Quaternium-15 je sloučenina ze skupiny kvartérních amoniových solí, která postupně uvolňuje formaldehyd [1]. Používala se jako konzervant v celé řadě kosmetických přípravků: šampony, make-up, krémy, opalovací prostředky i dětská kosmetika. Do roku 2019 bylo její použití omezeno na maximálně 2 % v produktu, od tohoto roku je v EU zakázaná [2].
PBO je organická látka používaná jako synergent – tedy zvyšuje účinnost pesticidních složek, i když sama pesticidní účinek nemá. Míchá se např. s pyrethriny, pyrethroidy, rotenony nebo karbanáty. Nachází se ve více než 2500 pesticidních formulacích a používá se proti hmyzu jako jsou komáři, klíšťata nebo mouchy.
Piperonyl butoxid negativně ovlivňuje hormonální systém člověka a škodí vodním organismům. Existuje podezření na jeho mutagenní a karcinogenní účinky. Může způsobovat ospalost, závratě, je těžko odbouratelný a může se hromadit v potravinách i kosmetice. Při proniknutí do krevního oběhu skrze poškozenou kůži může způsobit závažné příznaky: křeče, nevolnost, průjem, krvácení z nosu, až neurologické poškození či kóma.
Jiné názvy: p-Fenylendiamin, 1,4-fenylendiamin, benzen-1,4-diamin, para-fenylendiamin
PPD je syntetická látka na bázi anilinu, sama o sobě bezbarvá, aktivuje se působením kyslíku. Používá se k barvení vlasů, v kožedělném průmyslu, v barvách a i v dočasných tetovacích pastách (např. nekvalitní henna).
Jde o jednu z nejproblematičtějších kosmetických složek z hlediska alergických reakcí – PPD může vyvolávat vážné alergie, svědění, otoky, depigmentaci, kožní reakce podobné popáleninám. Reakce se může objevit i s odstupem až 30 dnů. Dráždí kůži, oči, dýchací cesty a je toxický pro vodní prostředí.
V EU je povoleno maximálně 4 % PPD v konečném výrobku. Výrobci jej musí povinně uvádět na obalu včetně varování.
Neomycin sulfát je bílý krystalický prášek – sůl antibiotika neomycinu. Patří mezi aminoglykosidová antibiotika a účinkuje proti bakteriím, nikoliv proti plísním. V medicíně a lékařské kosmetice se používá především ve formě mastí k léčbě infekcí kůže, uší a nosu. Také se nasazuje při střevních zánětech nebo jaterních onemocněních, včetně léčby popálenin. V nízkých dávkách slouží jako konzervant ve vakcínách (např. proti vzteklině nebo spalničkám) a je součástí vaginálních čípků či léčivých zásypů. V kosmetice se vyskytuje zřídka, ale může být přítomen v krémech, deodorantech, mýdlech nebo v zubní péči jako konzervační činidlo.
Neomycin je jedním z nejpoužívanějších dermatologických antibiotik, ale zároveň silným alergenem. Může způsobit kontaktní dermatitidu, svědění kůže, poškození ledvin, dýchací problémy a astmatické záchvaty.
Známý také jako: MI, MIT, 2-methyl-2H-isothiazol-3-on Účel: konzervační látka
Methylisothiazolinone (označovaný jako MI nebo MIT) je organická látka s heterocyklickou strukturou, běžně využívaná jako konzervant v kosmetice a produktech osobní péče. Má podobu čiré, bezbarvé kapaliny s jemným zápachem a dobře se rozpouští ve vodě. Tato látka patří mezi silné kontaktní alergeny.
Podle stanoviska vědeckého výboru SCCS z roku 2014 není použití MIT v produktech, které se neoplachují (tzv. leave-on, např. krémy nebo vlhčené ubrousky), považováno za bezpečné při žádné koncentraci. U oplachovacích přípravků (rinse-off) je maximální doporučená koncentrace 15 ppm (0,0015 %) [1]. MIT není povolen v certifikované přírodní nebo bio kosmetice ani v ekologických čisticích prostředcích. [1]https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_145.pdf
Triclosan je syntetická látka známá svými antimikrobiálními vlastnostmi. Používá se jako konzervant, biocid a pesticid nejen v kosmetice, ale i ve farmacii a zemědělství. Vyskytuje se hlavně v antibakteriálních mýdlech, přípravcích na nádobí a v zubních pastách (povolená koncentrace v oplachových přípravcích je max. 0,3 %).
Triclosan negativně ovlivňuje lidské zdraví – ničí kožní mikroflóru, narušuje genetickou informaci, hormonální rovnováhu, přispívá k neplodnosti a poruchám štítné žlázy. Může se ukládat v těle (zejména u žen), kontaminuje mateřské mléko a může ovlivnit vývoj plodu.
