pokud ho pravidelně konzumujete v nadměrném množství, pak si dle slov odborníků koledujete nejen o závislost, ale i o obezitu nebo civilizační choroby, mezi něž patří vysoký krevní tlak či cukrovka.

fresh-honeycombsMed je sázka na jistotu

Hned na úvod si pojďme říct, že složení medu se od běžného cukru zase tak moc neliší. Obsahuje totiž z cca 80 % glukózu a fruktózu, nicméně mu kromě vody nelze odepřít ani určité množství vitaminů, antioxidantů a minerálních látek – ty ale spolehlivě zničíte vysokými teplotami (např. v hrnku s horkým čajem). Med však nefunguje pouze jako sladidlo, ale také má jisté přínosy pro zdraví. Usnadňuje vykašlávání, pomáhá hojit sliznice a příznivě působí na zažívací ústrojí.

Kokosový cukr zažívá boom

Hitem posledních let je zejména kokosový cukr (podobně jako kokosové mléko). Jeho hlavní předností je nízký glykemický index a dále i vysoký obsah vitaminů či minerálních látek – zejména železa, zinku nebo vitaminů skupiny B. Oproti medu se hodí do studené i teplé kuchyně a zacházet s ním můžete prakticky stejně jako s řepným či třtinovým cukrem.

Javorový sirup nejen na lívance

Také znáte javorový sirup hlavně z amerických filmů, kde nesmí chybět na žádných domácích lívancích? Dejte mu šanci i vy. Díky látkám jako kyselina listová, vápník, hořčík, zinek, draslík či želeno patří mezi zdravé náhrady cukru, a v malé míře má dokonce pozitivní vliv na hubnutí. Opět je odolný vůči teplu, takže si ho bez obav můžete nalít nejen na zmrzlinu, ale i na ovesnou kaši nebo výše zmíněné lívance.

Xylitol potěší i diabetiky

Diabetici už dávno nemusejí sahat po umělých sladidlech typu aspartam, ale mohou si dovolit i přírodní sladidla, jakým je třeba xylitol. Ten je stejně sladký jako klasický cukr, nicméně má oproti němu jen dvě třetiny kalorií. Pomáhá udržovat nízkou a stabilní hladinu glukózy, neškodí zubní sklovině (naopak jí prospívá, a bývá tak i součástí zubních past), a ještě navíc podporuje růst střevního mikrobiomu. Jen s ním buďte opatrní – ve větším množství může působit projímavě.

Melasa, cukrový „odpad“

Melasa je extrakt z cukrové třtiny, který vzniká při výrobě cukru. Je proto zdrojem nepřeberného množství stopových prvků, ale i minerálních látek, a to zejména vápníku, fosforu, mědi, inositolu či kyseliny pantotenové. Říká se, že při pravidelné konzumaci pročišťuje lymfu, a dokonce podporuje krvetvorbu. Melasa má o polovinu méně kalorií než cukr, obsahuje jen nějakých 20 % monosacharidů a hodí se třeba do čaje nebo do jogurtu.

Datle jako nejsladší ovoce

Vůbec nejlepší možností, jak zdravě nahradit cukr, je ovoce. Ať už přezrálé banány, jablečné pyré, nebo třeba právě datle. Obsahují cca 60 % cukru, převážně glukózy, a patří tak mezi nejsladší ovoce vůbec. Pomáhají snižovat krevní tlak, nezvyšují hladinu cukru v krvi a jsou dobrým zdrojem železa, vápníku, draslíku či vitaminu B5. Datlový sirup se pak vyrábí pouze z datlí a cukru, takže ho snadno použijete například jako topping na lívance, obilninovou kaši nebo müsli.

Čekanka a pouhými 5 % cukru

Čekankový sirup je svým složením zcela jedinečný – obsahuje minimálně 91 % extraktu z čekanky a je bohatým zdrojem vlákniny (inulinu). Má vcelku nízký glykemický index a podíl jednoduchých cukrů se u něj pohybuje kolem pouhých 5 %. Je báječný ke slazení pokrmů i nápojů, klidně i do čaje, ale není vhodné to s ním přehánět – vzhledem k vysokému obsahu inulinu může u citlivějších jedinců působit projímavě.

Číst článek
Nahoru
88 položek celkem
3+1