Je spojován s rozvojem genetických vad a antibiotickou rezistencí bakterií. Způsobuje alergie, zhoršuje astmatické stavy. Podle studie z roku 2008 měl triclosan v moči detekovaný 75 % testovaných osob. Přesto je jeho použití v kosmetice stále povoleno.
Alternativní názvy: Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, HICC Lyral je uměle vytvořená vonná látka, používaná pro potlačení či překrytí pachů ostatních složek. Má květinově nasládlou vůni a je velmi stálá. Není rozpustná ve vodě, ale dobře se rozpouští v alkoholu. V kosmetice ji najdeme např. v parfémech, deodorantech, šamponech, mýdlech nebo prostředcích pro osobní hygienu.
Bohužel narušuje ochrannou vrstvu pokožky a proniká do organismu. Lyral patří mezi časté alergeny a je úzce spojován s výskytem ekzémů, zejména v evropské populaci. Mimo to je škodlivý pro vodní organismy a narušuje jejich přirozené prostředí. Evropská unie jej zařadila mezi 26 nejčastějších parfemových alergenů. Od srpna 2019 je zakázáno prodávat v EU výrobky, které Lyral obsahují.
Lead acetate je bílý až bezbarvý prášek s mírně kyselou vůní a sladkou chutí. Získává se chemickou reakcí mezi oxidem olovnatým a kyselinou octovou. Rozpustný je ve vodě, glycerinu, ethanolu a acetonu. Používá se v nízkých koncentracích především v barvách na vlasy, kde přispívá ke zvýšení intenzity barvy, prodlužuje její trvanlivost a stabilizuje pigment. Typicky se vyskytuje v tmavých odstínech.
Přestože má určité technické výhody, jeho použití je v Evropské unii a Kanadě zakázáno kvůli rizikům, která s sebou nese. Lead acetate je silně toxický, může vyvolávat genetické mutace, vrozené vady a narušuje činnost orgánových systémů. Má karcinogenní a mutagenní účinky, negativně ovlivňuje plodnost u mužů i žen. V USA je navíc zakázáno jeho použití v kosmetice určené k použití v okolí očí.
Jedná se o aromatickou dikarboxylovou kyselinu, která má podobu jemného prášku nebo krystalků bílé či průsvitné barvy. Je dobře rozpustná ve vodě i alkoholu. Kyselina ftalová se využívá především při výrobě změkčovadel, pesticidů, plastů či barviv. Ftaláty, což jsou estery této kyseliny, zajišťují pružnost, pevnost a dlouhou životnost výrobků. Nejčastěji je najdeme v lacích na nehty (pro větší ohebnost a trvanlivost), v parfémech (pro udržení vůně) a v krémech (zvyšují prostupnost látek do pokožky). Jsou však velmi problematické jak z hlediska životního prostředí, kde se těžko rozkládají, tak i z pohledu zdraví. Patří mezi tzv. hormonální disruptory – látky, které narušují endokrinní systém. U mužů snižují kvalitu spermatu a mohou způsobit neplodnost. U těhotných žen je jejich přítomnost spojována s poruchami vývoje pohlavních orgánů u plodu. U dětí vystavených vyšším dávkám ftalátů (např. z plastových hraček) je vyšší výskyt alergií, ekzémů a astmatu. Negativně působí také na játra, ledviny i plíce.
Alternativní názvy: phthalic acid, ftaláty Jedná se o aromatickou dikarboxylovou kyselinu, která má podobu jemného prášku nebo krystalků bílé či průsvitné barvy. Je dobře rozpustná ve vodě i alkoholu. Kyselina ftalová se využívá především při výrobě změkčovadel, pesticidů, plastů či barviv. Ftaláty, což jsou estery této kyseliny, zajišťují pružnost, pevnost a dlouhou životnost výrobků. Nejčastěji je najdeme v lacích na nehty (pro větší ohebnost a trvanlivost), v parfémech (pro udržení vůně) a v krémech (zvyšují prostupnost látek do pokožky).
Jsou však velmi problematické jak z hlediska životního prostředí, kde se těžko rozkládají, tak i z pohledu zdraví. Patří mezi tzv. hormonální disruptory – látky, které narušují endokrinní systém. U mužů snižují kvalitu spermatu a mohou způsobit neplodnost. U těhotných žen je jejich přítomnost spojována s poruchami vývoje pohlavních orgánů u plodu. U dětí vystavených vyšším dávkám ftalátů (např. z plastových hraček) je vyšší výskyt alergií, ekzémů a astmatu. Negativně působí také na játra, ledviny i plíce.
Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu webu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost. Více informací